Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aloisie trojlistá

Aloisie trojlistá Aloisie trojlistá je známější pod svým druhým názvem citronová verbena.
Ina Havránková
5,0 5
5

Aloisie trojlistá zdroj: BIOOO.CZ

Aloisie trojlistá. Popravdě, tenhle název mi ještě donedávna vůbec nic neříkal a myslela jsem si, že tuhle bylinku vůbec neznám a nikdy jsem se s ní nesetkala. Máte to podobně? No a co když řeknu citronová verbena? Ano, ta úžasně vonící a osvěžující bylinka! Aloisie trojlistá neboli Aloysia triphylla je vytrvalá aromatická rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Odtud byla v 17. století dovezena Španěly a rozšířila se do celé Evropy. Jsou pro ni charakteristické světle fialové květy a je pěstována jako pokojová i balkónová rostlina, ve Středozemí se běžně pěstuje i venku.

Již od pradávna je oblíbená pro svoji příjemnou citronovou vůni, ze kterou vděčí rostlinným silicím, jako jsou carvon, citronelol, limonen či geraniol. Kromě silic obsahuje také tanin a flavonoidy a právě díky jejich obsahu má čaj z listů aloisie příznivé účinky na naše zdraví.

Přejít na sekci článku:

Léčivé účinky aloisie

Léčivé účinky aloisie zdroj: shutterstock.com

Aloisie se nejčastěji užívá ve formě čaje, ať už čistého nebo v různých čajových směsích, kterým dodává skutečně lahodnou chuť. Nálev z aloisie má antidepresivní, antivirové, antibakteriální, adstringentní, sedativní, tonizační, relaxační, antioxidační, insekticidní a protizánětlivé účinky. Příznivě působí zejména u žaludečních potíží, při křečovitých bolestech či nadýmání. Rovněž pomáhá při některých dýchacích potížích, kdy mírní podrážděnost sliznice horních cest dýchacích. Má také pozitivní vliv na psychiku, mírní stres a bušení srdce a celkově zklidňuje organismus i mysl. Pití čaje z aloisie působí relaxačně a lehce sedativně, navíc zmírňuje i projevy migrény.

Jedna z obsažených silic, cineol, dokonce funguje proti mikroorganismům, jako jsou některé druhy plísní, například Candida albicans a proto se aloisie velice hodí i ke koupelím. Další obsažená silice, geraniol, má antiparazitní účinky, aloisie je tak vhodným doplňkem celkové léčby při infekci parazity. Aloisie má navíc antioxidační účinky, takže chrání organismus před volnými radikály.

Čaj z aloisie je nejen zdravý, ale má také velmi lahodnou chuť a příjemnou citronovou vůni. Aloisii je ale možné použít i k ochucení dalších nápojů, jako jsou například ledové čaje nebo osvěžující domácí limonády. Kromě toho se hodí i do různých moučníků, omáček, pudingů nebo sušenek a pro svou citronovou vůni se báječně hodí k dochucení ryb. Díky její neodolatelné vůni se skvěle hodí jako součást poutpourri a různých voňavých sáčků do skříně a podobně. Vůně aloisie dokáže přetrvat až dva roky!