Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sedmikráska a kopretina: bylinky pro zdraví

Sedmikráska a kopretina: bylinky pro zdraví Jsou si tak podobné, jaký je v nich tedy rozdíl?
Iva Lhotská
5,0 5
6

Přejít na sekci článku:

Kopretina - symbol štěstí i léčivá bylina

Kopretina - symbol štěstí i léčivá bylina zdroj: pixabay.com

Máte také pocit, že kopretina je taková větší sedmikráska? Vypadají skoro jako dvě sestry. I proto jsem tyto dvě rostlinky skamarádila do jednoho článku.

Kopretina se jmenuje latinsky Chrysanthemum leucantheum nebo Leucanthemum vulgare. V angličtině se používá názvu Daisy nebo Marguerita, ve francouzštině jde rovněž o Marguerite a německy je to Margerita. V tomto případě se jedná o kopretinu bílou.

Existuje však mnohem více druhů kopretin jako například kopretina irkutská, velkokvětá, luční, zahradní, pařížská, panonská, žlutá či kopretina řimbaba. U nás je nejrozšířenější kopretina irkutská, bílá a kopretina panonská. Lidové názvy pro kopretinu jsou svatojánské kvítí, slunéčko, husička nebo čáp.

Stejně jako její menší sestra sedmikráska patří kopretina do čeledi hvězdnicovitých. Roste na lukách, náspech, svazích, pastvinách či v příkopech od nížin až po horské oblasti. Někde má ovšem charakter plevelu. Kopretiny dorůstají výšky asi 30-80 centimetrů, mají rozvětvené podzemní oddenky a silné kořeny. Lodyha je jednoduchá nebo větvená, listy jsou řídké, střídavé a na okrajích pilovité, kvítky bílé. Plody jsou nažky. Sbírá se kvetoucí nať nebo jen listy.

Kopretiny kvetou od června do října. Rostou po celé Evropě od nejsevernějších částí Skandinávie až po Asii na východ od Uralu. Tato rostlina se vyskytuje i na Azorských ostrovech, v Severní a Jižní Americe, také v Austrálii a na Novém Zélandu, kam byla zavlečena.

Možná vás bude zajímat fakt, že dobytek se při pastvě kopretině v podstatě vyhýbá a konzumuje ji pouze v případě, že nemá na výběr jiný druh rostliny. Je to hlavně pro její obsah silic. Ovcím a koním však kopretiny nevadí a kozy je dokonce instinktivně vyhledávají.

Účinné látky, užití a symbolika kopretiny

Kopretiny obsahují flavonové glykosidy, třísloviny, silice a chrysanthemonin, deriváty acetylenu, kumarin, cyklitol a další. Kopretina má nízký obsah živin a má sklony k dřevnatění.

Kopretiny byly odedávna symbolem přízně, štěstí, bezpečí a důležitou pomůckou při věštění a různých rituálech. Bylinka se využívala v lidovém léčitelství už za dávných dob a to především jako léčivo na dávivý kašel a při astmatu. Též se z ní dělaly pastilky. V dnešní době se z ní připravují sirupy a různé esence.

K jedlým částem kopretiny patří mladé výhonky a listy či velmi mladé výhony kořenů. Dobře očištěné mladé kořeny se krátce povaří v osolené vodě a konzumují se jako mladé fazolové lusky nebo chřest. Jinak se kořeny používají jako klasická kořenová zelenina. Listy se připravují podobně jako špenát.

Léčivé využití kopretiny je téměř totožné s užitím kopretiny řimbaby.

Kopretina řimbaba neboli řimbaba obecná

Jedná se doslova o magickou rostlinu, nádherný dar od naší matky přírody. Obsahuje silice, třísloviny, deriváty acetylenu, chrysanthemonin a další látky. Nejvíce zdraví prospěšných látek obsahují listy.

Kopretina - symbol štěstí i léčivá bylina

Latinsky se tato léčivá bylina nazývá Pyrethrum parthenium. Novější název kopretiny řimbaby je Tanacetum parthenium. Díky svému analgetickému účinku pomáhá léčit bolesti hlavy, migrény, horečky - snižuje teplotu, uvolňuje křeče, zmírňuje menstruační bolesti. Působí při střevních problémech, Crohnově nemoci, parazitech ve střevech, zlepšuje metabolismus a při zánětu středního ucha. Léčí revmatismus a některé kožní onemocnění.

Preventivně můžete řimbabu, milé ženy, užívat tři až pět dní před menstruací, protože rozšiřuje cévy a ulevuje od křečí. Někdy též působí při depresích a změnách nálad. Řimbaba se používá též při chronických bolestech zad a krční páteře.

Užívání kopretiny řimbaby

Z kopretiny řimbaby se vnitřně užívá tinktura, a to třicet kapek třikrát denně. Při migréně se zpočátku doporučuje deset kapek, pak každou další půlhodinu opět 10 kapek, dokud bolest nepoleví. Maximálně by se však mělo užít 50 kapek.

Při akutních bolestech a křečích se užívá jednorázově 1 čajová lžička. Řimbabu můžete užívat i preventivně, tedy pokud trpíte migrénami. Doporučuje se sníst 1 čerstvý list denně. Pokud máte hodně citlivou ústní dutinu, je lepší listy nejdříve trochu osmahnout.

Čerstvé listy se dají pár minut žvýkat a potom polknout. Někomu však může vadit hořkost. Pokud ovšem vytrváte, bylinka se vám odvděčí měrou vrchovatou! V případě bolestí hlavy i zad se většinou do patnácti minut uleví.

Takovou menší perličkou je skutečnost, že čerstvá i sušená kvetoucí nať kopretiny řimbaby odpuzuje moly.

Čaj či odvar z kopretiny řimbaby

Spařte asi jednu vrchovatou čajovou lžičku bylinky vroucí vodou a nechte asi 10–15 minut vyluhovat. Poté přeceďte přes sítko a popíjejte 1–2 šálky denně. Maximálně se může vypít půl litru odvaru. Pro zevní použití se připravuje nálev stejným způsobem.

Při zánětu středního ucha lze namočit vatový tamponek v odvaru nebo v tinktuře a opatrně zasunout do ucha. Nechte působit asi 30 minut. Do ucha lze jemně zasunout i čerstvý list a nechat působit pár minut.

Příprava domácí tinktury z řimbaby

Nakrájejte nadrobno čerstvou nať a nasypte ji do sklenice z průhledného skla. Naplňte asi 1/5 nádoby. Poté bylinku zalijte 65% lihem či alkoholem. Může to být slivovice, vodka a podobně.

Sklenici naplňte až po okraj. Poté nechte asi 1 měsíc macerovat a denně protřepávejte. Tinktura snáší i místo na slunci. Po uplynutí jednoho měsíce, klidně i o trochu víc, tinkturu přelijte přes pláténko do čisté uzavíratelné skleněné lahvičky.

Kontraindikace

Kopretina řimbaba by se neměla užívat společně s léky na ředění krve a v době těhotenství.

Související produkt
Astomin 50 ml
Diochi / 546 Kč
Kapky Astomin obsahují bylinky jako lékořice, levandule, puškvorec či galgán, které podporují trávení.
Detail produktu