Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Poznejte alternativy k bílému cukru

zdroj: unsplash

Rafinovaný cukr. Přírodní sladidla. Sladidla pro diabetiky... Zorientujte se v nabídce sladidel a vyberte to nejvhodnější. Nebo je lepší nesladit vůbec?
 

Věděli jste, že cukr může odstartovat mnohé civilizační nemoci, cukrovkou počínaje? Že cukr přispívá k navyšování tukových zásob? Že z výživového hlediska není doslazování vůbec potřeba? Když omezíte cukr, budete zkrátka zdravější, hubenější a tělo o nic neochudíte.

Čím nahradit bílý cukr? Agávový sirup a další tipy

Jenže sladká chuť je tak úžasná. Návyková. Zkuste proto pro začátek snížit množství sladidel třeba o třetinu a bílý řepný cukr nahradit zdravějšími alternativami. Klasický potravinářský cukr totiž nejenže nepřispívá zdraví, navíc má jen minimum výživových hodnot.

  • Kokosový cukr
    Kokosový cukr obsahuje draslík, zinek, železo a vápník. Navíc má mírné antioxidační účinky a
    pozitivně ovlivňuje také některé střevní bakterie.
    Glykemický index je však jen o něco nižší než u bílého cukru, takže energii z cukru rychle spálíte a pak může nastoupit vlčí hlad. Výhodou kokosového cukru oproti běžnému jsou tedy obsažené prospěšné látky.
  • Třtinový cukr 
    V třtinovém cukru naleznete vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, draslík a železo. Oblíbený bývá také
    pro svou lahodnou chuť. Podobně jako u kokosového je však třeba myslet na to, že se stále jedná o cukr, a sladit proto s mírou.
  • Agávový sirup
    Agávový sirup patří mezi nejoblíbenější alternativní sladidla. Jeho výhodou je zejména nízký
    glykemický index, díky kterému nerozkolísává hladinu cukru v krvi. Drobnou nevýhodou je pak vysoký obsah fruktózy, který při nadměrném užívání může vést k inzulínové rezistenci. Z prospěšných živin obsahuje agávový sirup především železo, hořčík, vápník a zinek.
  • Datlový sirup
    Datle jsou zdrojem vlákniny a minerálů jako je draslík, hořčík, selen nebo měď, a obsahují také
    některé vitamíny skupiny B. Výhodou datlového sirupu je také nižší glykemický index. Sirup si
    dokonce můžete vyrobit sami rozmixováním datlí a vody.
  • Med
    Med obsahuje železo, měď, fosfor, vápník, hořčík a řadu stopových prvků. Studie také ukázaly, že
    výměna bílého cukru za med může vést ke snížení hmotnosti. Glykemický index je však poměrně
    vysoký, takže dodá rychlou energii, avšak rozkolísá hladinu cukru v krvi – i když méně než rafinovaný
    cukr.

Existují přírodní sladidla bez kalorií?

Pokud hledáte přírodní sladidlo bez kalorií, sáhněte po stévii. Tato jihoamerická bylinka vyniká přirozeně sladkou chutí. Je dokonce až 300× sladší než rafinovaný cukr. Navíc má téměř nulovou kalorickou hodnotu.

Jak fungují sladidla pro diabetiky?

Když zkonzumujete běžný cukr, slinivka vyplaví hormon inzulin, který přemění cukr na energii a uloží ho do svalových buněk ve formě glykogenu. Cukrovka pak vzniká nedostatečnou tvorbou inzulinu nebo resistencí buněk na přítomnost glukózy v krvi. Cukr se může v krvi hromadit, způsobovat vážné zdravotní komplikace a vyústit až v život ohrožující stavy.  Diabetici proto používají takzvaná dia sladidla, která nerozkolísají hladinu cukru. Jedná se o umělá sladila, alkoholové cukry nebo přírodní sladidla v podobě stévie. Umělých sladidel je lepší se vyvarovat, stévie či alkoholové cukry představují zdravější variantu. Mezi nejznámější alkoholové cukry patří xylitol, erythritol či sorbitrol. Xylitol má méně kalorií a nízký glykemický index, erythritol vyniká tím, že nemá takřka žádné kalorie, a sorbitrol se nachází přirozeně v ovoci. Výhodou alkoholových cukrů pro diabetiky je, že z trávicího traktu se vstřebávají rovnou do krevního oběhu a ovlivňují hladinu glykemie jen minimálně.

Jsou dia sladidla vhodná, i když nemáte cukrovku?


Nejzdravější variantou je vždy nesladit vůbec. 
Pokud to vaše chuťové buňky neunesou a hlídáte si kalorie, můžete sáhnout po alkoholových cukrech či stévii. Nevýhodou může být, že tato sladidla matou tělo sladkou chutí, cukr však nepřichází, což může vést k hypoglykémii. Řešením by pak bylo nahradit dia sladidly pouze část běžného cukru.

Nejlepší volbou pro tělo i chuťové buňky je tedy – u zdravého člověka – sáhnout po přirozených sladidlech se skutečnou výživovou hodnotou. Přírodní sladidla v organické kvalitě naleznete také u nás v BIOOO. Jako prevenci civilizačních onemocněních je však vhodné redukovat množství jakéhokoliv cukru ve stravě.