Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Navraťte tělu rovnováhu s hormonální jógou

Navraťte tělu rovnováhu s hormonální jógou Chcete si zharmonizovat hladinu hormonů, které stojí za kdejakým ženským trápením? Vyzkoušejte hormonální jógovou terapii. Je výborná nejen v menopauze.
Zuzana Holmanová
4,3 5
7

Navraťte tělu rovnováhu s hormonální jógou zdroj: unsplash.com

Trápí vás i týden trvající premenstruační tenze, citlivá prsa, nebo dokonce migrény a žaludeční nevolnosti? Bojujete s cystami? Trpíte potížemi, ať už fyzickými, či psychickými, které jsou spojené s menopauzou? Nemůžete otěhotnět? Pak je možná načase dát šanci hormonální józe. Kdo nevyzkouší, nepochopí. Ačkoliv jsem hodně duchovně orientovaný člověk, který se nebrání lecčemu alternativnímu, zpočátku jsem trochu váhala. Vážně mě pár měsíců poctivého cvičení jógy zbaví nepříjemných projevů PMS i menstruačních bolestí? Pak mi ale hormonální jógu úplnou náhodou doporučila jedna známá, která ji sama učí, což jsem brala jako znamení, a najednou jsem měla jasno – jdu do toho.

Co je hormonální jóga

Hormonální jógová terapie představuje ucelenou soustavu dynamických cviků, které mají za úkol stimulovat produkci hormonů, ať už estrogenů ve vaječnících, hormonů štítné žlázy, příštítných tělísek, hypofýzy, nebo nadledvin. Rozhodně ale nečekejte klasickou jógu. Při cvičení hormonální jógy se totiž kromě samotných asán (pozic těla) klade důraz na speciální techniku dechu (tzv. bhastriku), kdy silně a krátce dýcháte do břicha, v některých cvicích se využívá také dech ujjayi (přes zúžené hrdlo). To se spojuje s různými mudrami (pozice prstů) a bandhami (energetické uzávěry proudění energie v těle). Před samotnou soustavou, která zahrnuje 12 různých pozic (celkem 21 cviků), je čas ještě na rozcvičení. V závěru pak přichází na řadu harmonizace energie a čaker. Na tu určitě nezapomínejte, protože je neoddělitelnou součástí terapie – po cvičení, kdy se rozproudily hormony, je potřeba tělo zase zklidnit. Na kurzu se kromě samotné hormonální jógy naučíte cviky a různá dechová cvičení proti stresu a pro celkovou relaxaci. Můžete si buď vybrat několikatýdenní kurz, nebo jednorázové víkendové semináře. Potom už cvičíte samy doma. Udělejte si z jógy ničím nerušený rituál a doplňte ho aromalampou, třeba se směsí éterických olejů Jóga od Taoasis.

Kdo za tím stojí?

Hormonální jógovou terapii má na svědomí Dinah Rodriguez, dnes 89letá vystudovaná psycholožka z Brazílie, která přes 20 let studuje menopauzu z různých aspektů, ať už fyziologického, psychologického, nebo estetického. Právě z tohoto důvodu dala za pomoci jógových lektorů, lékařů a fyzioterapeutů dohromady sérii cviků, kterou nazýváme hormonální jógová terapie a která již ve svých počátcích získala mnoho pozitivních ohlasů. V roce 1993 pak Dinah nechala provést vědeckou studii. Ta prokázala, že 30minutové cvičení 3-4krát týdně způsobuje nárůst hladin hormonů až o 250 %. U všech účastnic během 3 až 4 měsíců došlo k naprostému vymizení nepříjemných fyzických i psychických symptomů. Pokud se pro kurz hormonální jógy rozhodnete, určitě si pohlídejte, aby ho vedl certifikovaný lektor, protože jedinou oprávněnou školitelkou je sama zakladatelka této metody.

Pro koho je hormonální jóga vhodná

Ačkoliv je tato terapie vytvořena především pro ženy v menopauze, je vhodná v podstatě pro všechny věkové kategorie. Její účinky ocení například mladé ženy, které trápí předčasná menopauza (mnohdy i před 30. rokem). Dále toto cvičení pomáhá při vymizení menstruace, ztrátě ovulace, neplodnosti, premenstruačním syndromu, nepravidelné, příliš silné, nebo naopak slabé menstruaci. Tady můžete tvorbu estrogenů podpořit přípravkem Estrozin od Diochi. Hormonální jóga se doporučuje při migrénách, nízkém libidu, polycystických vaječnících nebo výskytu myomů. Má také pozitivní vliv na štítnou žlázu při její snížené činnosti, na stav pleti (akné) vlasů (nadměrné padání, lámání, třepení, příliš suché vlasy) a nehtů (křehké, lámavé, pomalu rostoucí). Účinky hormonální jógové terapie (HJT) se však neomezují pouze na fyzickém těle, ale nabízí pozitivní přínosy také na ženskou psychiku. Je vhodná při stresu, depresích, napětí, emoční labilitě, podrážděnosti apod. Účinky jógy tady můžete prohloubit třeba Vůní růží od Taoasis.

Cvičení HJT však není vhodné pro každého. Existují případy, kdy by se ženy této józe měly vyhnout, protože u nich není žádoucí zvyšovat hladinu hormonů těle. Mezi ně patří rakovina prsu, vaječníků a dělohy, velké myomy, hyperfunkce štítné žlázy, pokročilá endometrióza nebo vážnější srdeční potíže. Hormonální jóga také není vhodná pro těhotné ženy. Pokud si nejste jisté, že je pro vás toto cvičení vhodné z důvodu zvyšování hladin hormonů, konzultujte ho nejprve se svým gynekologem. Závěrem ještě takový tip – pokud by hormonální jógu rád vyzkoušel i váš partner, existují také kurzy speciálně určené pro muže.

Moje zkušenost s hormonální jógou

Pro hormonální jógu jsem se rozhodla především z toho důvodu, že mě trápila nepravidelná menstruace. Nebylo výjimkou, že jsem ji jednou dostala po 24 dnech, potom třeba po 32 apod. Kromě toho jsem ji mívala hodně silnou, nebo naopak až příliš slabou. Častokrát mě trápilo i týden trvající PMS, především velká citlivost prsou. Také mi vadilo to, že se mi před každou menstruací udělalo několik výrazných pupínků na obličeji. Ne že by to korektor nezachránil, ale raději tomu předejdu. Kromě cvičení jsem užívala také kapičky Gynex od Energy, jež jsou samy o sobě výborné. Některé ženy si zase chválí kapsle Organic India Zdraví pro ženu.

První měsíc jsem menstruaci dostala po 25 dnech. Byla hrozně slabá, spíše takové špinění, a taky mě několik dní hrozně bolela prsa. Druhý měsíc přišla až po 32 dnech. Tentokrát byla pro změnu hodně silná a přidaly se k ní silné bolesti břicha a pocit horka. Zlom přišel po třech měsících cvičení. Teď už mám menstruaci po 28 dnech (plus mínus dva dny), síla krvácení je průměrná. Nemám žádné bolesti, akorát den před samotným krvácením mám trochu citlivá prsa. Akné téměř vymizelo, pouze se mi cca. týden po ovulaci udělají dva tři pupínky, které se však rychle zahojí. Také se mi méně mastí vlasy. Co se týče mých kolegyň, jedné z nich téměř zmizel myom (po dvou měsících cvičení se zmenšil o několik centimetrů, další se znovu rozběhla menstruace (vypadalo to, že už je dávno v klimakteriu) a jiná dokonce nečekaně otěhotněla, ač ji její gynekolog označil jako neplodnou.

Co vy? Dáte hormonální józe také šanci?