Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vzdušná Váta

Vzdušná Váta Ajurvéda rozlišuje tři konstituční typy – Kapha, Váta, Pitta.
Jana Konečná
5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Co Váta nemá ráda?

Co Váta nemá ráda? zdroj: shutterstock.com

  • Syrovou stravu – konstituční typ Váta rozhodně není tím pravým pro vitariánský životní styl. Naopak mu spíše vyhovují pravidla makrobiotické diety. Má rád výživná, teplá a záhřevná jídla.
  • Fast food – rychlé občerstvení a celkově zrychlený životní styl plný stresu Vátě neprospívá. Nejde jen o kvalitu a výživnou hodnotu fast food občerstvení, jde především o to, že Váta potřebuje sníst jídlo v klidu a nejlépe si jej vychutnat spolu se svými blízkými.
  • Studené nápoje a zmrzliny – oslabují zažívání.
  • Suché a chladné počasí – zejména na podzim Váty přichází o svou už tak dost oslabenou energii. Mohou pociťovat i smutek bez příčiny, stáhnou se do sebe a nechtějí komunikovat.
  • Nepravidelný životní styl – Váta si přímo vychutnává opakující se činnosti. Dodávají jí totiž pocit jistoty a bezpečí. Ráda proto jí každý den ve stejnou dobu, stejně chodí spát i pracovat.
  • Velkou společnost – Váta je tak trochu introvert a příliš velká a hlučná společnost ji vyčerpává. Nemá také ráda, když se od ní vyloženě očekává nějaká komunikace. Nemá ráda velké davy. Typické vánoční tlačenice v obchodech jí způsobují klaustrofobní stavy.