Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Protizánětlivý olej Tamanu

Protizánětlivý olej Tamanu Rostlinný olej Tamanu u nás ještě nepatří mezi ty nejznámější, jeho příznivé účinky na pleť ale už objevují blogerky po celém světě.
Anna Nádvorníková
5,0 5
4

Kalaba obvejčitá zdroj: Flickr

Rostlinný olej Tamanu u nás ještě nepatří mezi ty nejznámější, jeho příznivé účinky na pleť ale už objevují blogerky po celém světě. A hlavně, v oblastech Afriky, Indie, Malajsie a Austrálie, kde tento strom roste, je už po staletí považován za posvátný.

Tamanu olej se získává z jader plodů kalaby obvejčité neboli domby. Protože má protizánětlivé a regenerační účinky, používá se hlavně při kožních nemocech. Navíc je bohatý na přírodní antioxidanty a omega 3 mastné kyseliny. Obsahuje kyselinu olejovou, linolovou, palmitovou a stearovou. Pomáhá hojit rány a celkově pokožku zklidňuje.

Tamanu v léčitelství

Tamanu olej se tradičně využívá v léčitelství, často pro své analgetické vlastnosti. Podporuje prokrvení pokožky a je vhodný na regeneraci kůže také po vředech nebo pásovém oparu. Navíc pomáhá regenerovat popálenou a poraněnou pleť i jizvy. V Polynésii se často využívá k ošetření kůže po bodnutí hmyzem.

Olej Tamanu se lisuje ze sluncem usušených jader plodů a má, stejně jako plody, zelenou barvu a výraznou zemitou vůni. Samostatně není vhodný k masáži, jeho využití spočívá v lokálním ošetření pleti. Západní svět objevil jeho přednosti pro aknózní či ekzematickou kůži. Přidává se do krémů pro tento typ pleti nebo se přikládá pouze na postižená místa. Je také častěji součástí ochranných a zklidňujících gelů nebo balzámů. Najdeme ho ve zklidňujících přípravcích na bolestivé stavy kloubů, namožené svaly i na neuralgické bolesti kůže. Tamanu olej je vhodný pro péči o pokožku těla i obličeje.

Jak se Tamanu používá

Malé množství oleje se vetře do čisté suché pokožky a jemně vmasíruje. Při teplotách pod 20 °C může tuhnout – před tím, než ho použijete, je praktické ho rozehřát ve vodní lázni. Pokročilí v aromaterapii jistě ví, že je dobré ho synergicky doplňovat éterickými oleji podle požadovaných účinků. Olej se rychle vstřebává, nezanechává mastný film, je vhodný k lokálnímu ošetření a nedoporučuje se užívat vnitřně.

Tamanu v opalovacích krémech

V Biooo.cz si můžete pořídit opalovací krémy obohacené o tamanu olej od francouzské značky Alphanova. Jsou to velmi citlivé organické produkty, které se hodí pro děti i dospělé a také pro ty, kteří mají problematickou kůži. Právě olej tamanu zlepšuje stav pokožky a chrání při samém slunění. Není se co divit, tam, kde kalaba obvejčitá roste, slunísko téměř nezapadá. Teď, když už víte, na co všechno je olej Tamanu dobrý, přijďte se s ním seznámit i na prodejnu. V čisté podobě vám ho můžeme nabídnout od značky Noblilis Tilia a stejná značka nabízí i balzám po holení. Můžete nám napsat, nebo přijít říct, jakou s ním máte zkušenost. Těšíme se na vaše poznatky!