Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co je termoregulace těla?

zdroj:

I lidské tělo má svůj termostat v podobě části mozku zvané hypotalamus. Jenže co když se rozbije? Inspirujte se snadnými tipy, jak termoregulaci znovu nastartovat.

Jiní již odkládají svetry, ale vám je stále zima? Nebo naopak špatně snášíte vysoké teploty? Na vině může být nesprávná termoregulace těla.

Čím se řídí termoregulace lidského těla

Lidské tělo má svůj termostat. Je jím hypotalamus – část mozku, v níž se nacházejí termoreceptory. Do mozku se informace o teplotě těla dostávají prostřednictvím čidel v kůži. Hypotalamus následně teplotu těla vyhodnocuje, porovnává s optimem a upravuje. Při vysoké teplotě zvýší prokrvení kůže, což vede k ochlazení od vnějšího prostředí. Při nízké teplotě naopak vyvolává svalový třes, který produkuje teplo.

Proč máme špatnou termoregulaci těla

Pokud náhle pocítíte potíže s termoregulací, nechte si zkontrolovat zdravotní stav u lékaře. Na vině může být chudokrevnost, cukrovka, poruchy štítné žlázy, podváha ale i řada dalších zdravotních problémů.

Důvodem může být skutečnost, že jste poslední dobou více ve stresu. Nebo třeba jen to, že vaše tělo je až příliš spokojené a zhýčkané stabilními teplotami. Skvělé je proto otužování a saunování v zimě, postupné vystavování horkým teplotám v létě či střídání horké a studené sprchy kdykoliv během roku.

Důležitým faktorem je také životní styl. Jen tělo, které je dostatečně hydratované a vyspané a které získává ze stravy vše potřebné a nechybí mu pohyb, se může efektivně vypořádávat se změnami teplot.

5 tipů, jak efektivně podpořit termoregulaci

Už vás nebaví, že je vám stále zima nebo se naopak nadměrně potíte? Pomozte tělu se s teplotami lépe vyrovnávat.

1.Pitný režim

Zejména v létě myslete na to, že tělo potřebuje více vody. Na pitný režim však nezapomínejte ani v zimě – na túře v horách možná nemáte žízeň, tělo přesto tekutiny vypotilo a právě jejich nedostatek může být důvodem, proč je vám zima. 

2.Potraviny, bylinky a koření

Teplejší jídlo vám dle čínské medicíny pomůže ohřát střed těla, studenější naopak ochladí. Pomůžou také některé bylinky a kořeníchladivý efekt má například máta, kopřiva či meduňka, hřejivě naopak působí zázvor nebo kurkuma.

3.Cvičení a pobyt v přírodě

Správné fungování těla podporuje též fyzická aktivita – počítají se procházky, jóga, běhání... zkrátka cokoliv vás baví. Nezapomínejte ani pravidelně vyrážet do přírody. Nabíjí energií a pomáhá eliminovat stres. Procházka lesem v létě chladí i na duši a výlet na běžky v zimě zahřeje celé tělo.

4.Aromaterapie

Skvělým pomocníkem jsou směsi éterických olejů s harmonizujícími účinky. Tím, že pomáhají uvést tělo do rovnováhy, podporují také termoregulaci.

5.Doplňky stravy

Skvělými výživovými doplňky jsou železo nebo vitamín B12, které podporují krvetvorbu. Prospěšný je také vitamín C. Kromě jednotlivých suplementů můžete sáhnout po chlorelle nebo spirulině, které obsahují mix vitamínů a minerálů. Dalšími důležitými vitamíny, které mohou podpořit termoregulaci, jsou vitamíny A a E. V neposlední řadě nezapomínejte ani na dostatek zdravých tuků.

Aby vás teplotní výkyvy nezastavily

Zdravé a harmonické tělo v rovnováze s psychikou se s teplotami vyrovnává mnohem lépe. Pokud vás termoregulace trápí, zpomalte, zaměřte se na zdravý životní styl a zvolte vhodné doplňky, které vás na správné cestě podpoří.