Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Šalvějí bílou můžete zahnat stres, zlého ducha i komáry!

zdroj: shutterstock

Pro někoho má šalvěj bílá hlavně rituální a očistný význam, někdo ji využívá z ryze praktických důvodů. Posvátná bylina indiánů může každému nabídnout něco. Rozhodující je, aby vám její charakteristická vůně byla příjemná. Šalvěj bílou používali totiž na odhánění zlých duchů už severoameričtí indiáni. Má ale i praktické využití, odpuzuje komáry i vosy.

Praktická výhoda: šalvěj odpuzuje hmyz

Šalvěj bílá je i v dnešní době nedílnou součástí kultury, životního stylu a rituálů severoamerických indiánů. Využívají ji při rituálních obřadech, k vykuřování svého obydlí, k zahánění zlých duchů i při potních saunách a dalších aktivitách. Věděli jste ale, že šalvěj můžete využít u sebe doma i Vy?

Šalvěj poznáte podle nezaměnitelné kořeněné vůně, kterou si buď hned oblíbíte, nebo vám bude smrdět. Pokud Vás ale její vůně zaujme, najdete pro ni doma široké využití. Její nesporná praktická výhoda totiž je, že odpuzuje hmyz. V létě s ní snadno odpudíte vosy, aby Vám nešly na přichystané jídlo, a na večer odpudí komáry, když se rozhodnete spát s otevřeným
oknem.

Šalvějí proti stresu?

Na řadu lidí působí vůně šalvěje antistresově. Pokud je i Vám její vůně příjemná, můžete vykuřování šalvějí zařadit do pravidelné péče o sebe. Až si budete připravovat čas a prostor jen na sebe a svůj odpočinek u čtivé knihy, může Vám pokoj provoněný šalvějí navodit příjemné pocity a pomoci odplavit stres. Používat ji však můžete i k rituální očistě. Sebe, svého prostoru, k očistě předmětů či jiných osob. Zkrátka jak to budete cítit. V takovém případě kroužíte doutnajícím svazkem kolem osob či předmětů, které chcete očistit. Pro lepší spánek s ní můžete před spaním vykouřit ložnici.

Ale jak na vykuřovadla?

Na vykuřování šalvějí můžete použít kadidelnici s uhlíkem. Pokud ji nemáte, postačí Vám svazek šalvěje, zapalovač a třeba malý talířek na odložení zapáleného svazečku. Svazek zapálíte a hned sfouknete, nenechte ho příliš rozhořet. Pro účely vykuřování by šalvěj neměla hořet, ale jen doutnat. Právě tím se uvolňuje její charakteristická vůně. Doutnající svazek nechte na talířku, který umístíte podle potřeby. Na odpuzování hmyzu rovnou do okna, na navození příjemné atmosféry i doprostřed pokoje. Svazek necháte doutnat, dokud Vám bude vůně příjemná. Jde kdykoli snadno uhasit a zbytek můžete použít zase příště. Případně můžete doutnající konec odstřihnout.