Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sůl z Mrtvého moře

Sůl z Mrtvého moře Sůl z Mrtvého moře má vysoký obsah hořčíku, vápníku a dalších minerálních látek, které v obyčejné mořské soli nenajdeme.
Ina Havránková
5,0 5
2

Sůl z Mrtvého moře zdroj: shutterstock.com

Mrtvé moře je považováno za nejbohatší vodní zdroj léčivých látek na světě. Ústí do něj řeka Jordán, ale voda z něj nikdy neodtéká, pouze se odpařuje. A právě odpařováním vody vznikají koncentrované krystaly vzácné soli. Ve vodě Mrtvého moře je zastoupeno neuvěřitelných 21 minerálů a 12 z nich nenajdeme v žádné jiné vodě. Voda obsahuje více než 80 % různých minerálů a pouze 20 % soli, zatímco voda v běžném moři obsahuje průměrně 3 % minerálů a 97 % soli. Důležité je vědět, že voda, a tedy i sůl z Mrtvého moře, není slaná, ale hořká. Přírodní sůl z Mrtvého moře je tedy výsledkem přírodního solárního vypařování vody. Vzniklé krystalky soli jsou zcela odlišné od ostatních druhů solí a jsou bohaté na minerální látky – zejména hořčík, vápník, sodík a draslík.

Jak zjistíme, že sůl, kterou jsme si domů pořídili, obsahuje stejný obsah minerálů, jaký má voda v Mrtvém moři? Jednoduše - vysypeme trochu soli na papír. Běžná sůl po čase vyschne, i když byla mokrá, zatímco pravá sůl z Mrtvého moře za chvíli zvlhne a bude stále vlhká až mokrá. Hořčík totiž na sebe váže vzdušnou vlhkost.

Díky vysokému procentu minerálních látek hraje sůl z Mrtvého moře významnou roli při léčbě kožních, revmatických a dýchacích potíží. Účinky vody a soli z Mrtvého moře znali lidé již ve středověku. Sůl působí blahodárně na různá kožní onemocnění, koupel v roztoku soli uklidňuje a ulevuje od bolesti zad, kloubů či svalů a výrazně pomáhá lidem s dýchacími nebo srdečně – cévními problémy. Kromě toho přináší osvěžení a relaxaci a zanechává pleť jemnou a hebkou. Pravidelné koupele se solí z Mrtvého moře se podílí na procesu detoxikace a regenerace pokožky, přirozeně ji čistí a podporuje prokrvení. Sůl se dá použít několika způsoby a pomáhá při celé řadě onemocnění.

Přejít na sekci článku:

Pár nádechů stačí

Pár nádechů stačí zdroj: shutterstock.com

Nikde na Zemi nenadechneme takový vzduch jako na pobřeží Mrtvého moře. Důvodů je hned několik. Mrtvé moře se nachází 400 metrů pod standardní hladinou světových moří, to způsobuje, že vzduch v okolí je bohatší na kyslík. Navíc odpařovaná voda je velmi čistá a bohatá na minerály. Díky tomu se zde dobře daří lidem trpícím astmatem či jinými dýchacími problémy. Protože ale nemáme Mrtvé moře zrovna blízko, můžeme si pomoci jinak. Stačí rozpustit sůl v teplé vodě a dopřávat si inhalaci prospěšných látek kdykoli bude potřeba. Jak na to? Jednu vrchovatou lžíci soli rozpustíme ve dvou litrech horké vody. Páru vdechujeme ústy i nosem, pokud máme možnost, použijeme inhalátor. Jinak hlavu i s nádobou překryjeme ručníkem a vdechujeme páru. Inhalace se doporučuje maximálně 5 minut. Teplá pára s obsahem soli z Mrtvého moře působí na sliznice dezinfekčně a urychluje léčbu onemocnění horních cest dýchacích a příznivě působí také na astma.

V případě, že chceme využít sůl z Mrtvého moře spíše jako kosmetický prostředek, stačí, když do vany napustíme vodu o teplotě 37 – 42 oC a přidáme asi 150 – 200 gramů soli. Pokud chceme sůl využít jako podpůrný léčebný prostředek, zvýšíme množství soli na 250 – 500 gramů. Poté se už jen ponoříme do vany a relaxujeme. Délka trvání koupele by se měla pohybovat v rozmezí 15 – 20 minut. Po koupeli se opláchneme vlažnou vodou a ještě chvíli relaxujeme pod teplou přikrývkou.

Koupel v soli z Mrtvého moře napomáhá při léčbě kožních problémů, jako je:

Koupel v soli má velmi příznivý účinek také při:

  • revmatických potížích
  • kloubních potížích
  • nervovém vypětí
  • celkové očistě a detoxikaci organismu
  • bolestech hlavy a migrénách
  • zvýšeném pocení chodidel

Roztok soli z Mrtvého moře se výborně hodí i k oplachům vlasů i obličeje. Stačí, když rozpustíme zhruba jednu vrchovatou lžíci soli v jednom litru teplé vody a poté ji buď použijeme k opláchnutí čerstvě umytých vlasů, nebo k oplachu obličeje. Oplachy pomáhají zpevňovat strukturu vlasu, bojují proti lupům a svědivé pokožce hlavy. Výborně se také osvědčily při boji s akné či ekzémem na obličeji. Pro zvýšení účinku je ideální používat i šampon a kondicionér s obsahem soli z Mrtvého moře a pleťový krém s minerální solí.

Související produkt
Koupelová sůl z Mrtvého moře 1 kg
Malki / 563 Kč
Užívejte si relaxační a harmonizující účinky, které na tělo i mysl má koupelová sůl z Mrtvého moře. Tato mořská sůl je velmi bohatá na obsah minerálů, které příznivě ovlivňují stav problematické pokožky.
Detail produktu