Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sedmikrásky

Sedmikrásky Sedmikrásky mají nejen symbolický význam, ale také široké využití v lidovém léčitelství.
Jana Konečná
5,0 5
2

Sedmikrásky zdroj: shutterstock.com

Sedmikrásky neboli chudobky se nám zřejmě vryly do paměti už od dětství díky Karafiátovým Broučkům. Podle této knížky vyrostla bílá chudobka na místě, kde umřel svatojánský brouček a chudobka s růžovým okrajem tam, kde beruška. Myšlenka je to hezká, sedmikrásky však mají mnohem víc symbolických významů. Pokud někomu darujete kytičku sedmikrásek, přejete mu štěstí. Sedmikráska má také své místo v oblíbené dětské hře „má mě rád, nemá mě rád“, během které se vám může vyjevit, jestli milovaná osoba opětuje vaše city, nebo ne ☺.

Mnohem důležitější místo mají však sedmikrásky v lidovém léčitelství. Jsou bohaté na léčivý sliz, silice, saponiny, hořčiny, vitaminy a minerální látky. Sedmikrásky sice rostou téměř po celý rok (během teplejší zimy si je klidně můžete natrhat do vázy i na Štědrý den), ale pro jejich sběr je nejvhodnější v období mezi dubnem a říjnem, kdy obsahují nejvíce prospěšných látek. Určitě sbírejte jen ty sedmikrásky, jež mají plně rozvité květenství.

Přejít na sekci článku:

Sedmikráska v lidovém léčitelství

Sedmikráska v lidovém léčitelství zdroj: shutterstock.com

Podle pověsti mají první tři sedmikrásky, které na jaře najdete, mnohem větší léčivou moc, než ty další, ale i po zbylý čas si můžete užívat jejich léčivé síly. Díky vysokému obsahu léčivého slizu slouží jako výborná podpora všech sliznic v těle. Skvěle působí při onemocnění dýchacích cest, kašli, rýmě, ucpaných dutinách i klasickém nachlazení. Podporují trávení, pomáhají nastartovat látkovou výměnu v játrech a celkově je posilují. Působí tak jako skvělý prostředek nejen při jarní detoxikaci.

Sedmikrásky mají navíc močopudný účinek a pomáhají při nadměrném zadržování vody a otocích. Jsou výborným pomocníkem při horečce i při bolestech zubů. Jsou bohaté na obsah vitaminů i minerálů, zejména vitaminu C a vápníku, což z nich dělá výborný doplněk na podporu imunity. Také by je měli pravidelně zařazovat do jídelníčku vegani a všichni, kdo mají zvýšenou spotřebu vápníku. Při sběru sedmikrásek navíc pravděpodobně nasbíráte ze slunečních paprsků i dostatek vitaminu D, který podporuje vstřebávání vápníku.

Ze sedmikrásek si můžete také uvařit výborný čaj – 3 lžičky sedmikrásek zalijte ½ litrem vařící vody a nechejte 15 minut louhovat. Je vhodné popíjet 2 šálky čaje při dýchacích potížích a nachlazení. Nebo si ze sedmikráskových květů můžete vyrobit sirup, podobný známějšímu pampeliškovému, kdy hrst květů spaříte ½ litru vařící vody, necháte 12 hodin odstát a poté přes plátno scedíte a šťávu svaříte s ½ kg cukru až do zhoustnutí. Sirup pak užívejte proti kašli 1-2 čajové lžičky denně, ale můžete jej také použít jako základ na sedmikráskovou limonádu. Se sedmikráskovými květy si můžete vyhrát mnohem víc. Zamrazte je do kostek ledu a získáte efektní ozdobu letních drinků nebo s nimi ozdobte saláty, polévky či obložené chleby.