Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Léčivá síla stromů

Léčivá síla stromů Stromy jsou pro život na této planetě nezbytné a také nám mohou dodat chybějící energii nebo pomoct od některých onemocnění.
Jana Konečná
5,0 5
5

Léčivá síla stromů zdroj: pixabay.com

Podzim sice ještě oficiálně nezačal, ale zbývají dva dny do září, které většina z nás už bere jako takové ukončení léta, dovolených a pomalý začátek podzimu. Teploty jsou pořád ještě celkem letní, ale chladnější noci i rána už dávají o podzimu vědět. A k podzimu bezpochyby patří krásně vybarvené stromy. Stromy ale mají své kouzlo celoročně. A nejde jen o období, kdy jsou celé rozkvetlé a voňavé, nebo když si z nich trháme sladké ovoce. Stromy jsou naprosto zásadní pro život na naší planetě. Tvoří životodárný kyslík, čistí vzduch od prachu a vytvářejí příznivé klima. Nejen, že poskytují příjemný stín i v těch nejvíc horkých dnech, ale zároveň mírně ochlazují teplotu vzduchu a obohacují jej příjemnou vlhkostí. Jejich kořeny také pomáhají zadržovat vodu v krajině.

Co pro nás mohou stromy udělat?

Asi většina z nás si na vlastní kůži vyzkoušela ozdravné působení takové procházky po lese. Jak se po ní cítíme dobře a máme perfektně vyčištěnou hlavu. Není to jen díky pohybu při procházce a tomu, že jsme si odpočali od znečištěného města a nadýchali se čerstvého čistého vzduchu. I samotné stromy mají léčivou sílu a to nejen všeobecně. Jednotlivé druhy dokáží působit i na specifické typy onemocnění. Už jen pohled na stromy působí výborně na psychiku, protože zelená barva prokazatelně uklidňuje. Stromy jsou však živé organismy a jsou nám schopny předat svou energii. Je to víceméně podobné tomu, jako se používají zvířata k různým léčebným terapiím.

Léčivé moci stromů si byli vědomi už naši předci. Ve všech kulturách se snažili lidé navazovat se stromy kontakty a utíkali k nim nejen pro ochranu před šelmami či deštěm, ale také k nim chodili pro rady. Například Slované si budovali celé posvátné háje a stromy považovali za prostředníky mezi nebem a zemí. Keltové jim zase přisuzovali lidské vlastnosti. Podobně jako naši předci můžete využívat léčivou sílu stromů tím, že pod ně budete chodit meditovat, cvičit jógu nebo prostě jen tak pobýt a rozjímat. A pokud se nestydíte, tak se nemusíte bránit ani objímání stromů. :-)

Stromy mají léčivé účinky po celý rok, ale protože jsou živé, tak stejně tak jako my, i ony někdy nemají energie na rozdávání. Největší sílu mají po druhé hodině odpoledne až do páté hodiny navečer, kdy se pomalu ukládají k odpočinku. Listnatým stromům se také odebírání energie moc nezamlouvá na jaře v období rašení, kdy potřebují veškerou sílu pro růst pupenů. Největší léčebnou sílu mají kvetoucí stromy. V zimě naopak energie stromů lehce stagnuje, přesouvá se spolu s mízou do kořenů a stromy nabírají sílu na další rok.

Související produkt
Kartáč z bukového dřeva pro kočky 1 ks, 18,5 cm
Redecker / 340 Kč
Kartáč z lakovaného bukového dřeva a jemných vepřových štětin je ideálním pomocníkem pro rozčesání zacuchané srsti i stálou péči o kočičí srst. Lehce pročeše a zároveň odstraní nečistoty.
Detail produktu

Léčební specialisté mezi stromy

Léčivá síla stromů zdroj: pixabay.com

Stromy mají všeobecně pozitivní účinky na naši psychiku i fyzickou schránku, ale existují mezi nimi i odborníci, kteří se podobně jako specializovaní lékaři zaměřují na konkrétní onemocnění. Stromů je však mnoho druhů, a kdybychom procházeli léčivé účinky každého, byli bychom tu opravdu dlouho. Pojďme se tedy podívat alespoň na několik z nich.

Borovice

Borové lesy mají skvělé účinky na nervovou soustavu. Procházka mezi borovicemi pomáhá snížit tlak a díky vdechování dezinfekčních silic z borovic i posiluje imunitu a zmírňuje různé dýchací obtíže. Zároveň také dodává energii a zlepšuje náladu. Ne nadarmo se borovice vysazují v okolí léčeben pro pacienty s psychickými či dýchacími obtížemi.

Dub

Dub je pokládán za krále mezi stromy. Podle staré řecké báje to byl právě dub, který byl stvořen jako první strom. Dub může něco ze své síly předat i vám. Posiluje srdce a mírně zvyšuje tlak, což se hodí všem, kteří mají problémy s rychlým vstáváním či změnami počasí. Dub celkově posiluje psychickou i fyzickou odolnost.

Bříza

Bříza je symbolem energie, radosti ze života, lásky a mládí. Je to zajisté nejen díky tomu, že březová míza má až zázračné energizující a omlazující účinky. Podle tradice dříve stavěli zamilovaní chlapci májky pod okny dívek právě z kmenů bříz.

Lípa

Lípa působí harmonicky na partnerské i celkově mezilidské vztahy. Je symbolem dlouhodobé lásky, věrnosti, harmonie a bezpečí. Na to ostatně odkazují i její listy ve tvaru srdce. Pobyt v blízkosti lip uklidňuje a posiluje naše tělo při infekčních onemocněních. Lípa je také naším národním stromem a ve svém logu i latinském názvu ji má i česká značka přírodní kosmetiky Nobilis Tilia.

Kaštan

Kaštan neboli jírovec maďal pomáhá zvyšovat sebedůvěru, zmírňuje obavy a napětí. Pomáhá i proti nepříjemným a vleklým migrénám. Léčivě však působí hlavně na nohy – posiluje kosti, klouby, žíly i pokožku na nohou. Alespoň malý kousek léčivých schopností kaštanu si můžete nosit pořád s sebou. Nabírejte si hladké a lesklé kaštánky a noste je v kapse. Hromadily totiž léčivou energii celé jaro a léto a mohou vám z ní nějakou část předat.

Takže abychom si to shrnuli, procházka v lese nám může pomoci několika různými způsoby – protáhnete si svaly, pročistíte plíce, vdechováním vůní rozličných druhů stromů si dopřejete dávku aromaterapie, necháte odpočinout unavené oči pohledem do zeleně a zároveň si můžete pomoci od některých onemocnění přímo navštívením konkrétního stromového specialisty. :-) Pokud zrovna nemáte čas na procházku v lese, můžete si podobnou atmosféru navodit i s pomocí aromalampy a éterického oleje se silicemi ze stromů. Harmonizační účinky mají však i dřevěné výrobky z jednotlivých druhů stromů od nábytku až po dřevěné hřebeny.

Související produkt
Krémová kulička do koupele lípa 50 g, 1 ks
Ceano Cosmetics / 62 Kč
Přírodní krémová kulička se sušenými květy lípy promění koupel v nevšední zážitek. Nechte svou mysl i pokožku hýčkat mandlovým olejem, kakaovým a bambuckým máslem.  
Detail produktu