zdroj: shutterstock.com
Co si budeme namlouvat. Diagnóza “atopický ekzém” znamená, že nikdo neví, co vám je. Máte ekzém, neví se proč ani z čeho, vypadá jinak než u dalších lidí, co ho mají taky, a rovněž vám nepomáhají stejné věci jako třeba někomu jiného. Protože co atopik, to originál. Dokonce jsem jednou slyšela vtip, že když přijdete ke kožaři, dostanete vždycky napřed zelenou vodičku a když ta nezabere, tak fialovou. Říkala mi ho lékařka (radioložka, takže vidí víc než ostatní a vyskakuje si), takže možná jde o lékařské tajemství…
Kortikoidy samozřejmě zaberou skoro vždycky, ale to je asi stejný způsob léčby, jako když vypalujete meze, abyste se zbavili plevele. Plevel naroste brzy znovu a co všechno přišlo vniveč, zjistíte až někdy časem. Většinou uslyšíte, že jednou atopik, vždycky atopik, že se ekzému nebo náchylnosti k němu nezbavíte nikdy. Může být, ale nemusí. Ale budete se muset nejspíš snažit sami, zelená ani fialová vodička vám nebude moc platná.
Přejít na sekci článku:
Atopický ekzém - péče o pokožku
zdroj: shutterstock.com
Ať už vám ekzém vyvolalo cokoliv, je v jakémkoliv stavu a fázi, pořád se jedná o poškozenou pokožku, takže v první řadě je potřeba jí nějak ošetřit a až potom se zaobírat nějakými hlubšími tématy. Atopický ekzém může mít jakoukoliv podobu - kůže je suchá, praská, svědí, bolí, mokvá, vytváří puchýřky, pálí… Stačí si vybrat, klidně i kombinaci. To je důvod, proč co pomůže jednomu, to druhý hystericky smývá, protože je to ještě horší než předtím. Obecně platí snad jen jedna zásada a sice, že méně je více, takže vybíráme přípravky s nekomplikovaným složením, pokud nové, tak ideálně takové, kde máme s většinou ingrediencí zkušenost a můžeme tím pádem snadněji najít viníka, pokud přípravek nebude vyhovovat.
Většinou můžeme pozorovat dva stavy - kůže je podrážděná a suchá a kůže je podrážděná a mokvá (opuchlá, vytváří puchýřky…). O svědění se nebudeme bavit, abychom to nepřivolávali, ono se to rozumí tak nějak samo sebou, že… Nahlédneme-li na to čistě jen selským rozumem, tak nám dojde, že pokud je kůže suchá a praská, tak jí něco chybí, pokud mokvá, něco přebývá. A podle toho hledáme péči. Vždycky regenerační a zklidňující, ale buď takovou, která kůži ochrání a vytvoří na ni ochrannou bariéru nebo naopak takovou, která jí pomůže eliminovat to, čeho se chce zbavit. A minimum vody. Většinou to není úplně možné, ale to nejlepší, co lze udělat, je naprosto minimalizovat umývání, případně alespoň nahradit kohoutkovou vodu převařenou nebo bylinným odvarem. Bylinný odvar je vynikající v případě, že ekzém je v takovém stavu, že skutečně nemůžete použít mýdlo a po vodě nemáte subjektivně dostatečně “čistý” pocit. Skvělá je třeba meduňka, která zklidní a jemně deodorizuje.
Při výběru péče pak musíme řešit nejen složení, ale i konzistenci. Hutné balzámy budou vyhovovat pokožce suché, která praská, mokvající nebo opuchlá pak potřebuje něco lehčího. Pokožka má v tu chvíli porušenou hydrolipidovou vrstvu, takže je vhodné vybírat přípravky, které obsahují vodu a lipidy ve vyváženém poměru, protože jí chybí obojí. Čisté rostlinné oleje sice obsahují spoustu látek, které jsou kůži prospěšné, ale pokud je pokožka hodně poškozená, může mít problém dobře olej vstřebat a některý typ ekzému může olejová konzistence dráždit. Proto je v případě olejů daleko lepší vnitřní užívání - vyberte si takový, který vám chutná nebo alespoň nevadí a konzumujte ho maximální doporučené množství.