Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Ginkgo - zázračný strom, který prodlužuje život

Ginkgo - zázračný strom, který prodlužuje život Ginko je skvělý prostředek k regeneraci těla i ducha a pomůže výrazně zlepšit mozkové funkce.
Iva Lhotská
5,0 5
5

Ginkgo - zázračný strom, který prodlužuje život zdroj: shutterstock.com

Představte si, že v Japonsku roste strom ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný, který přežil explozi atomové bomby na Hirošimu! Na rozdíl od lidí a přírody tento strom rostoucí pouze několik set metrů od místa výbuchu přestál tuto katastrofu a již příští jaro, přesto, že byl dost poškozen, rozkvetl v celé své kráse. Nyní vám tedy představím tento obdivuhodný strom s jeho četnými léčivými přednostmi.

Ginkgo biloba, v češtině nazývané jinan dvoulaločný je jedinou rostlinou z čeledi jinanovitých - Ginkgoaccee, která přežila miliony let. Tento strom se na Zemi objevil už před více než 250 miliony lety, kdy se na zemském povrchu procházeli dinosauři. Mezitím však došlo k posunu obrovských ledových ker přes oblasti dnešní Evropy a Severní Ameriky a jinan zmizel z tamější flóry. Mnozí vědci se domnívali, že úplně vyhynul.

Ovšem na konci 17. století ginkgo znovuobjevil německý lékař a botanik Engelbert Kaempfer, který podnikl výpravu do Japonska. V Nagasaki zjistil, že tento "strom plodící ořechy s listy podobnými přesličkovitým Venušiným vlasům" a dosahující "značné velikosti ořešáku vlašského" domorodci jedí ve formě ořechů jako dezert, aby si povzbudili zažívání. Používali ho též jako přísadu do různých pokrmů, poté, co ho opražením nebo povařením zbavili jeho hořké chuti.

Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství nezměrné minulosti. A nejen to, ginkgo je opravdu zázračný strom, který má pro nás připravenu spoustu překvapení a tajemství.

Jak jinan dvoulaločný vypadá a jaké má zvláštnosti?

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný má podobně jako bříza nebo dub velkoplošné listy, u nichž jsou však semínka uzavřena v semeníku. Ale jinan má volná semena, jež nejsou chráněna žádnou slupkou. Jinan vypadá v podstatě jako listnatá dřevina, která z hlediska semen patří k jehličnanům, ač jeho listy vůbec nepřipomínají větvičky smrku či jedličky. Jinan zaujímá tedy i v tomto ohledu velmi jedinečné postavení v celé rostlinné říši.

Jméno "Ginkgo" je vlastně zkomoleninou japonského výrazu "Ginkyo", což znamená v překladu stříbrná meruňka. Název Ginkgo biloba či Jinan dvoulaločný získala tato zvláštní rostlina podle svých dvoulaločných listů a znamená v podstatě "dvoulaločnou stříbrnou meruňku". V Japonsku ginkgo chápou jako symbol plodnosti, a to hlavně pro jeho originální výrůstky v japonštině nazvané "čch´- čch´", v češtině znamenající "bradavky". Jinany obdařené hojnými výrůstky jsou vyhledávány mladými ženami, které u nich žádají o požehnání ohledně početného potomstva.

Jinan dvoulaločný je strom s dlouhými i krátkými výhonky, který bývá v létě zelený a dosahuje výšky 30 až 40 metrů. Jeho listy jsou sytě zelené, mají jemnou voskovou vrstvu a jsou cca 14 cm dlouhé a 13 cm široké. Na podzim mívají zářivě žlutý odstín. Ginkgo je jednopohlavní, což znamená, že oplývá buď samčími nebo samičími květy. První květy se objevují, až když dosáhne věku 25 - 30 let. Jinan je velmi silný, odolný ale i přizpůsobivý strom, jemuž nijak zvlášť neuškodí nečisté látky z ovzduší, dokonce ani výfukové plyny. Tato přinejmenším zvláštní rostlina s dvoulaločnými listy snáší dobře i třeskuté mrazy, silné sluneční paprsky anebo radioaktivní záření. V knihovnách na Dálném východě vkládají mezi strany knih listy jinanu, které chrání od škůdců a ve starověké Číně byly dokonce listy využívány jako léčivý prostředek. Dřevo jinanu se v Asii s oblibou používá ke stavbě domů a v dřevořezbě, jelikož je nenapadají škůdci. Do Evropy se dostal první jinan v podobě malého semenáčku asi v roce 1730, a to do holandského Utrechtu. K daší zajímavosti patří fakt, že jinan zbožňoval německý básník J. W. Goethe, pro kterého byl velkou inspirací.

Jaké látky obsahují semena jinanu a jaké je jejich využití?

Syrová semena jinanu dvoulaločného mají kalorickou hodnotu brambor. Sušené však mají hodnotu ještě vyšší, protože obsahují méně vody a vyrovnávají to vyšším podílem vitaminů a minerálů. Semena či "ořechy" jinanu obsahují poměrně velké množství bílkovin a aminokyselin, z nichž je např. důležitý tryptofan, protože podporuje lepší spánek a náladu. Na rozdíl od většiny zdrojů živočišných bílkovin semena jinanu v sobě ukrývají poměrně zanedbatelné množství nasycených tuků, jež by mohly způsobovat zatížení kardiovaskulárního systému.

Ginkgo obsahuje vitamin C, který chrání imunitní systém, B3 - niacin, nepostradatelný pro látkovou výměnu a pleť, B1 - thiamin, jež je nezbytný pro práci nervů a svalstva, dodává nám energii, ovlivňuje srdce a ledviny. Co se týče minerálních látek v "ořechách" ginkgo najdete draslík, měď a železo. K dalším obsahovým látkám patří ginnol a kyselina ginkgolová, které eliminují plísně a bakterie. Tyto dvě látky mají, pravděpodobně, léčivý účinek při bronchitidě, astmatu či v případě zánětu močových cest. V Číně na základě různých studií předpokládají, že semena jinanu dvoulaločného mohou být velmi účinná i při léčbě tuberkulózy.

Kyseliny nacházející se ve slupce semen ginkga ovšem mohou spustit alergické reakce. Ve vyšších dávkách dokonce působí jako nervový jed. Proto je zapotřebí je před použitím oloupat. Každopádně se střezte předávkování jinanem. Malé děti do 6 let by semena neměly vůbec jíst, ani pít z nich odvary a dětem od 6 do 12 se doporučuje maximální denní dávka 15 ořechů, samozřejmě v závislosti na tělesné hmotnosti. To je pak možná dávka i 20 - 30 ořechů ginkga.

Co obsahují listy jinanu a jaké je jejich využití?

Léčivá síla listů jinanu dvoulaločného je dána především obsahem flavonoidů a terpenoidů. Je v nich rovněž přítomna podskupina flavonoidů tzv. flavonoly, látky, jež příznivě působí zejména na krevní oběh. Flavonoidy a terpenoidy se v listech jinanu vyskytují v různých koncentracích. Z listů se obvykle připravuje čaj, který ovlivňuje výkonnost mozku. Ovšem teprve využitím speciálních výtažků z ginkga se dosáhlo mnohem silnějších účinků.

Ginkgo biloba podporuje myšlení, učení a soustředění. Výtažky z listů se dají užívat při artritidě, alergiích či při hyperaktivitě a různých kožních chorobách. Pro svou schopnost aktivace mozkových transmiterů listy ulevují při úzkostech, depresích, poruchách výkonnosti mozku nebo při demenci. Jinan je tedy zázračná léčivá rostlina, která zpomaluje proces stárnutí. Dodává buňkám kyslík a umožňuje jim, aby se staly odolnějšími.

Ginko též zlepšuje krevní tok a napomáhá odstraňování krevních sraženin, zabírá při kardiovaskulárních onemocněních či v případě mozkové mrtvice. Je též účinné při menstruačních bolestech, vysokém krevním tlaku, zánětu žaludku, bolestech hlavy, v případě impotence, tinitu (šelestu v uších) či při spálení na slunci. Tradiční čínská medicína využívá semena ginkgo biloby vždy ve směsi s jinými rostlinami. Dají se zakoupit směsi např. na astma, močové problémy či proti nachlazení, ale také existují účinné kombinace pro osvěžení a dobrou náladu, proti strachu a úzkosti či na odstranění volných radikálů a podobně.