Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vraťte menstruační cyklus do rovnováhy

Vraťte menstruační cyklus do rovnováhy Pravidelná menstruace není jen výsadou při užívání hormonální antikoncepce.
Martina Koubová
3,7 5
15

Vraťte menstruační cyklus do rovnováhy zdroj: shutterstock.com

Pravidelná menstruace je něco, co většina žen považuje za samozřejmost. Z valné části je tento přístup dán užíváním hormonální antikoncepce, za jejíž pomoci cyklus srovnáme a dokonce můžeme krvácení téměř libovolně regulovat. Jedu na dovolenou a nehodí se mi, abych to dostala? Tak prostě neudělám týdenní pauzu a nepříjemné krvácení si odbudu až někdy jindy.

Ale ani pokud neužíváme hormonální antikoncepci, můžeme mít pravidelnou bezproblémovou menstruaci, při které nás nebude bolet břicho, nebudeme zvracet ani celý týden neprotrpíme v migrénách. Pravidelnost menstruačního cyklu a jeho bezbolestný průběh jdou spolu jdou ruku v ruce. Určitě jste si už všimly, že pokud se menstruace opozdí, bývá většinou doprovázena nepříjemnými tělesnými projevy a naopak. Menstruaci, její příchod, průběh i délku určuje poměr hormonů estrogenu a progesteronu v těle a záleží na mnoha faktorech, zda jsou tyto hormony v rovnováze.

Přejít na sekci článku:

Co je nepravidelná menstruace?

Co je nepravidelná menstruace? zdroj: shutterstock.com

Pokud užíváte hormonální antikoncepci, kolikrát byste si mohly podle pravidelnosti krvácení řídit hodinky. To ale neplatí v případě přirozeného menstruačního krvácení, které je ovlivněno řadou faktorů. Kromě hladiny hormonů, kdy by měl být před krvácením progesteron v převaze, má na pravidelnost a intenzitu krvácení vliv i stres, životní styl, náš jídelníček, prodělaná onemocnění i celkový tělesný a psychický stav. Pokud se tak menstruace o pár dní zpozdí, nejedná se o nic neobvyklého nebo špatného a rozhodně nemusíte propadat panice. V toleranci jsou tři až čtyři dny, v případě intenzivního stresu či onemocnění až týden.

V případech, kdy proděláte obzvlášť závažné onemocnění či pokud příliš a až nezdravě zhubnete, může menstruace úplně vynechat, výrazně zeslábnout či postupně vymizet. Neobvyklé tak není ani slabé třídenní krvácení nebo třeba půl roku úplně bez menstruace. Jak takovéto situace řešit? Každý gynekolog vám snad bez výjimky doporučí nějakou tu vyvolávací injekci. Ta obsahuje umělé hormony, které mohou krvácení sice jednorázově vyvolat, ale následný menstruační cyklus kompletně rozhodit. Stabilizace a úprava krvácení jde provést i přírodní a jemnější cestou, která je sice zdlouhavější a pomalejší, ale k tělu daleko více šetrná a přirozená.