zdroj: pixabay.com
Jasmínová esence je známá pro své silné sedativní účinky, které pomáhají zmírňovat mnoho problémů mysli a je prospěšná v oblasti duševního zdraví. Může ale pomoci i s dalšími obtížemi. Esenciální olej se získává enfleuráží z několika druhů jasmínu (hlavně z Jasminum grandiflora a Jasminum officinale) a patří k jednomu z nejdražších éterických olejů vůbec. Koupíme jej ve stavu absolue a nebo přímo naředěný v jojobovém oleji. Pokud je esence naředěná, její cena se snižuje. Jejími hlavními složkami jsou kyselina benzoová, benzaldehyd, benzyl acetát, benzyl alkohol, indol, benzylbenzoát, cis-3-hexenyl-benzoát, ceosol, eugenol, farnesol, geraniol, linalool, methylanthranilát, p-kresol, nerol, gamma terpineol, nerolidol, Isohytol a fytol.
Jasmín je sladká, květinová, uklidňující vůně, která dokáže zvednout náladu při úzkostných stavech a stresových situacích, probouzí v nás romantické a poetické pocity. Má povzbuzující a uvolňující charakter, dokáže v nás navodit pocit klidu a relaxace. Lidé jej používali v dobách smutku, protože uvolňuje hormon seratonin.
Jasmín všelék
Vdechnutí jasmínové esence vysílá zprávy do limbického systému mozku (tento má na starost ovládání našich emocí a je známo, že emoční rozpoložení člověka přímo ovlivňuje zdravotní stav jeho nervového systému). Jasmín má velmi dobrý účinek na nervové buňky, jeho působení je na úrovni prášků na spaní, proti úzkostem a sedativ. Na rozdíl od nich ale nemá nepříjemné vedlejší účinky (závratě, svalová slabost) a nevytváří se na něm závislost. Pomáhá uklidnit agresi, navozuje lepší spánek.
V Číně se používá při léčbě žloutenky, cirhózy jater, úplavice, zánětu spojivek, vředů na kůži a nádorových onemocnění, takže je pěkně vidět, jak širokou škálu onemocnění je schopný pokrýt svojí léčivou silou. Jeho kořeny se používají při bolestech hlavy a nevolnosti vycházející z revmatismu.
Jasmín je také antiseptický a má antivirové vlastnosti (ničí i bakterii E.coli), zabraňuje infekci, hojí rány a zvyšuje tvorbu kolagenu. Umí pomoci zanesenému dýchacímu systému, působí antioxidačně. Mírní kašel a uvolňuje hleny. Nemocným se doporučuje využít metody parní inhalace těsně před tím, než jdou spát. Je jedním z esencí, které pomáhají proti chrápání. Své využití má i při dně a artritidě.
Je důležité si uvědomit, že máme co dělat s hormonálním olejem. Přidává se do směsí na podporu libida, pokud chceme srovnat menstruaci, při erektivních dysfunkcích. V Indii a Asii se používají květy jasmínu pro zdobení nevěsty a dávají se novomanželům do ložnice. Je vhodný ke zmírnění menstruačních bolestí, vyrovnává hormonální hladinu při menopauze, lze jej využít pro eliminaci projevů premenstruačního syndromu (podrážděnost, únava). Jasmín se hodí také k porodům (ve druhé porodní fázi snižuje citlivost na bolest), protože bojuje s poporodní depresí. Kojící matky by s ním měly zacházet opatrně, protože snižuje tvorbu mateřského mléka. Napomáhá udržovat dobré zdraví dělohy, chrání ji před vznikem nádorů.
Je výborným prostředkem na zjizvenou kůži, pomáhá eliminovat viditelnost stop po neštovicích nebo akné. Mladé matky, které již nekojí, by jej měly přidávat do masážních olejů proti striím. Léčí ekzémy a lupénku. Vyrovnává vlhkost pleti, je vhodný pro ty, kteří trpí suchou pokožkou.
Jasmínová esence je antispazmatická, pomáhá regulovat projevy křečí. Osvědčila se i u astmatu a dušnosti. Snižuje křeče ve střevech. Určitě potěšíme ty, kteří rádi tvoří a nacházejí se ve stavu stagnace nebo úplného útlumu v této oblasti. Protože jasmín stimuluje kreativitu.
Indikace a nežádoucí účinky
Nedoporučuje se orální použití, může se ojediněle vyskytnout alergická reakce. Měl by se používat s mírou, protože může působit bolesti hlavy. Neměl by se používat v těhotenství (hormonální olej) a při kojení.
Jasmín používáme ve směsích s citrusy, ylang-ylangem, santalem, růží, tonkou, hřebíčkem, nardem, kadidlem, myrhou, růžovou palmou, gerániem, koriandrem, anýzem, růžovým dřevem, petitgrainem, a neroli.