zdroj: pixabay.com
Sezona borůvek už se pomalu blíží ke konci. Sbírali jste? Zamrazili jste, nasušili, zavařili nebo jakoukoliv jinou metodou si udělali zásoby borůvek na zimu? Zásoba borůvek ve spižírně se totiž v zimě opravdu hodí. Borůvky spolu s dalšími bobulemi, jako jsou maliny, ostružiny nebo třeba rakytník, patří mezi takzvané super ovoce. Mají vysoký obsah antioxidantů, což můžeme na první pohled poznat už podle jejich sytého zbarvení. Za jejich temně fialovým vybarvením totiž stojí přírodní barviva z řady flavonoidů, které se řadí mezi extra účinné antioxidanty. Obecně tedy můžeme říct u jakéhokoliv druhu ovoce či zeleniny, že čím přirozeně barevnější, tím je zdravější. Ideální je sníst každý den od každé barvy kousek. A fialovou abyste mezi ovocem i zeleninou pohledali.
Borůvky byly právě pro svou fialovou barvu oblíbené i v minulosti. Vinaři s nimi přibarvovali víno a barvíři je používali na barvení látek pro šlechtu. Na obarvení látky na jedny šaty bylo potřeba nasbírat několik košů droboučkých borůvek. Takto obarvenou látku si mohli dovolit jen ti nejbohatší. Oděv v modré nebo fialové barvě proto ve středověku symbolizoval, že jste na tom finančně opravdu velice dobře. Kromě přírodního barvení si našly borůvky a borůvčí listí uplatnění i v přírodním léčitelství, kde se používají až dodnes.
Zdravotní účinky borůvek
Plody borůvek jsou bohaté na karotenoidy, flavonoidy, provitamin A, vitamin C a vitaminy skupiny B. Kromě toho v nich najdete i takové mikroprvky, jako je hořčík, draslík, železo, zinek či chrom. Borůvky jsou díky vysokému obsahu antioxidačních látek vynikající na posílení a regeneraci organismu během onemocnění a i jako prevence proti onemocnění. Sušené borůvky působí účinně proti průjmům a zklidňují také záchvaty zvracení. Mohou je bez problému užívat i menší děti a žvýkat je jako takové zdravé přírodní bonbony za statečnost při nemoci.
Na rozdíl od protiprůjmových účinků sušených borůvek mají čerstvé plody borůvek spíše mírně projímavé účinky. Pochutnávat by si na nich proto měli všichni, kdo mají dlouhodobé problémy se zácpou či je trápí hemoroidy. Látky obsažené v borůvkách také eliminují výskyt a růst mikrobů, plísní a různých parazitů, kteří si rádi hledají úkryt v našich střevech a škodí naší střevní mikroflóře. Velice podobné účinky, jaké mají borůvky rostoucí u nás, mají i bobule z tropické palmy maqui berry.
Velice důležité je také působení borůvek na náš zrak. Jejich pravidelná konzumace jej znatelně zlepšuje a pomáhá bojovat proti šerosleposti a dalším poruchám vidění. Borůvky působí také jako skvělý uklidňující prostředek během vysoce stresujících období. Jeleni například po plodech borůvčí pátrají hlavně v období říje, kdy jsou ve vyšším stresu kvůli neustálému zápolení se svými soky. Ze sušených borůvek i borůvkového listí si můžete uvařit také čaj. Ten mírně snižuje hladinu cukru v krvi, proto je mimořádně vhodný hlavně pro diabetiky. Kromě toho má odvar z borůvčí všechny již výše zmíněné účinky.
Tip: Pokud jste si u mlsání borůvek zašpinili i oblečení, odolné fialové skvrny nejlíp odstraní žlučové mýdlo.
Borůvky na pleť
zdroj: pixabay.com
Že jsou borůvky plné antioxidačních látek, jsme si řekli. A všichni velice dobře víme, že antioxidanty se chlubí všechny ty drahé přípravky na pleť. Borůvky jsou proto cestou ke krásné, zdravé a mladě vypadající pleti. A to jak při jejich konzumaci, tak při používání přímo na pleť. Antioxidanty z borůvek působí přímo na kyslíkové radikály a rozkládají je. Tyto volné radikály narušují kolagenová vlákna a ničí tak pevnost a pružnost pokožky. Kromě toho obsažené vitaminy E a C pleť nejen regenerují, ale také jí dodávají zářivý vzhled. Díky svým silným antioxidačním schopnostem jsou borůvky rovněž zdatnými bojovníky proti rakovině kůže a pomáhají hojit pokožku poškozenou od slunce.
Borůvky jsou také vysoce vhodné pro všechny, které trápí jakékoliv kožní potíže (snad jen kromě alergie na borůvky ☺). Borůvky pomáhají zlepšovat stav ekzémů (i atopických) a lupénky. Je vhodné je ve větším konzumovat i je přímo používat na pleť. Pokud je budete pravidelně jíst, mohou vám pomoci vyřešit některé vnitřní problémy, které se projevují právě skrz kožní neplechy na pokožce – například stres. Aplikací přímo na pokožku pak jejich působení ještě více posílíte. Z borůvek si můžete vyrobit pleťovou masku nebo obklad z odvaru.
Masku vyrobíte z menší hrsti rozmačkaných borůvek smíchaných s plnotučným jogurtem a kapkou medu. Na očištěné pleti masku nechejte klasicky 10-15 minut působit a poté smyjte. Taková maska je vynikající na zašedlou, unavenou pleť s viditelnými známkami stresu. Odvar lze připravit přímo ze sušených borůvek nebo ze sušeného listí. Jednoho nebo druhého stačí použít zhruba lžíce a zalít čtvrt litrem vařící vody a nechat vylouhovat. Dále můžete popíjet buď jako čaj nebo obklady namočené v borůvkovém čaji přikládat na místa postižená lupénkou či atopickým ekzémem. Vychlazený borůvkový čaj můžete používat i jako pleťovou vodu.