Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej citronová tráva

5.0 5
3

Přejít na sekci článku:

Citronová tráva v kosmetice, aromaterapii a léčitelství

Citronová tráva v kosmetice, aromaterapii a léčitelství zdroj: istockphoto.com

Citronová tráva v kosmetice

Citronová tráva podporuje dobrý stav dásní, brání uvolnění a vypadnutí zubů. Kožní tkáň celkově posiluje a napomáhá udržovat v kondici naše svaly, kůži a cévy. Má vysoký obsah vitaminu A, který je důležitým prvkem v boji proti stárnutí pleti. Stimuluje vlasové folikuly, tím zabraňuje vypadávání vlasů. Také snižuje průtok krve cévami. Čaj z citronové trávy se používal léčbě kožních onemocnění, na vši a proti svrabu.

Citronová tráva má deodorační vlastnosti, je mnohem lepší než mnoho syntetických deodorantů, které mají nedobrý dopad na životní prostředí. Tyto typy deodorantů mohou způsobovat podráždění kůže a některé alergie. Lemongrass nezpůsobuje žádnou z těchto reakcí, ovšem jako čistý esenciální olej, tedy silně koncentrovaná látka, může v nezředěné podobě pokožku podráždit a vyvolat kožní alergickou reakci. V dostatečně zředěné formě však slouží jako účinný deodorant bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Protože je citronová tráva bylinného původu, je navíc velmi ekologická a nezpůsobuje škody na životním prostředí. Lze ji s úspěchem použít i jako repelent proti hmyzu. Ve složení přírodní kosmetiky funguje jako bezpečný konzervant, brání množení bakterií v produktech.

Esenciální olej citronová tráva pro posílení psychiky

Citronová tráva má díky svým antidepresivním vlastnostem pevné místo i v aromaterapii. Lemongrass zvyšuje sebevědomí, pomáhá najít jistotu, naději a duševní sílu, bojuje proti depresi. Může být velmi dobrým podpůrným prostředkem pro lidi, kterým se pod vlivem stresu nedaří zvládat rodinu či kariéru. Vhodná je i pro ty, kteří trpí osamělostí nebo stagnací života, jsou poznamenáni nějakou nepříjemnou událostí, např. úmrtí v rodině, protože zmírňuje úzkosti a podporuje psychickou pohodu. Éterický olej lemongrass je možno systematicky podávat pacientům s depresí, kteří podstupují rehabilitaci po akutním šoku. Čaj z citronové trávy je naprosto skvělý pro relaxaci. Esence lemongrass působí jako výborné tonikum pro potřeby nervů a nervového systému. Pomáhá léčit mnohá nervová onemocnění, jako jsou třes rukou nebo končetin, nervozita, závratě, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a křeče, netečnost a nedostatek reflexů. Posiluje nervy v celém těle a stimuluje je. Pomáhá při nespavosti. Harmonizuje ženskou energii.

Zdravotní účinky éterického oleje lemongrass

Esenciální olej lemongrass působí antibakteriálně. Zabraňuje jak interně, tak externě růstu bakterií v těle, navíc posiluje imunitní systém. Je také známo, že je tato esence účinná při bakteriální infekci v tlustém střevě, žaludku, močovém ústrojí, při poraněních a poruchách respiračního systému. Zároveň pomáhá léčit nemoci vyplývající z bakteriálních nebo mikrobiálních infekcí jako tyfus nebo potravinové otravy, také ničí stafylokokovou infekci a dříve se používala proti malárii. Citronová tráva funguje jako diuretikum, čímž napomáhá odvádět odpadní látky z těla, funguje jako detoxikant organismu, čistí ledviny a snižuje otoky. Díky jejímu působení vyplavuje z těla tuk, močové soli a další odpadní látky, což má nejen dobrý účinek na stav organismu, ale také zlepšuje vzhled pleti. Citronová tráva podporuje trávení, reguluje plyny ve střevech a eliminuje nadýmání. Působí proti rakovině. Antiseptické vlastnosti esence lemongrass oceníte u vnějších a vnitřních zranění. Některé z těchto vlastností mohou v určitých případech pomoci při ohrožení na životě.

Lemongrass je také výborným prostředkem pro čištění lymfatického systému. Éterický olej citronová tráva je analgetický. Snižuje bolest a zánětlivé reakce organismu, esenciální olej napomáhá ke zmírnění bolesti svalů a kloubů (jakož i zubů a hlavy), které vyplývají z virových infekcí a souvisí s kašlem, nachlazením, horečkami a dalšími projevy chřipky. To také pomáhá léčit celkovou bolest těla, která vzniká jako následek fyzicky namáhavé činnosti. Éterický olej citronová tráva je antipyretikum - činidlo, které snižuje i velmi vysoké horečky. Pokud už jste se ocitli ve spárech horečky, je dobré pít čaj z citronové trávy. Abyste zvýšili jeho antioxidační schopnosti, můžemt ji smíchat s olivovým listem. Esence lemongrass podporuje kojení, zvyšuje tvorbu mléka a zlepšuje jeho kvalitu. Díky jejím vlastnostem tak napomáhá kojeným dětem, aby byly více odolné vůči infekcím.