Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Buk

Buk Buk je považován za ochranitelský strom, pomáhá např. při kožních onemocněních a výtažky z něj se používají v kosmetice i Bachově květové terapii.
Jana Konečná
5,0 5
2

Buk zdroj: pixabay.com

Další z léčivých stromů, na které se v našem článkovém seriálu podíváme, je buk. Vlastnosti buku byly ceněny už od pradávna. Je zajímavé, že na rozdíl od typicky mužského dubu, byl buk považován spíše za ženský strom. Ve starověku k dubům vzhlíželi jako ke ztělesnění bohyně lovu a měsíce Artemidy. Ve staré Anglii byl pak buk nazýván matkou lesa, což v některých částech vydrželo dodnes. Buk je také považován za ochranářský strom. Dříve se k němu lidé chodili vypovídat a pro radu. Ochranný strom je však buk i prakticky. Říká se, že do buku nikdy neuhodí blesk. Má totiž velmi plytké rozložení kořenů, proto blesky nepřitahuje.

Léčivých účinků buku si můžeme užít nejen při pobytu v jeho blízkosti. V lidovém léčitelství se k léčení používají i jeho listy, pupeny, kůra a plody. Na pupeny se musíte vypravit časně zjara. Listy sbírejte spíš v létě, plody samozřejmě na podzim a na kůru si můžete zajít kdykoliv během celého roku. Všechny zmíněné části buku se využívají hlavně pro své stahující, dezinfekční a protizánětlivé účinky.

Léčivý buk

Kůra z buku je vhodná na snížení příliš vysoké horečky a je dobrá celkově jako posilující prostředek pro oslabené tělo při téměř jakémkoliv druhu onemocnění. Pro své stahující a svíravé účinky je skvělá při průjmových onemocněních. Díky dezinfekčnímu účinku dokáže zmírnit i průběh střevní chřipky. Odvar z kůry si připravíte tak, že 30 minut povaříte 150 gramů čerstvě naloupané kůry s litrem vody. Buková kůra má však velice silné účinky, proto se nepije ve velkém jako klasický bylinkový čaj, ale užívá po lžicích. Pokud tedy máte vysokou horečku nebo průjem, vyzkoušejte třikrát denně lžíci tohoto odvaru.

Odvar z bukových listů se zase používá na různá plicní onemocnění. Usnadňuje dýchání, svými protizánětlivými účinky pomáhá i při zánětech průdušek. Je vhodný i na posílení a pročištění ledvin. Žvýkání čerstvých bukových listů pak pomáhá léčit různé onemocnění ústní sliznice, jako jsou například afty a drobné zánětlivé puchýřky. Bukové listí posiluje celkově imunitní systém. Látky v něm obsažené mají antihistaminový účinek a zvyšují i odolnost těla vůči různým alergiím. Na odvar z bukového listí budete potřebovat 100 g čerstvého listí a jeden litr vody. Vařte 10 minut, poté nechte 20 minut louhovat a v průběhu dne popíjejte po doušcích.

Z bukových listů či kůry si můžete připravit i koupel. Ta je vhodná na různá kožní onemocnění. Zmírňuje svědění a působí proti kožním zánětům – preventivně i zmírňuje ty již probíhající. Taková koupel je skvělá i proti hemoroidům a to i těm krvácejícím v akutním stavu. Koupel krvácení díky stahujícím účinkům buku zmírňuje, zároveň pomáhá při svědění i bolestivosti konečníku. Pro vnější použití však budete potřebovat až půl kila bukového listí. To 30 minut svařte s 5 litry vody a scezené pak přilijte do koupele. Z tohoto odvaru můžete připravit i obklady a přikládat přímo na postižená místa.

Související produkt
Hřeben z bukového dřeva Afro Comb 1 ks, 9 cm
Redecker / 282 Kč
Hřeben je vhodný pro rozčesání hustých a vlnitých vlasů. Kompaktní a malá velikost se vejde do každé kabelky. Hřeben je velmi příjemný na používání, dobře se drží a snadno se s ním manipuluje.
Detail produktu

Bachova terapie s bukem

Buk zdroj: pixabay.com

Blahodárné účinky buku využívá i Bachova květová terapie. Lidé, pro které je esence z buku lesního určena, si svůj problém bohužel často neuvědomují. Mají totiž pocit, že právě oni jsou dokonalí, tak jaképak chyby. Tito lidé se strašně špatně vciťují do ostatních. O nějaké empatii se nedá ani mluvit. Všechno musí být uděláno „po jejich“, protože jen oni mají 100% pravdu a jedině jejich způsob nebo názor je ten správný. Tato esence pomáhá těmto lidem být méně arogantní a vidět svět trochu jinýma očima – všímat si i problémů a potřeb ostatních a vnímat drobné krásy kolem sebe.

Buk v kosmetice

Buk má kromě těch léčivých i zkrášlující účinky. Díky protizánětlivosti pomáhá při akné, pokožku hydratuje a také zpevňuje. Jeho dezinfekční účinky se uplatňují v přírodních dezinfekčních prostředcích i přípravcích po holení k očištění drobných ranek na obličeji. V některých zemích se z bukvic dokonce lisuje olej, který má podobné účinky jako olej olivový. Ten se pak přidává nejen do kosmetiky, ale lze jej použít i na vaření.

Buk v domácnosti

Bukové dřevo patří mezi to nejkvalitnější, proto je samozřejmě velmi často používáno i k výrobě nábytku a dalších doplňků do domácnosti. Z bukového dřeva jsou skvělé i kartáče, kterým tento materiál propůjčuje výraznou odolnost. Podle alternativního léčitelství má bukové dřevo schopnost pohlcovat negativní energie a zmírňovat i bolesti hlavy či migrény, které se často objevují zdánlivě bez příčiny. Zároveň vyjasňuje myšlení a udržuje pozitivní náladu.