Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč šedivíme?

Proč šedivíme? Za předčasným šedivěním vlasů se může skrývat špatné fungovaní jater, které podle psychosomatického pohledu na člověka signalizuje potlačený hněv.
Pavlína Klaudová
4,8 5
21

Proč šedivíme? zdroj: shutterstock.com

Podívejme se na příčiny. Naši barvu vlasů ovlivňuje pigment melanin. Vlasy obsahují buď tmavý (eumelanin) nebo světlý melanin (pheomelanin). Lidé s tmavými vlasy mají více eumelaninu, čím vyšší je jeho poměr, tím je tmavší barva vlasů. Pheomelanin je vlastní blond, načervenalým a zrzavým vlasům.

Za šedivění našich vlasů mohou melanocyty, buňky ve vlasových koříncích, které produkují vlasový pigment. Ty se vlivem stárnutí člověka unavují a ve vyšším věku již nejsou tak produktivní. Proto začínáme šedivět, což je přirozený jev při stárnutí člověka, ale příliš brzké šedivé pramínky nejsou vítané u nikoho. Dá se říct, že za mnohé může genetika. Je to sice pohled z chemicko-biologické stránky, ale veliký vliv na to, jak vypadají naše vlasy má i to, jaký je náš celkový zdravotní stav.

Říká se: “Měl tolik problémů, až z nich zešedivěl!“ Což znamená, že se šedivějící vlasy dávají mnohdy za vinu stresu a nevyvážené psychice. Je tomu opravdu tak? Pokud zapátráme na poli celostní medicíny, zjistíme, že s vlasy a jejich šedivěním jsou spojené i ledviny a krevní oběh. Pokud máme zdravé ledviny a naším oběhovým systémem proudí krev tak, jak má, a přijímáme dostatek živin, naše vlasy budou husté a zdravé.

Od jater vítr vane

Významným faktorem u vzniku šedin je nedostatečné nebo nedobré prokrvování jater. V játrech se podle celostní medicíny hromadí naše pocity. Takže v nich najdeme nejen ty libé, ale usazuje se v nich hlavně hněv, který neventilujeme ven. Na játrech se drží nevyvážené partnerské vztahy a také pracovní prostředí, ve kterém se pohybujeme a třeba v něm nejsme zcela spokojení, ale nedokážeme dát svou nespokojenost najevo, protože jsme sevřeni strachem. Ventilovat pocity ve správnou dobu je důležité, protože „upuštění ventilu“ našemu hněvu pomáhá tělu, aby zbytečně nezatěžovalo svá játra.

Problémová komunikace játrům neprospívá a je nutné ji co nejdříve řešit a odstranit její příčiny. Pokud si nejsme jisti tím, co je jejím původcem, zamysleme se a dejme si čas na protřídění rizikových faktorů. Mnohdy jde jen o nahromaděné malichernosti, které vyústí v přetečení poháru. Po výbuchu sopky v nás se ale ukáže, že na malou kuličku se nabalila veliká lavina sněhu, která nás následně zasypala, a kdybychom ji v sobě nezamáčkli a problém řešili hned při jeho vzniku, tento stav zavalení byl nenastal.

Komunikační problémy a strach z druhých lidí je jedním ze základních problémů dnešní společnosti. Mluvit s druhými lidmi o našich pocitech považujeme za slabost. Přijmout druhého člověka otevřeně a bez předsudků, vyslechnout jeho názor a zamyslet se nad ním, se stává čím dál větším uměním. Neumíme tříbit svoje myšlenky a nejsme nuceni se zapojovat do vytváření vlastních názorů, neumíme být dobrými rétory, prakticky jsme díky moderním vymoženostem ztratili prvopočáteční otevřenost v komunikaci s okolím.

Pohled psychosomatiky

Protože vše souvisí se vším, je nejdůležitější si uvědomit celkový psychosomatický pohled na člověka, který byl velmi oblíbeným ve starém Řecku. Ten je základním stavebním kamenem starosti o naše zdraví. Pokud se dokážeme dívat na naše problémy systematicky a provázaně, ukáží se nám jiné dimenze jejich řešení. Hromadění nedobré energie v játrech produkuje mnoho zdravotních problémů, které se snažíme překrýt užíváním léků, ale neřešíme jejich kořeny pocházející z psychického rozpoložení. Problémy můžeme mít i díky různým obavám a nevyjasněným životním situacím, které jsme odsunuli do pozadí, ale tím, že nebyly kvalitně vyřešeny, jsou naší stálou součástí.

Člověk by ani neřekl, za kolik zdravotních a estetických problémů mohou právě oslabená játra a žlučník. Pokud tedy chcete, abyste zpomalili šedivění vašich vlasů, hledejte klíč, kterým odemknete dveře zdraví vašich jater. Pomalu tak rozklíčujete další a další problémy, se kterými se denně setkáváte a třeba jste nevěděli odkud pramení, nebo jste si je prostě jenom neuvědomovali.