zdroj: shutterstock.com
Violku vonnou nejspíš většina zná spíše pod jejím lidovým názvem – fialka. Tato květina patří mezi trvalky. Každým rokem na jaře ji můžete najít, jak kvete hustě ve fialových „kobercích“ nebo i osamoceně nesměle vykukuje mezi ostatními jarními květinami. Charakteristická je pro ni její typická tmavě fialová barva, podle které je také pojmenována, ale můžeme najít i fialky ve světle fialovém nebo dokonce bílém provedení. Fialka však nejen krásně vypadá a voní, má taktéž široké využití v péči o pleť i o naše zdraví.
Přejít na sekci článku:
Vnitřní účinky violky
zdroj: shutterstock.com
Violka vonná patří mezi nejstarší léčivé byliny vůbec. Zápisy o jejím používání sahají až do antiky. Ve starém Řecku se používala proti bolestem hlavy, nespavosti a závratím z prudkého vstávání (což byla pravděpodobně obdoba dnešního nízkého tlaku). Římané si kořen fialky nakládali do alkoholu a používali jej proti dně, keltští druidové zase přimíchávali fialové květy do kozího mléka pro celkové posílení (že by odhalení tajemství složení kouzelného nápoje z Asterixe a Obelixe ☺?)
Fialka je velmi bohatá na saponiny, které účinně napomáhají vykašlávání hlenů a zmírňují urputný dráždivý kašel. Výborně působí i při chronických zánětech dýchacích cest. Dále má močopudný účinek, posiluje ledvinovou činnost a využití může najít i při revmatismu, dně a jiných kloubních onemocněních. Kromě saponinů obsahuje violka také methylsalicylát, jehož složení je velmi podobné s acylpirinem a stejně tak i jeho účinky - zmírňuje bolesti hlavy a také lehce snižuje teplotu.
Violky jsou také dokonalé rostlinky pro vegany a prostě všechny, kteří se bojí, že budou mít nedostatek vápníku či železa. Květy fialek můžete spolu s květy sedmikrásek přimíchat do jarního salátu nebo polévky a máte hotovou kalciovou bombu. Kromě toho jsou fialky také bohaté na obsah vitaminu A a C, které fungují jako antioxidanty a účinná podpora imunity, což se obzvláště teď, při nestálém jarním počasí opravdu hodí. S fialek si můžete připravit výborný čaj. Hrst čerstvě natrhaných květů zalijte 500 ml vroucí vody, přikryjte a nechte 5 minut louhovat.