Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Konopné semínko

Konopné semínko Konopné semínko je oblíbenou zdravou a výživnou potravinou.
Ina Havránková
5,0 5
4

Konopné semínko zdroj: shutterstock.com

Konopné semínko je jedním ze současných hitů vyvážené stravy a zdravého životního stylu, protože obsahuje velké množství látek důležitých pro naše zdraví. Konopné semínko pochází z tzv. technického konopí. Technické konopí je odrůdou rostliny Cannabis Sativa a pochází z Asie, kde bylo odedávna důležitou součástí jídelníčku. Z Asie přišla do Evropy, kde se její semínka taktéž stala oblíbenou potravinou, ale bylo také využíváno v průmyslu pro technické účely. Je třeba si uvědomit, že technické konopí neobsahuje THC, takže nemůže ovlivnit vnímání ani při konzumaci většího objemu semínek. Konopné semínko je jedním z nejvýživnějších potravin na světě, zároveň je ale také lehce stravitelné. Je zdrojem bílkovin, esenciálních aminokyselin a esenciálních mastných kyselin a je to jediné jídlo, které dokáže dodat organismu všechny potřebné živiny.

Proč je konopné semínko tak skvělé?

  • má vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselin
  • má ideální poměr nenasycených kyselin
  • obsahuje vlákninu, minerály a vitaminy
  • je velice chutné a vyznačuje se jemnou oříškovou chutí

Přejít na sekci článku:

Zdraví prospěšné složení

Zdraví prospěšné složení zdroj: shutterstock.com

Konopné semínko obsahuje nenasycené esenciální mastné kyseliny, kyselinu gama linolenovou a kyselinu olejovou. Tyto dvě kyseliny jsou důležité pro správný vývoj a fungování mozku, reprodukčního systému a metabolismus. Kromě toho obsahuje také vzácnou omega-6 gama-linolovou kyselinu, která stejně jako i ostatní výše zmíněné esenciální mastné kyseliny působí pozitivně na pokožku. Všechny tyto mastné kyseliny jsou významné pro řadu pochodů v našem organismu a jsou rovněž významnou součástí buněčných membrán. Pomáhají udržovat hormonální rovnováhu, zabraňují poškození či vysoušení pokožky a lámavosti vlasů.

Konopné semínko obsahuje celou řadu organismu prospěšných aminokyselin. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin, jsou nezbytné pro stavbu svalové tkáně a pro udržení zdravého imunitního systému. Dále obsahuje chlorofyl, lecitin, fytin a kyselinu cannabidiolovou se silným baktericidním účinkem, vitaminy ze skupiny B, vitamin A, C a E. Semínka navíc obsahují také hořčík, železo, vápník, zinek, jód, chrom, stříbro, síru, fosfor a draslík.