zdroj: shutterstock.com
Tato okrasně kvetoucí bylina pochází původně z Ameriky. Domorodí indiáni ji používali ve formě obkladů na drobné rány a uštknutí, ale také vnitřně na záněty a bolesti zubů. Postupně se rozšířila i do Evropy a do druhé světové války byla úspěšně užívaná jako prevence i podpůrný prostředek proti již probíhajícím onemocněním. Kvůli objevu penicilinu pak zájem o užívání echinacei trochu ochladl.
Oblíbenost echinacei se však v dnešní době neustále zvyšuje a patří tak mezi nejužívanější byliny. Echinacea obrůstá vesele spoustu záhonků na zahrádkách a dost zahradníků ani netuší, jaký zázrak jim to tam každoročně rozkvétá. Echinacea vypadá totiž nádherně jako okrasná rostlina, velice podobná nám dobře známé kopretině. Často se prodává pod názvem třapatka nachová a dost lidí si jej s touto jinak známou bylinou nespojuje. K čemu přesně je tedy echinacea dobrá a jak můžete její účinky využít?
Přejít na sekci článku:
Přírodní bojovník proti nachlazení
zdroj: shutterstock.com
Mezi asi neznámější účinek echinacei při vnitřním užíváním patří její účinná podpora imunitního systému. Proto je nepostradatelná hlavně v podzimním a zimním období jako prevence proti rýmě, kašli a dalším projevům nachlazení. Echinacea funguje nejen na bázi prevence, ale díky antibakteriálním a protizánětlivým účinkům taktéž pomáhá i při již probíhajícím onemocnění. Její účinky jsou velice silné a nástup tak rychlý, že ji lze podobně jak česnek označovat jako přírodní antibiotikum.
Echinacea dále poměrně účinně tlumí bolest. Tohoto účinku plus protizánětlivého působení využívají především výrobci přírodních past na zuby, kteří echinaceu přidávají jako dezinfekční složku a prostředek proti krvácení dásní i zubním kazům. Jako bonus vám takto obohacená pasta pomůže utišit bolest zubů a předejít případným zánětům. Protizánětlivých účinků echinacei se využívá i při zánětech močového měchýře.
Kromě toho jsou potravinové doplňky a tinktury s obsahem echinacei výborné při zvýšené psychické i fyzické zátěži (to je teď před Vánocemi prakticky pořád). Používá se i pro pročištění organismu při potravinových otravách a tím pádem můžete jejích účinků využít i při pravidelných detoxech či pokud potřebujete shodit pár kilo a nedaří se vám nastartovat hubnutí. Dále jsou antibakteriální účinky echinacei ceněny při zánětech močového měchýře, pomáhá i při těch zatvrzele se vracejících.