Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Rooibos: červený čaj z Afriky

Rooibos: červený čaj z Afriky Rooibos je skvělou náhražkou klasického černého či zeleného čaje pro ty, kdo nechtějí nebo nemohou konzumovat tein.
Martina Koubová
5,0 5
6

Přejít na sekci článku:

Rooibos proti chřipce i předčasnému stárnutí

Posílení imunity zdroj: shutterstock.com

Jakkoliv se některá tvrzení o rooibosu rozcházejí, nelze tomuto keříku upřít ani vysoký obsah antioxidantů. Mnoho vědeckých studií dokonce porovnává obsah těchto látek v lístcích rooibosu a zeleném čaji, ačkoliv každá rostlina obsahuje trochu jiný typ antioxidantu. Rooibos z tohoto souboje vychází sice těsně na druhém místě, ale přesto mnoho lidí sáhne raději po něm, než po zeleném čaji. Proč? Rooibos neobsahuje tein, takže je vhodný i pro děti, těhotné a kojící. Když šálek rooibosu vypijete večer, neprobdíte celou noc. Navíc rooibos neodvodňuje organismus a můžete jej vypít kolik se vám zlíbí. Oproti tomu, zeleného čaje se nedoporučuje konzumovat více než 2 litry denně.

Ale zpět k antioxidantům. Rooibos obsahuje množství nothofaginu a aspalathinu, flavonoidů, které slouží jako ochrana těla před oxidačním stresem. Ten může výrazně narušit kardiovaskulární systém, oslabit imunitu a dokonce způsobit výskyt nádorových onemocnění. Jak potvrdily mnohé studie, pravidelný přísun antioxidantů udržuje tělo nejenom zdravé, ale také vitální a plné energie. Jinými slovy, rooibos nás chrání před známkami stárnutí a to nejenom těmi vizuálními, ale i před ‘opotřebením’ orgánů. Antioxidanty chrání mozek a posilují paměť, udržují zdravé srdce i oběhový systém, podporují zdraví jater,... takto by se dalo jmenovat ještě hodnou chvíli. Přísun antioxidantů je pro nás důležitý a to nejenom z dlouhodobého hlediska. V krátkodobějším měřítku jej oceníte určitě pro posílení imunity během stresujících období a také v průběhu chřipkových epidemií.