Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej citronová tráva

Éterický olej citronová tráva Potřebujete spolehlivé antibiotikum a éterický olej, který vám pomůže vyčistit lymfatický systém a snížit pocení?
Pavlína Klaudová
5,0 5
3

Éterický olej citronová tráva zdroj: istockphoto.com

Éterický olej citronová tráva má mnoho prospěšných vlastností. Kromě toho, že hezky a příjemně voní a hodí se do svěžích parfémů a exotických jídel z čínské a thajské kuchyně, ji lze využít i jinými způsoby. Jak už název napovídá, lemongrass voní stejně jako citrony, ale její vůně je mírnější a mnohem méně kyselá. Je velmi oblíbená v nápojích (včetně čaje), kvůli typické svěží chuti se používá při výrobě dezertů a jiných forem pochutin jak čerstvá, tak sušená. Její růst je poměrně rychlý a hojně se rozmnožuje, což z ní činí cenově dostupnou surovinu. Velmi oblíbená je působení proti křečovým žilám i celulitidě, také snižuje nadměrné pocení.

Přejít na sekci článku:

Co je to lemongrass?

Co je to lemongrass? zdroj: pixabay.com

Citronová tráva neboli lemongrass je známá pod názvy voňatka citronová nebo Andropogon citratus. Hlavními složkami silice jsou myrcen, citronellal, geranylacetát, nerol, geraniol, neral, limonen a citral. Pochází z jižních částí Indie, roste také v jihovýchodní Asii včetně Indonésie, Malajsie, Thajska, Kambodže a Vietnamu. Pěstuje se i ve Spojených státech, hlavně na Floridě a v Kalifornii. V orientální kuchyni se používá v kombinacích s česnekem, zázvorem a koriandrem k ochucování masa, drůbeže, mořských plodů i zeleninových jídel. Esence lemongrass se získává destilací vodní parou ze sušené citronové trávy.

Historie esenciálního oleje citronová tráva

Citronová tráva má odedávna své místo v lidovém léčitelství, používá se hlavně v ajurvédě a čínské medicíně proti migrénám, na revmatické bolesti, svalové křeče a při dalších problémech. V Brazílii se používala citronová tráva jako nervové tonikum. Ajurvéda - matka všech lékařských věd existující již 5000 let, v které lemongrass nese název Sera nebo Bhustria, ji používá spolu s černým pepřem, čímž vznikne silný lék na zmírnění menstruačních křečí a horečky.

Míchání éterického oleje citronová tráva do směsí

Éterický olej z citronové trávy dobře doplní bazalka, borovice, jalovec, skořice, anýz, cedr, eukalyptus, koriandr, geránium, jasmín, levandule, lavandin, mandarinka, citron, limeta, grep, petitgrain a tea tree.

Nebezpečí esenciálního oleje citronová tráva

Před aplikací na pokožku proveďte na malou plochu kůže test snášenlivosti. Pokud vás esenciální olej z citronové trávy dráždit nebude, i tak se doporučuje míchat ho s nosným olejem, neboť éterický olej lemongrass je poměrně silný a jeho účinky se projevují už při malém množství. Neužívejte ho vnitřně a dávejte pozor na oči. Lemongrass se nesmí používat v těhotenství.