Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Strašák zvaný borelióza

Strašák zvaný borelióza Lymská borelióza může člověku otrávit život na velmi dlouho.
Iva Lhotská
3,3 5
3

Přejít na sekci článku:

Domácí odpuzovače hmyzu

Domácí odpuzovače hmyzu zdroj: istockphoto.com

Repelent na bázi éterických olejů:

Nejlepší je vyrobit si doma přírodní odpuzovač hmyzu na bázi éterických olejů. Aromatický olej, například z tymiánu, rozmarýny, citronely, tea tree, levandule, máty peprné, hřebíčku či jalovce smíchejte v poměru 1:40 se základním bio panenským za studena lisovaným olejem. Vhodný je olivový, slunečnicový, sezamový. Nebo můžete přimíchat květovou vodu, abyste mohli tento repelent aplikovat přímo na tělo.

Repelent s vinným nebo jablečným octem a bylinkami:

Další přírodním repelentem proti klíšťatům je ten, který připravíte svařením vinného octa s rozmarýnou - na jeden litr vroucí vody se použije jedna lžíce octa a hrst rozmarýny a nechá se alespoň čtvrt hodiny vyluhovat. Skladujte ve skleněné láhvi v lednici a vždycky před odchodem do lesa aplikujte z rozprašovače přímo na kůži. Namísto vinného můžete použít rovněž jablečný ocet a jinou bylinku, například šalvěj, tymián, levanduli nebo mátu peprnou.

Repelent z Alpy a hřebíčku:

Do zakoupené sklenice s Alpou nasypte asi 30 kousků hřebíčku a nechte louhovat alespoň 1 den, dokud se francovka nezabarví mírně dohněda. Poté sceďte a přelijte do rozprašovače. Získáte tak kvalitní odpuzovač hmyzu.

Aromatické byliny k potírání kůže:

V dřívějších dobách si lidé, aby od sebe odehnali nepříjemný hmyz, potírali pokožku silně aromaticky vonícími bylinami. Používali tak šťávu z pomačkaných listů libečku nebo pelyňku černobýlu. Je ovšem zapotřebí, abyste testem na předloktí vyzkoušeli, zda nebudete na určitou bylinku alergičtí.

Homeopatikum proti klíšťatům:

Ledum pallustre v potenci 5 nebo 9 se bere preventivně týden předem, než má vaše dítko odjet na prázdniny. Třikrát týdně se užívá 5 kuliček. Působení je asi tak na jeden měsíc, takže po uplymutí této doby lze preventivní léčbu ještě jednou zopakovat.

Fenykl a anýz jako odpuzovače hmyzu:

Můžete také nosit po kapsách semínka fenyklu a anýzu. Dejte je do látkového sáčku a před tím, než ho vložíte do kapsy, promněte mezi prsty. Uvolní se vůně, kterou hmyz, stejně jako vonné éterické oleje nemá příliš v lásce.

Vyvážená strava jako nejvhodnější odpuzovač hmyzu:

Nejúčinnější prevencí před klíšťaty a jiným dotěrným hmyzem je však správná strava, pokud možno bez chemie, tedy i bez éček, rafinovaného cukru, bílé mouky a vůbec bez průmyslově upravovaných potravin. Pokud budete zásady zdravé a nejlépe syrové stravy dodržovat dlouhodobě a "zahřešíte" si jen občas, váš organismus nebude překyselený, a tím pádem nebudete u hmyzu v přízni.

Přírodní odpuzovač hmyzu z citronely

Jako skvělý přírodní repelent působí citronela. Aby však byla trvale účinná, je zapotřebí ji stříkat na kůži nebo na oblečení alespoň každých 30 - 60 minut, protože se z kůže rychle odpařuje. Esenciální olej z lemongrassu nevoní dokonce ani vším a pijavicím.

Citronela se může kombinovat s dalšími oleji, zejména pro zvýšení účinku v oblastech, kde komáři a jiný bodavý hmyz mohou způsobovat různé nemoci.

Některé země daly citronelu na seznam "zakázaných látek", neboť může zvýšit riziko fotosenzibilace.

Další esenciální oleje s repelentním účinkem

Ještě účinnější esencí je olej z citronového eukalyptu, takzvaný blahovičník citronový neboli eukalyptus citriodora. Má delší účinnost, bylo vyzkoušeno, že působí až osm hodin. Prošel dokonce testy a schvalovacím řízením i v zemích s velmi přísnými kritérii.

Dalšími éterickými oleji, které můžete s přehledem využít do repelentu na přírodní bázi určitě patří levandule, skořice, tymián, sójový olej, tea tree, geraniol či neemový olej. Žádný z těchto esenciálních olejů byste však neměli aplikovat přímo na kůži. Je nutné přidat jen pár kapek do nosného, základního oleje, kterým může být, například olej olivový nebo jojobový.

Jakákoli kombinace éterických olejů z hřebíčku, tea tree, rozmarýny, citronely, eukalyptu, cedru, levandule, pelargonie či máty je účinným odpuzovačem "hmyzáků".

Nakapejte 10 - 20 kapek konkrétního účinného aromaoleje do skleněné lahvičky a zalijte alkoholem nebo vodkou. Dobře protřepejte. Můžete přidat také jablečný ocet nebo rostlinný glycerín a vilín neboli hamamelis a opět dobře protřepejte. Přidejte vodu a opět dobře protřepejte. Když sprej bude nějakou dobu stát, voda se od oleje přirozeně oddělí, proto je vždy před každým upotřebením nutné lahvičku pořádně protřepat.

Přírodní repelent z bylinek

Přírodní repelent si lze připravit i z čerstvých nebo sušených bylin. Použijte k tomu destilovanou vodu, vilín, alkohol a samozřejmě vhodné bylinky, jakými jsou třeba máta peprná, citronela, levandule, tymián či rozmarýna. Do jednoho šálku vařící vody vsypte 3 - 4 lžíce sušených bylin a dosypte pár kousky hřebíčku. Dobře promíchejte. Poté hrnek přikryjte a nechte ingredience vylouhovat a vychladnout. Pak smíchejte odvar s jedním šálkem vilínu nebo lihu a dobře protřepejte. Sprej s odpuzovačem je vhodné skladovat v ledničce.

A co závěrem?

Jestli se chystáte do lesa a víte, že je období klíšťat a komárů, rozhodně bych oblékla sobě i dětem kalhoty s dlouhými nohavicemi. Stejně tak dejte svým ratolestem mikinu s dlouhým rukávem a uzavřené boty. Na rukávy a nohavice můžete nastříkat připravený domácí repelent a pro jistotu ho můžete ještě vzít s sebou.

Pokud ovšem cestujete do vzdálenějších destinací, měli byste používání éterických olejů pečlivě zvážit. Ne, že bych vám chtěla doporučovat chemické preparáty, ale určitě byste několik týdnů před odjezdem do exotických zemí měli upravit svůj jídelníček a odkyselit svůj organismus. Pokud je totiž člověk dobře pročištěný, hmyzím breberkám prostě nevoní.

Související produkt
Máta peprná 10 ml
Chaudhary Biosys / 67 Kč
Éterický olej z máty peprné je přírodním analgetikem a působí protizánětlivě. Je používán při zánětech dýchacích cest a trávicích obtížích, zároveň osvěžuje a stimuluje mysl.
Detail produktu