Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Yucca – umyje vám celé tělo. Zevnitř!

Yucca – umyje vám celé tělo. Zevnitř! Yucca je velmi pozoruhodná rostlina s vysokým obsahem saponinů, které dokáží tělo pořádně pročistit.
Jana Konečná
5,0 5
7

Yucca – umyje vám celé tělo. Zevnitř! zdroj: pixabay.com

Yucca je velice pozoruhodná rostlinka s vysokým obsahem saponinů. To jsou látky, které při protřepání s vodou silně pění. Toho se využívá v různých přírodních kosmetických i drogistických přípravcích určených k mytí, čištění, odmašťování a podobně, a to jak v péči o pleť, tak v péči o domácnost. Jen se liší v použitém zdroji, saponiny totiž obsahuje více druhů rostlin, například kopřivy, špenát, plody mýdelníku – mýdlové ořechy a další. Tyto saponiny se dokáží postarat nejen o vymydlenou pleť nebo čistoskvoucí domácnost, ale také dokáží pročistit naše tělo zevnitř. To všem v žádném případě neznamená, abyste se běželi napít pracího gelu s mýdlovými ořechy. To by vám ani náhodou dobře neudělalo, ale taková kopřiva nebo právě yucca udělá s vaším tělem divy.

Yucca je totiž rostlina s nejvyšším známým obsahem saponinů. Tím pádem bude mít právě ona na pročištění zaneseného organismu největší efekt. Yucca je palma, která běžně roste v extrémních pouštních podmínkách. Její blahodárné účinky na lidský organismus znaly a dobře využívaly i pouštní indiánské kmeny. Yuccu indiáni používali prakticky jako univerzální všelék – ono totiž čistému tělu se ve většině případů rovná i zdravé tělo. My si můžeme yuccu dopřát v podobě prášku, který se vyrábí z rozemletého sušeného kořene nebo oddenku této palmy.

Přejít na sekci článku:

Jak působí yucca na lidské tělo

Jak působí yucca na lidské tělo zdroj: wikipedia.org

Yucca je až z 90 % složena ze saponinů. Z toho necelá polovina těchto saponinů je ve vodě nerozpustná, a druhá, větší polovina, jsou ve vodě rozpustné saponiny. Oba tyto druhy působí jako účinný přírodní čisticí prostředek. Ty první, nerozpustné ve vodě, si vezmou do parády naše střeva a žaludek, které doslova vykartáčují – očistí stěny střev od různých usazenin, zbytků nestráveného jídla apod. Saponiny rozpustné ve vodě se vstřebají do krve, kterou očistí od škodlivého cholesterolu a vylepší průchodnost cév. Dále pročišťují i žlučové cesty a podporují činnost žlučníku a odstraňují usazeniny v ledvinách. Navíc urychlují vyplavování kyseliny mléčné, čímž nejen urychlují regeneraci svalů (což ocení hlavně sportovci), ale hlavně zmírňují pocity únavy. Ve složení yuccy však nenajdete jen užitečné saponiny. Juka bsahuje spoustu dalších výživných látek, jako je fosfor, železo, vitamin A, vitaminy skupiny B, bílkoviny a další.

Jak poznáte, že juka funguje?

Užívání prášku z kořene yuccy má však i svoji stinnou stránku. Podobně jako při jakémkoliv typu detoxu můžete očekávat prvotní příznaky toho, že škodlivé látky odcházejí z těla ven. Můžete se zpočátku cítit malátně, ospale, začít vykašlávat, může se vám dokonce spustit i nějaké lehčí nachlazení. Přidat se mohou i bolesti hlavy, svalů či kloubů. S největší pravděpodobností budete chodit i častěji na záchod. Příčinou všech těchto potíží je rozpouštění toxických usazenin, které se potom najednou uvolní do krevního oběhu a naše tělo se toho všeho nepořádku nestíhá tak rychle zbavit. Počáteční nepříjemné příznaky by měly do pár dní odeznít. Doba trvání i jejich intenzita závisí na tom, jak moc bylo vaše tělo zaneřáděné.