Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Guarana: povzbuzující superpotravina

Guarana: povzbuzující superpotravina Guarana je superpotravina, která povzbuzuje, stimuluje pozornost, zlepšuje soustředění a celkově podporuje vitalitu organismu.
Martina Koubová
5,0 5
2

Guarana: povzbuzující superpotravina zdroj: shutterstock.com

Povzbuzuje, stimuluje pozornost, snižuje únavu a narozdíl od kofeinu si na ni nemůžete vytvořit závislost. Proto guaranu s oblibou konzumují nejenom brazilské kmeny Tupi a Guaraní. Guarna má kromě povzbuzujících účinků na tělo i mysl také dobrý vliv na paměť a soustředění, zlepšuje zažívání a činnost trávicího traktu a také pomáhá při hubnutí. Konzumace guarany se doporučuje i při dlouhodobém stresu, nervovém vypětí a v průběhu rekonvalescence po vážných onemocněních či operacích. Sečteno podtrženo, guarana je další superpotravina z tropů.

Guarana je vlastně semeno paulinie nápojné. Tento stálezelený popínavý keř původem z Amazonské nížiny tvoří doslova hrozny červených plodů. Většina produkce guarany pro farmaceutický a kosmetický průmysl pochází stále z deštných pralesů, ale pěstuje se i na plantážích, jako u nás chmel. Po dozrání se sklízí velká černá semena, která se praží, melou a následně zpracovávají do nejrůznějších potravinových doplňků i kosmetiky. V Brazílii a dalších zemích Jižní Ameriky je typické zpracování, kdy se do guaranového prášku přidá voda a škrob, vytvarují se dlouhé tyčinky, které se usuší, vyudí a poté konzumují jako sladkost či rychlý zdroj energie.

Přejít na sekci článku:

Pro povzbuzení celého těla

Pro povzbuzení celého těla zdroj: shuterstock.com

Když se řekne guarana, většina z nás si vybaví cosi, co jej povzbudí, dodá mu to energii a přitom si nebude muset vařit kafe. Káva je sice dobrá, ale její účinky jsou poměrně krátkodobé, navíc může i při malém množství překyselit žaludek. Guarana obsahuje sice menší podíl kofeinu než kávová zrna, ale v kombinaci s ostatními účinnými látkami dokáže skvěle nastartovat organismus a odstranit fyzickou a psychickou únavu. Kromě kofeinu obsahují semena také tanin, teobromin, teofillin, amidon, baranin, vitaminy skupiny B a antioxidant vitamin C. Ze semínek lze vylisovat i malé množství oleje.

Většina lidí konzumuje guaranu kvůli obsahu kofeinu, na který si v tomto případě nemůžete vytvořit závislost a ani vám nezpůsobí pálení žáhy. Navíc, povzbudivý účinek přetrvá až dvakrát déle než po požití šálku kávy. Guarana tak pomůže udržet bdělost a potlačí únavu, její užívání se doporučuje i při únavovém syndromu a astenii. Dlouhodobější konzumace zvyšuje mentální výkonnost a podpoří dlouhodobou paměť. Tonizuje celý organismus a pomáhá lépe odolávat napětí a stresu, dokonce působí i mírně antidepresivně a podporuje psychickou pohodu.

Tonizační účinek se projevuje i na zažívací trakt, neboť guarana mírní pocit hladu, naopak zrychluje metabolismus a urychluje odbourávání tuků, takže se hodí při redukčních dietách a i v případech, pokud máte problémy s nezdravým přejídáním. Guarana tonizuje i kardiovaskulární systém, podle studií působí preventivně proti arterioskleróze, udržuje cévy pružné, dobře průchodné a také snižuje srážlivost krve.

Související produkt
BIO Guarana 100 g
Naturalis / 265 Kč
Extrakt z guarany v prášku je skvělý do jogurtu, cereálií, kaší a dalších oblíbených pokrmů.
Detail produktu