Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Violka vonná

4,3 5
7

Violka vonná zdroj: shutterstock.com

Violku vonnou nejspíš většina zná spíše pod jejím lidovým názvem – fialka. Tato květina patří mezi trvalky. Každým rokem na jaře ji můžete najít, jak kvete hustě ve fialových „kobercích“ nebo i osamoceně nesměle vykukuje mezi ostatními jarními květinami. Charakteristická je pro ni její typická tmavě fialová barva, podle které je také pojmenována, ale můžeme najít i fialky ve světle fialovém nebo dokonce bílém provedení. Fialka však nejen krásně vypadá a voní, má taktéž široké využití v péči o pleť i o naše zdraví.

Přejít na sekci článku:

Vnitřní účinky violky

Vnitřní účinky violky zdroj: shutterstock.com

Violka vonná patří mezi nejstarší léčivé byliny vůbec. Zápisy o jejím používání sahají až do antiky. Ve starém Řecku se používala proti bolestem hlavy, nespavosti a závratím z prudkého vstávání (což byla pravděpodobně obdoba dnešního nízkého tlaku). Římané si kořen fialky nakládali do alkoholu a používali jej proti dně, keltští druidové zase přimíchávali fialové květy do kozího mléka pro celkové posílení (že by odhalení tajemství složení kouzelného nápoje z Asterixe a Obelixe ☺?)

Fialka je velmi bohatá na saponiny, které účinně napomáhají vykašlávání hlenů a zmírňují urputný dráždivý kašel. Výborně působí i při chronických zánětech dýchacích cest. Dále má močopudný účinek, posiluje ledvinovou činnost a využití může najít i při revmatismu, dně a jiných kloubních onemocněních. Kromě saponinů obsahuje violka také methylsalicylát, jehož složení je velmi podobné s acylpirinem a stejně tak i jeho účinky - zmírňuje bolesti hlavy a také lehce snižuje teplotu.

Violky jsou také dokonalé rostlinky pro vegany a prostě všechny, kteří se bojí, že budou mít nedostatek vápníku či železa. Květy fialek můžete spolu s květy sedmikrásek přimíchat do jarního salátu nebo polévky a máte hotovou kalciovou bombu. Kromě toho jsou fialky také bohaté na obsah vitaminu A a C, které fungují jako antioxidanty a účinná podpora imunity, což se obzvláště teď, při nestálém jarním počasí opravdu hodí. S fialek si můžete připravit výborný čaj. Hrst čerstvě natrhaných květů zalijte 500 ml vroucí vody, přikryjte a nechte 5 minut louhovat.

Související produkt
Zubní prášek 3, bělicí 50 g
HERBARICA / 360 Kč
Bělící zubní prášek s bílým jílem a posilujícími bylinnými výtažky jemně čistí zuby. Zároveň je šetrně bělí, aniž by narušoval zubní sklovinu. Vyrovnává pH v ústech a snižuje citlivost zubů.
Detail produktu