zdroj: unsplash.com
Zimní a jarní deprese je velice častá a v minimálním měřítku se dotýká skoro každého z nás - únava, nechuť k čemukoliv, špatná nálada, splíny a další příznaky, které mohou přerůst do dlouhotrvající deprese. SAD neboli sezónní afektivní deprese je charakteristická tím, že se na rozdíl od klasické deprese objevuje pouze v určitých ročních obdobích - nejčastěji v zimě, pozdním podzimu a brzy na jaře. V těchto obdobích totiž trpíme nedostatkem světla i čerstvého ovoce a zeleniny, s čímž úzce souvisí i nedostatek některých životně důležitých vitaminů a minerálů. Sezónní deprese má stejné příznaky jako ta klasická - špatná nálada, mentální i fyzická únava, nechuť k jakékoliv činnosti, ztráta motivace.
Posviťte si na depresi
Nejčastějším spouštěčem sezónní deprese je nedostatek slunečního záření. Právě to je potřebné pro to, aby si naše tělo dokázalo vytvořit vitamin D. Nedostatek vitaminu D může stát za zvýšenu únavou. Je taktéž nezbytný pro silný a nedobytný imunitní systém. Hladina vitaminu D v těle také úzce souvisí s vývojem a činností mozku. Podle některých studií proto může jeho nedostatek stát právě za vznikem nejen sezónní deprese, ale i té klasické.
Kromě vitaminu D ve formě potravinového doplňku můžete vitamin D najít i v rybím tuku či máku. Tvorbu vitaminu D lze v zimě a ostatních na sluneční záření chudších ročních období nastartovat i světelnou terapií. Ta se ostatně používá i jako oficiální léčba pro tuto sezónní poruchu. Taktéž se snažte co nejvíce pobývat venku. I když je slunce schované za mraky, stejně vám přirozené denní venkovní světlo s tvorbou vitaminu D alespoň trochu vypomůže, i když to nebude takové jako v horkých a slunečných letních dnech.
Ideální je pobývat venku po dobu alespoň 20 minut v průběhu tří takzvaných solárních vrcholů - při východě či západu slunce nebo při pravém poledni. V té době má totiž slunce tu největší léčivou sílu a zároveň vám pomůže správně nastartovat váš biorytmus. Pro naše tělo je totiž dost náročné pracovat celý den za umělého osvětlení například někde v kancelářích nebo v továrních halách, kdy během pracovní doby slunce po obloze obkrouží celý oblouk, což my nevidíme. A takové “umělé” podmínky našemu tělu nesvědčí a mohou být právě spouštěčem SAD.
Vsaďte na zelené potraviny
Dalším důležitým faktorem po eliminaci sezónní deprese je konzumace zdravých potravin - čerstvého ovoce a zeleniny, a to především té listové. Zatímco ovoce a klasické zeleniny bývá v zimě dost i ze sezónních a lokálních zdrojů, například uskladněná jablka, mrkev, řepa, kysané zelí a další. Listové zeleniny v průběhu zimy však moc k dostání není, a pokud tak je rychlená hnojivy. Právě listová zelenina je pro tělo velice důležitá - čistí jej od toxinů a energizuje. V tomto období vám proto jako plnohodnotná náhrada různých salátů mohou posloužit takzvané zelené superpotraviny, jako je mladý ječmen či pšenice, chlorella, spirulina či vojtěška alfalfa.