Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Violka vonná

Violka vonná Fialka nejen krásně vypadá a voní, má taktéž široké využití při péči o pleť či zdraví.
Jana Konečná
4,3 5
7

Violka vonná zdroj: shutterstock.com

Violku vonnou nejspíš většina zná spíše pod jejím lidovým názvem – fialka. Tato květina patří mezi trvalky. Každým rokem na jaře ji můžete najít, jak kvete hustě ve fialových „kobercích“ nebo i osamoceně nesměle vykukuje mezi ostatními jarními květinami. Charakteristická je pro ni její typická tmavě fialová barva, podle které je také pojmenována, ale můžeme najít i fialky ve světle fialovém nebo dokonce bílém provedení. Fialka však nejen krásně vypadá a voní, má taktéž široké využití v péči o pleť i o naše zdraví.

Přejít na sekci článku:

Vnitřní účinky violky

Vnitřní účinky violky zdroj: shutterstock.com

Violka vonná patří mezi nejstarší léčivé byliny vůbec. Zápisy o jejím používání sahají až do antiky. Ve starém Řecku se používala proti bolestem hlavy, nespavosti a závratím z prudkého vstávání (což byla pravděpodobně obdoba dnešního nízkého tlaku). Římané si kořen fialky nakládali do alkoholu a používali jej proti dně, keltští druidové zase přimíchávali fialové květy do kozího mléka pro celkové posílení (že by odhalení tajemství složení kouzelného nápoje z Asterixe a Obelixe ☺?)

Fialka je velmi bohatá na saponiny, které účinně napomáhají vykašlávání hlenů a zmírňují urputný dráždivý kašel. Výborně působí i při chronických zánětech dýchacích cest. Dále má močopudný účinek, posiluje ledvinovou činnost a využití může najít i při revmatismu, dně a jiných kloubních onemocněních. Kromě saponinů obsahuje violka také methylsalicylát, jehož složení je velmi podobné s acylpirinem a stejně tak i jeho účinky - zmírňuje bolesti hlavy a také lehce snižuje teplotu.

Violky jsou také dokonalé rostlinky pro vegany a prostě všechny, kteří se bojí, že budou mít nedostatek vápníku či železa. Květy fialek můžete spolu s květy sedmikrásek přimíchat do jarního salátu nebo polévky a máte hotovou kalciovou bombu. Kromě toho jsou fialky také bohaté na obsah vitaminu A a C, které fungují jako antioxidanty a účinná podpora imunity, což se obzvláště teď, při nestálém jarním počasí opravdu hodí. S fialek si můžete připravit výborný čaj. Hrst čerstvě natrhaných květů zalijte 500 ml vroucí vody, přikryjte a nechte 5 minut louhovat.