Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Cvrččí proteiny, potravina budoucnosti?

zdroj: shutterstock

Bílkoviny. Zdravé tuky. Vláknina. Cvrččí protein obsahuje snad vše, co byste si mohli od superpotraviny přát. Navíc skvěle chutná a hmyzí produkty, byť to mnohé překvapí, lahodí také oku. Věděli jste třeba, že cvrčci produkují 100× méně CO2 než hospodářská zvířata? Že jejich protein obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Zjistěte více!

Proč jsou cvrččí proteiny potravinou budoucnosti?

Konzumace hmyzu jako módní výstřelek? Historie hovoří jinak – do jídelníčku patřil hmyz dokonce již v pravěku. První písemné zmínky pak pocházejí ze starověkého Řecka a Říma. A jedl se i u nás, pochutnat jste si mohli například na polévce z chroustů. Jenže postupem času byl hmyz vnímaný čím dál více jako škůdce, a zmizel také z jídelníčku. Nyní však hmyzí – a zejména cvrččí – proteiny zažívají renesanci a stávají se potravinou budoucnosti. Proč tomu tak je?

1. Udržitelnost

Takřka 70 % zemědělských ploch světa zabírá chov hospodářských zvířat. V porovnání s nimi (počítáno na 1 kg proteinu) cvrčci potřebují 2000× méně vody a 12× méně potravy, vyprodukují 100× méně CO2 a zaberou 15× méně úrodné půdy. Zdá se vám to až neuvěřitelné? Tak k tomu ještě připočtěte, že dále umí zpracovat bioodpad jako jsou například rýžové slupky, a přeměnit jej v protein. A když svléknou svůj hmyzí kabátek, jde jej spolu s trusem využít jako čistě přírodní hnojivo.

2. Výživová hodnota


- minimálně 65 % bílkovin
- 20 % zdravých tuků
- 5 % vlákniny
- vitamíny, minerály a mikroprvky (včetně vitamínu B12)

Složení cvrččích produktů nadchne nejen sportovce, ale všechny příznivce zdravého životního stylu. Mají vysoký obsah kompletních proteinů – čili bílkovin, ve kterých naleznete všech 9 esenciálních aminokyselin. Dále jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny, čímž se staví vedle ryb a ořechů, a v mnohém je kvalitou převyšují. Mají dokonce více omega-3 a 6 než losos. Vlákninu pak tvoří chitosan, který můžete nalézt také ve schránkách korýšů. Je skvělý pro zažívání a střevní mikroflóru. Navíc na sebe váže tuky a žlučové kyseliny, a odvádí je z těla. Má výjimečnou schopnost navázat na sebe až 6násobek své váhy. Z mikronutrientů v cvrččím proteinu nechybí vápník, měď, draslík, železo, hořčík, fosfor, selen nebo zinek. Obsahuje také vysoké množství vitamínu B12, který se nedostává rostlinným proteinům.

3. Zážitek

V neposlední řadě – cvrčci jsou, alespoň prozatím, něco exotického, nového a zážitkového. Díky nim můžete objevovat nové chutě a zkoušet různé delikatesy s vědomím, že děláte něco i pro své zdraví a planetu.

Má konzumace cvrčků nějaká rizika?

Nevíme o nich. Konzumace hmyzu tu byla od pradávna a lidské tělo je cvrččímu proteinu skvěle uzpůsobeno. Opatrní byste měli být pouze, pokud máte alergii na korýše, existuje studie, která uvádí, že reakce se může objevit i na cvrččí protein. Obecně bývá však cvrččí protein označován za superpotravinu, a od roku 2015 je schválený WHO jako nová potravina.

Objevte svět cvrččích proteinů

Když se řekne cvrček, představíte si opražené broučky na pánvi? Tak to již dávno být nemusí. Můžete si vychutnat cvrččí krekry, tyčinky a chipsy. Nebo zahřešit v podobě čokolády se cvrčky. A na každý výlet přibalit cvrččí proteinovou tyčinku. Možností je spousta a vzhled, vůně i chuť lákavá.