Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Konopné semínko

5.0 5
4

Konopné semínko zdroj: shutterstock.com

Konopné semínko je jedním ze současných hitů vyvážené stravy a zdravého životního stylu, protože obsahuje velké množství látek důležitých pro naše zdraví. Konopné semínko pochází z tzv. technického konopí. Technické konopí je odrůdou rostliny Cannabis Sativa a pochází z Asie, kde bylo odedávna důležitou součástí jídelníčku. Z Asie přišla do Evropy, kde se její semínka taktéž stala oblíbenou potravinou, ale bylo také využíváno v průmyslu pro technické účely. Je třeba si uvědomit, že technické konopí neobsahuje THC, takže nemůže ovlivnit vnímání ani při konzumaci většího objemu semínek. Konopné semínko je jedním z nejvýživnějších potravin na světě, zároveň je ale také lehce stravitelné. Je zdrojem bílkovin, esenciálních aminokyselin a esenciálních mastných kyselin a je to jediné jídlo, které dokáže dodat organismu všechny potřebné živiny.

Proč je konopné semínko tak skvělé?

  • má vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselin
  • má ideální poměr nenasycených kyselin
  • obsahuje vlákninu, minerály a vitaminy
  • je velice chutné a vyznačuje se jemnou oříškovou chutí

Přejít na sekci článku:

Zdraví prospěšné složení

Zdraví prospěšné složení zdroj: shutterstock.com

Konopné semínko obsahuje nenasycené esenciální mastné kyseliny, kyselinu gama linolenovou a kyselinu olejovou. Tyto dvě kyseliny jsou důležité pro správný vývoj a fungování mozku, reprodukčního systému a metabolismus. Kromě toho obsahuje také vzácnou omega-6 gama-linolovou kyselinu, která stejně jako i ostatní výše zmíněné esenciální mastné kyseliny působí pozitivně na pokožku. Všechny tyto mastné kyseliny jsou významné pro řadu pochodů v našem organismu a jsou rovněž významnou součástí buněčných membrán. Pomáhají udržovat hormonální rovnováhu, zabraňují poškození či vysoušení pokožky a lámavosti vlasů.

Konopné semínko obsahuje celou řadu organismu prospěšných aminokyselin. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin, jsou nezbytné pro stavbu svalové tkáně a pro udržení zdravého imunitního systému. Dále obsahuje chlorofyl, lecitin, fytin a kyselinu cannabidiolovou se silným baktericidním účinkem, vitaminy ze skupiny B, vitamin A, C a E. Semínka navíc obsahují také hořčík, železo, vápník, zinek, jód, chrom, stříbro, síru, fosfor a draslík.