zdroj: blogspot.com
Znáte rostlinu s tímto poněkud zvláštním názvem? Je pravda, že to není zas tak běžná bylina, o to víc má zajímavých účinků. Pokud jste o tomto silném adaptogenu, imunostimulantu a toniku ještě neslyšeli, pojďme s tím něco udělat.
Pohádka o kozinci blanitém aneb Trochu z jeho historie
Za devatero horami, devatero řekami žila rostlina zvaná kozinec. Nejenže to byla rostlina silná a zároveň křehká, ale i její název byl poněkud nezvyklý. Dokonce i v latině znělo její jméno Astragalus membranaceus trochu mimořádně.
Kozinec je rostlinou z čeledi bobovitých (Fabaceae), která má poměrně dlouhou historii. Třeba v tradiční čínské medicíně (TČM) je kozinec využíván již po tisíce let. Legendární Žlutý císař v období své vlády (asi 2697-2597 př.n.l.) zařadil tuto bylinu mezi nejvýznamnější druhy léčiv na bolest, hemoroidy, hnis a zároveň na stovky dětských onemocnění. Z kozince se tradičně připravoval nálev dochucovaný medem a citronem.
Tato trvale kvetoucí, víceletá rostlina, nazývaná též mléčnatý kořen, mléčný hrachor nebo čínsky Huang Qi má asi jeden metr vysoký, hranatý stonek a mohutný 50-150 centimetrů dlouhý žlutohnědý kořen, jenž je na řezu světle žlutý. Listy má lichozpeřené, květy rostou v řídkých hroznech. Květy jsou světle žluté, sladce voňavé a plody pukavé, kožovité lusky přibližně šest centimetrů dlouhé. Běžně obsahují dvanáct černých semen ledvinového tvaru.
Kozinec pochází ze severní a východní Číny. Její výskyt byl vystopován až do některých oblastí Koreji a Mongolska. Roste rovněž v Chabarovském kraji a v oblasti Zabajkalí. Kozinci se daří podél řek, na písečných přesypech, v dubových lesích či na horských svazích.
Kořeny kozince se sklízejí ze čtyřletých rostlin a jsou vlastně jedinou částí, která je využívána k léčebným účelům. Přestože existuje až kolem dvou tisíc různých druhů kozince, jen dva z nich mají prokazatelné léčivé účinky. U nás roste asi sedm druhů. K nejznámějších druhům kozince patří kozinec slizodárný, jenž roste v oblasti Malé Asie, Íránu a Sýrie. V tradiční medicíně ve Vietnamu bývá používán kozinec hroznovitý. V Čechách je nejběžnější kozinec sladkolistý.
Jaké účinné látky kozinec obsahuje?
Kozinec blanitý má tři základní složky, které se významně podílejí na jeho léčivém působení. Kořen kozince obsahuje saponiny, astragalosidy, flavonoidy a polysacharidy, zvané astragalany, z nichž jsou všechny velmi aktivními látkami. Saponiny jsou známy svou schopností snižovat cholesterol, posilovat obranyschopnost, a tím pádem i čelit rakovině. Flavonoidy mají antioxidační účinky, pomáhají při odstranění volných radikálů z těla a umožňují předcházet kardiovaskulárním a onkologickým onemocněním. Třetí složka, již tvoří polysacharidy, se vyznačuje antimikrobiálními, antivirovými a protizánětlivými účinky.
K dalším prvkům obsaženým v kozinci patří glukany, nenasycené mastné kyseliny, například linolová, aminokyseliny, slizy a podobně.
Co kozinec všechno umí?
Kozinec byl opěvován v TČM zejména pro svou schopnost ochrany před stresem a to jak na úrovni fyzické, tak i psychické. I proto byl označen za rostlinu vyššího řádu. Ochraňuje imunitní i další buňky před oxidačním stresem a volnými radikály.
Tato adaptogenní rostlina má tendenci snižovat stresový hormon kortizol a současně dokáže pomoci s různými onemocněními. Je tedy nanejvýš efektivní bylinou. Nejen že umí posílit vyčerpaný imunitní systém, ale rovněž je důležitý pro naši oběhovou soustavu. Dokonce dokáže eliminovat nádorové buňky a zmírnit působení chemoterapie.
Věřte tomu nebo ne, ale kozinec má ještě spoustu dalších až téměř zázračných účinků. Kozinec vždy pomáhal zregenerovat organismus po velké zátěži spojené se stresem a léčil nemoci jeho následkem vzniklé.
Kozinec má významné protizánětlivé účinky. Zánět je nejčastější příčinou celé řady onemocnění od artritidy až po různé srdeční choroby. Mnoho studií potvrzuje, že saponiny a polysacharidy obsažené v kozinci mají schopnost snížit zánětlivou reakci, pomáhají uzavírat nehojící se rány a léze při zánětlivém onemocnění ledvin při cukrovce. Lidé, kteří onemocněli diabetem 1. i 2. typu totiž mívají sklony k nemocím ledvin.
Kozinec, jak už jsem zmínila o pár řádek výše, umí posilovat náš imunitní systém, zpomaluje nebo zabraňuje růstu nádorů, léčí nemoci srdce, mrtvici, infarkt, posiluje srdeční sval, rozšiřuje cévy, zrychluje krevní oběh, snižuje krevní tlak a hladinu triglyceridů. Kozinec zvyšuje pocení a je močopudný. Působí blahodárně při zánětech ledvin.
Kozinec též na cukrovku, rakovinu, menopauzu a chřipku
Kozinec je též skvělým léčebným a preventivním prostředkem v případě onemocnění diabetem. Polysacharidy v něm obsažené snižují hladinu glukózy v krvi a zlepšují citlivost na inzulin.
Kozinec má antioxidační schopnosti a napomáhá zpomalení stárnutí. Polysacharidy v bylinné formě totiž dokáží kromě pozitivního působení na imunitní systém také zlepšovat funkce mozku.
Jak jsme si již řekli, hojně využívaný je kozinec (huang-qi) v čínské medicíně. Kořen kozince sloužil k regeneraci poškozených orgánů a tkání. Následky chemoterapie, která způsobuje dost často nevolnost, zvracení a průjem, mohou být rovněž zmírněny užíváním kozince.
Kozinec blanitý mohou užívat i ženy, které mají menstruační problémy nebo menopauzu provázenou neblahými symptomy. Mám dobrou zprávu i pro muže, kteří touží se svou milovanou polovičkou po dítku. Užívání kozince blanitého podporuje pohyblivost spermií a zvyšuje tak možnost početí.
Vzhledem k antivirovým účinkům kozince je tato bylina často využívána k léčbě běžného nachlazení a chřipky. Většinou se kombinuje s dalšími bylinami, jako například ženšenem a andělikou. Každopádně bylo vyzkoušeno, že je výhodnější užívat kozinec v podobě některých bylinných směsí jako prevenci ještě před vypuknutím onemocnění.
Kozinec tvoří významnou součást bylinných produktů. Bývá obsažen v tinkturách, kapslích a tabletách či v podobě sušené drogy jako součást bylinných čajů. V nemocnicích se aplikuje i v injekcích.
Bioinformační přípravky s obsahem kozince
Možná budete znát přípravek Estrozin od firmy Diochi. Kromě kozince blanitého obsahuje ještě konopici bledožlutou, kontryhel obecný, mochnu husí, srdečník sibiřský, pískavici řecké seno, topolovku růžovou, měsíček lékařský, jetel luční červený, hluchavku bílou, fenykl obecný, lékořici lysou, trnovník akát a popenec břečťanovitý. Jedná se o bioinformační bylinné kapky obsahující byliny s vysokým procentem přírodních fytohormonů, které pomáhají především ženám během menopauzy. Estrozin se užívá po dvaceti kapkách třikrát denně.
Dalším skvělým bioinformačním přípravkem, jehož součástí je kozinec blanitý, je Imunosan od Energy. Rovněž se jedná o naprosto unikátní směs přírodních látek především na podporu imunitního systému. Kromě kozince obsahuje lesklokorku, eleuterokok, jetel luční, zelený čaj, žampion či pazvonek. Užívá se jedna kapsle dvakrát až třikrát denně, nejlépe po jídle. Po třech týdnech užívání se doporučuje týdenní pauza.
A když už jsme u vynikajících bioinformačních prostředků, chtěla bych ještě zmínit posilující a detoxikační Dinavir rovněž od Diochi. Byl vyroben na základě nejnovějších poznatků v oblasti fytoterapie, homeopatie, psychotroniky a podobně. Jedná se o rostlinnou směs s éterickými oleji podporující obranyschopnost organismu.
Ze směsí čínských bylin lze doporučit TČM formule 192 Gui Pi Wan neboli Harmonii broskového háje, 152 Bu Zhong Yi Qi Wan čili Tygří pramen a 058 Dang Gui Liu Huang či Sedmero důvěrníků. Všechny tyto směsi obsahují rovněž kozinec blanitý a další účinné byliny.
Kozinec léčí dokonce i astma
Představte si, že tak širokospektrální bylina, jako je kozinec blanitý, se podílí na doplňkové terapii při chronickém astmatu. Jeho užíváním totiž dochází ke snížení hypersenzitivity v dýchacích cestách, léčí se zánět sliznice a vlastně i předchází astmatickým záchvatům. V každém případě se léčbou s přídavkem kozince snižuje jejich počet.
Kozinec dále zabraňuje poklesu kolagenu, podporuje cévní systém u novorozenců, zpomaluje šíření herpetických virů, jako je opar, zabraňuje dalšímu šíření virů, které způsobují onemocnění od mírných žaludečních problémů až po závažné srdeční komplikace. Astragalus membranaceus léčí záněty při ekzémech, hepatitidu typu B i C, posiluje játra, slezinu, je využíván jako mírné diuretikum. Kozinec má celkově detoxikační účinky, čímž napomáhá snížení kyselosti žaludku. Dokonce pomáhá při onemocnění HIV virem.
Kontraindikace v případě užívání kozince
Co se týče dávkování preparátu s obsaženým kozincem, určitě byste se měli poradit s odborníkem. U kozince nebyly zjištěny nežádoucí účinky. Mohou však nastat různé interakce, pokud kombinujete více druhů léčby. Doporučovala bych začít s nižším dávkováním, aby se účinky různých léčiv navzájem neovlivňovaly.
Kozinec by neměly užívat těhotné ani kojící ženy, protože neexistují vědecké výzkumy, které by prokázaly, že je tato bylina pro matku i její dítě stoprocentně bezpečná. Ovšem ženy v očekávání by neměly užívat pokud je to možné, žádné chemické léky ani byliny.
Lidé, jež trpí autoimunitními onemocněními a berou nějaké léky, by měli užívání kozince určitě konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Jedinci s diagnózou roztroušené sklerózy, revmatoidní artritidy a podobně závažných onemocněních by mohli být obzvláště citliví na působení kozince. Někteří odborníci doporučují, aby užívali tento adaptogen jen po dobu několika měsíců a poté přešli k jinému přípravku.
Jak se kozinec užívá
Doporučená denní dávka této byliny je 4-18 gramů. Užívá se ve formě odvaru nebo prášku. Odvar se pije 2-4x denně, prášek se užívá stejně často v množství na špičku kulatého nože. Tinktura se doporučuje užívat 2-3x denně po 20-25 kapkách.
Kořen kozince bývá využíván i v kuchyni při přípravě různých jídel. Většinou se používá v kombinaci s dalšími léčivými bylinami, jako jsou děhel nebo pazvonek. Tyto tři rostliny často slouží jako příloha k rybím nebo drůbežím pokrmům. Používá se při vaření černých fazolí, rýžové kaše či nákypů.