Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak se zbavit chrápání

Jak se zbavit chrápání Patříte mezi ty smolaře, kteří sice spí jako miminko, ale chrápání vašeho spolunocležníka vám to nedovoluje? Máme pro vás pár tipů, jak zatočit s chrápáním.
Pavlína Klaudová
5,0 5
6

Jak se zbavit chrápání zdroj: unsplash.com

Známe to všichni, mnohdy se nevyspíme nejen my, ale ani naši sousedi. Pokud máte partnera, který chrápe jako jedoucí traktor po poli, řezání dříví motorovou pilou nebo snad ještě hůře jako start raketoplánu, buď si na to zvyknete, anebo se s tím pokusíte něco udělat. „Stačí” jen svého partnera přesvědčit, že vážně chrápe tak nahlas, až z toho nemůžete spát. S tím přejeme hodně štěstí, nicméně jestli se vám podaří přesvědčit ho, máme pro vás pár nenásilných tipů, jak svého kamaráda, rodiče, partnera či souseda zbavit chrápání.

Co způsobuje chrápání?

S chrápáním souvisí spánková apnoe, tedy porucha dýchání během spánku, která se projevuje zástavou dechu. Díky tomu není tělo schopno být dobře zásobeno kyslíkem a hromadí se v něm oxid uhličitý. Existují tři typy spánkové apnoe: centrální, obstrukční a komplexní. Centrální spánková apnoe prakticky paralyzuje dýchací systém, jehož činnost se během spánku zastaví. To má za následek časté buzení postiženého, nekvalitní spánek a následně zvýšenou únavu. Obstrukční spánková apnoe je fyzikální obstrukce dýchacích cest, dýchání je sice zachováno, ale spící člověk dýchá nosem, což způsobuje chrápání. Obstrukce dýchacích cest zabraňuje okysličování krve a tento stav trvá od dvaceti do čtyřiceti vteřin.

Komplexní apnoe je kombinace obou druhů, takže se střídá paralyzace dýchání s chrápací fází. Chrápání může být způsobeno více faktory, jedním z nich jsou cigarety. Kuřáci totiž chrápou třikrát častěji než nekuřáci. Pokud jste někdy pozorovali svého partnera - chrápače během spánku, určitě jste zjistili, že chrápe, pokud leží na zádech. V této poloze totiž může jazyk snáze spadnout do zadní části krku a tak zabránit proudění vzduchu. Jsou zde na výběr dvě možná řešení. Buď na svého partnera budete nadále rozmrzele mlaskat nebo ho prostě překulte na bok. S chrápáním je spojena i obezita. Může jej způsobovat také ochabnutí krčních svalů. Dalším spouštěčem nočního koncertu je alkohol.

Jak zabránit chrápání?

Hořčík, jakožto nezbytný minerál, přímo ovlivňuje svaly v celém těle a umožňuje jim správně fungovat. Jelikož spánková apnoe postihuje svaly v horní oblasti krku, zvýšit příjem hořčíku, ať už jako doplněk stravy nebo v rámci pestré stravy (listová zelenina, banány, fazole, avokádo a různá semena), může zmírnit chrápání.

Zvlhčovače vzduchu pomáhají uvolnit hleny a zajišťují tak lepší průchodnost dutin, postačí si dát jen mokrý ručník přes teplý radiátor, ze kterého se následně bude vlhkost uvolňovat.

Alergie může být jedním z faktorů, které chrápání způsobují. Jste-li vy nebo váš partner na něco alergičtí, odstraňte možné příčiny z místnosti, kde spíte.

Dehydratace též může vést k chrápání, nezapomeňte tedy na dostatečný přísun tekutin.

Levandulový esenciální olej uvolňuje svalové napětí a pomáhá navodit hluboký, klidný spánek. Před spaním si proto nakapejte pár kapek levandulového oleje do aromalampy. Pokud se hodláte vyzkoušet i ten mokrý ručník přes radiátor, můžete levandulový olej nakapat přímo na něj.

Majoránkový, tymiánový, eukalyptový a tea tree esenciální olej otevírá dýchací cesty a usnadňuje dýchání. Tyto esenciální oleje je možné po jedné, maximálně dvou kapkách nakapat do mísy s horkou vodou a následně inhalovat čtyři až šest minut. Stačí si přes hlavu přehodit ručník, aby silice, které se vypařují, neunikaly a voda chladla pomaleji. Tyto esenciální oleje je také možné přimíchat do nosného oleje, který lze vmasírovat před spaním do chodidel. Na chodidlech se nacházejí reflexní body z celého těla a účinky éterických olejů tak budou působit komplexně na celý organismus. Majoránkový, tymiánový a eukalyptový éterický olej jsou silné a proto je nutné dodržet střídmé dávkování, stačí kapka do lžíce např. jojobového nebo mandlového oleje.

Mátový esenciální olej se doporučuje ke kloktání po jedné kapce na sklenici vody. Silice mátového éterického oleje mají na tělo silně ochlazující účinky a také uvolňují svalstvo. Navíc máta je protizánětlivá, což ocení i váš chrup. Dávkování ovšem nepřekračujte a vodu s mátovým esenciálním olejem nepolykejte, v případě používání většího množství mátové esence hrozí totiž podchlazení.

Pověděli jsme si zde pár tipů, jak se zbavit či alespoň omezit chrápání, ale mějte na paměti, že pokud máte doma partnera, který chrápe, určitě není od věci vyhledat pomoc lékařského odborníka.

Související produkt
Osvěžovač vzduchu Spiron 50 ml
Energy / 442 Kč
Osvěžovač vzduchu příjemně provoní ovzduší. Obsahuje harmonickou kombinaci nejčistších esenciálních olejů. 
Detail produktu