Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Třezalka tečkovaná aneb Kouzelné kvítí svatého Jana

Třezalka tečkovaná aneb Kouzelné kvítí svatého Jana Třezalce tečkované je přisuzována magická síla.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Léčivé účinky třezalky tečkované

Využití třezalky tečkované zdroj: pixabay.com

Už v části věnované historickému vývoji třezalky jste se mohli dočíst o tom, jak tuto kouzelnou bylinu používali naši dávní předkové. A teď se spolu podíváme na to, jaké je uplatnění třezalky dnes.

V současné době třezalku využívá klasická, ale především alternativní medicína.

Je nápomocná hlavně při léčení lehkých, ale i středně těžkých forem deprese. Léčí též úzkosti, ale třeba i opary a v kombinaci s ploštičníkem hroznatým eliminuje problémy, které provázejí klimakterium. Také ulevuje v případě menstruačních poruch. Třezalkový olej nebo mast pomáhají s vyléčením atopického ekzému.

Klinické studie prokázaly, že třezalka tečkovaná má sedativní a analgetické účinky, dokonce i účinek mírně euforický. Tím, že výrazně ovlivňuje centrální nervovou soustavu, působí při úzkostných stavech, pomáhá zbavovat se strachu, úzkosti, neurózy, nespavosti, depresí, zlepšuje schopnosti mozku a může být využívána i při léčbě diabetu či schizofrenie. Umí prý dokonce tlumit křeče při epilepsii.

Tato čarovná svatojánská bylina kromě léčby různých psychických poruch dokáže téměř všechno! Třezalka má skvělý účinek na srdce a krevní oběh, takže může pomoci s rekonvalescencí po mozkových příhodách, popřípadě při onemocnění roztroušenou sklerózou.

Magická třezalka může také léčit různé druhy závislostí, jako například na nikotinu nebo alkoholu.

Třezalka rovněž působí příznivě na trávicí a vylučovací soustavu, podporuje látkovou přeměnu, léčí onemocnění žaludku, jater, žlučníku, slinivky, střev, vředové choroby, ale také močové cesty.

O menopauze už jsme si říkali, ale čarovné bejlí nazvané třezalka má rovněž velmi vysokou účinnost u mnoha virových onemocnění. Klidně si ji tedy můžete naordinovat při běžném oparu i při tom pásovém či při planých neštovicích u vašich ratolestí. Dokonce se dlouhodobě zkoumá možnost využití třezalky při léčbě AIDS.

V jakých případech by se třezalka neměla užívat

V rámci klinických studií nebyly prokázány toxické účinky třezalky, pokud je dodržováno běžné doporučené dávkování. Vedlejší účinky jsou velmi mírné a projevují se únavou nebo lehkými trávicími obtížemi. Stejné je to v případě fotosenzibility, na kterou je často poukazováno. K poškození kůže prostřednictvím fotosenzitivity dochází velmi zřídka. Dost často se tvrdí, že pokud člověk užívá nějaká léčiva z třezalky, popřípadě se maže třezalkovým olejem, neměl by chodit na sluníčko. Silné sluneční paprsky prý mohou poškodit pokožku.

Při vnitřním užívání by musely být dávky třezalkových preparátů až 30x-50x vyšší, než je běžné terapeutické dávkování, aby člověku skutečně mohly ublížit. Je to kvůli obsahu hypericinu. Přesto by měli být jedinci se světlejší pokožkou opatrní.

Největším zdravotním rizikem mohou být nevhodné kombinace preparátů z třezalky a jiných léků. Hyperforin a adhyperforin, v třezalce obsažené totiž ruší účinky některých léčiv. Třezalka tak může ovlivňovat léky na ředění krve, antikoncepční přípravky, ale také chemická antidepresiva, chemoterapeutika a podobně. Každopádně pokud berete nějaké léky, konzultujte jejich případnou kombinaci s třezalkou s vaším ošetřujícím lékařem. Léky nebo přípravky z třezalky by se též neměly kombinovat s alkoholem. Je silná, což!? Proto bych ji raději nedoporučovala těhotným ani kojícím ženám.

A co třezalkový olej?

Ten má velmi zklidňující účinky na naši pokožku. V Chorvatsku, kam každým rokem s mužem jezdíme, lidé, u kterých jsme ubytováni, vyrábějí vlastní domácí třezalkový olej. Je nádherně červený a doporučují ho právě jako prevenci před spálením pokožky nebo i po opalování.

Když jsem to poprvé zjistila, bylo mi to trochu divné, neboť jsem četla a slyšela o tom, že by se třezalka neměla používat v případě citlivosti na sluneční světlo, a tudíž by neměla být vhodná na opalování. Jestliže jste si tedy předepsali třezalkovou kúru, hlavně vnitřní, měli byste být s opalováním velmi opatrní, obzvlášť pokud máte světlou pleť.

Jinak má celkově třezalka a olej z ní připravený hojivé a dezinfekční účinky. Můžete jím natírat spáleniny, otlaky, těžce se hojící rány, ekzémy, ale i třeba hemoroidy.

Související produkt
Olejový extrakt třezalkový, bio 50 ml
Saloos / 175 Kč
Třezalkový extrakt celkově zklidňuje a také čistí citlivou, zánětlivou a podrážděnou pleť. Je velmi účinný při hojení kožních onemocnění, drobných řezných ran. Je vhodný i pro velmi citlivou pleť.
Detail produktu