Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Fenykl obecný

Fenykl obecný Fenykl je oblíbeným kořením i zeleninou.
Ina Havránková
5,0 5
1

Fenykl obecný zdroj: shutterstock.com

Kdo by neznal fenykl? Tato rostlinka je současně zeleninou i kořením. Sladce chutnající stonky, které připomínají celer, mají příjemnou příchuť anýzu a je možné je nakrájet do polévky či do salátu anebo užívat na ochucení dušených pokrmů nebo smažené zeleniny. Vějířovité listy lze zase použít do zeleninových jídel a jsou výborné k balkánským a řeckým sýrům. Semena lze použít do těsta na chleba i do jablečného koláče, zeleninových jídel a omáček, jejichž základem jsou rajčata. Kořeny se dokonce kdysi vařily jako zelenina. Fenykl slouží jako přísada do polévek, omáček, rybích jídel a má samozřejmě své upotřebení i v cukrářství i pekařství. Jeho příjemné anýzové aroma lze najít i v nejrůznějších likérech.

Fenykl se ale také velice často přidává do různých čajových směsí, a to nejen pro jeho léčivé účinky, ale i pro typickou chuť. Bývá součástí dětských čajů, protože pomáhá proti nadýmání a křečím v bříšku, najdeme ho v čajích určených pro kojící ženy, ale i v dalších lahodných čajových či bylinkových směsích.

Fenykl původně pochází z jižní Evropy, ale dnes se pro potřeby trhu pěstuje i v Egyptě nebo Číně. Jde o opravdu vysokou rostlinu, jejíž žluté květy dorůstají až do výšky dvou a půl metru. Fenykl poznáte také podle toho, že rostlina vydává sladkou, teple lékořicovou vůni. Jedlé jsou všechny části rostliny - semena, listy, stonek i cibule, ale používá se především plod a semena, která jsou poměrně bohatá na vápník a draslík.

Přejít na sekci článku:

Léčivá bylina

Léčivá bylina zdroj: shutterstock.com

Fenykl obsahuje celou řadu prospěšných látek, přičemž nejvíce jich je obsaženo v semenech. Je bohatý zejména na silice, které jsou asi nejvýznamnější substancí fenyklu. Způsobují uvolnění hladké svaloviny a působí tak proti křečím, odstraňují nadýmání, pomáhají uvolňovat hleny z horních cest dýchacích a zároveň mají dezinfekční účinky. Fenykl dále obsahuje vitaminy, stopové prvky, éterické oleje, draslík, který posiluje srdeční sval a vápník, působící na dobrý stav kostí a zubů.

Fenykl je velice populární bylinou, která se užívá již velmi dlouho. Po celá staletí byla semena užívána na povzbuzení chuti k jídlu a při trávicích problémech. Pomáhá tlumit křeče trávicího ústrojí, pomáhá při nadýmání, tlumí kašel, podporuje vykašlávání hlenů a zvyšuje tvorbu mateřského mléka, takže se s ním často můžeme setkat v kojících čajích. Zlepšuje trávení a tvorbu trávicích šťáv, zlepšuje peristaltiku gastrointestinálního traktu a také se používá při onemocnění urogenitálního traktu. Výtažky z fenyklu dokonce vykazují antimikrobiální aktivitu proti řadě bakterií, hub a kvasinek.

Fenykl je možné použít i zevně, zejména k výplachu unavených a podrážděných očí. Fenyklový nálev je možné také použít jako pleťovou vodu pro mastnou pleť a je častou přísadou vlasových vod určených k mytí vlasů. Silice izolované z fenyklu se také často přidávají do zubních past, ústních vod, mýdel i vod po holení, kterým dodává kromě svých účinků i příjemnou vůni.