Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Menopauza

Menopauza Menopauzu provází řada nepříjemných příznaků, které lze zmírnit přírodní cestou.
Jana Konečná
5,0 5
1

Menopauza zdroj: shutterstock.com

Menopauza je stav, který čeká každou ženu a téměř každá se jej obává. K zastavení činnosti vaječníků však nedojde ze dne na den. Přestávají pracovat postupně. Období, při kterém k jejich ukončení činnosti pozvolna dochází, se říká klimakterium. Nejdříve začíná kolem 40. roku a končí většinou kolem 60. roku. Pokud přestanou vaječníky pracovat ještě před 40. rokem, jedná se o předčasnou menopauzu. K menopauze dochází také po chirurgickém odstranění vaječníků, či po chemoterapii.

Což o to, samotný konec menstruace by až tak nepříjemný nebyl. Spoustě žen naopak přinese úlevu a pocit svobody. Ale právě v období klimakteria, které může trvat šest měsíců až dva roky, si ženy vytrpí spoustu nepříjemností, jež tento proces doprovází. Ty má na svědomí především hormonální nerovnováha. Jak se s těmito obtěžujícími komplikacemi šetrně vypořádat přírodní cestou?

Přejít na sekci článku:

Návaly horka

Návaly horka zdroj: shutterstock.com

Výkyvy hladiny ženských hormonů a neustálé změny v organismu uvádějí tělo do stresového stavu, při kterém dochází ke zvýšené produkci stresových hormonů adrenalinu a noradrenalinu, což má za následek zrychlení krevního oběhu a následné přehřívání a zvýšené pocení. Aby hormonální změny nebyly pro naše tělo takovým skokem, potřebujeme uvést hladinu hormonů do rovnováhy. K tomu nám mohou dopomoci následující potraviny a potravinové doplňky, které jsou přirozeně bohaté na fytoestrogeny, látky rostlinného původu, které se v těle mění na ženské hormony. Na fytoestrogeny je bohatá zejména sója, tofu, pupalkový olej, růžový jetel a otáčivý chmel.

Pro ochlazení a zmírnění pocení je podle ajurvédy nejvhodnější zvýšená konzumace listové zeleniny, okurek, cuket, bobulovitého ovoce a vodního melounu. K pití se doporučuje zelený, mátový či ibiškový čaj nebo šťáva z Aloe vera. Při zvýšeném pocení dochází také k nadměrnému odplavování minerálů, je proto vhodné doplnit zejména vápník a hořčík. Potravinový doplněk Fytomineral od firmy Energy zajistí kompletní potřebnou minerální výživu, navíc podporuje hormonální systém a zpomaluje stárnutí organismu. Velkou dávku minerálů vám také dodají sladkovodní i mořské řasy.

Naopak se nedoporučuje konzumovat alkohol, kofein, bílou mouku, cukr, mléčné výrobky a maso – tyto potraviny organismus zahřívají, okyselují a zahleňují. Kromě toho je také nejvyšší čas skoncovat s kouřením. U kuřaček totiž většinou přichází menopauza dřív a má mnohem horší průběh, než u žen, které nekouří.