Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vzdušná Váta

Vzdušná Váta Ajurvéda rozlišuje tři konstituční typy – Kapha, Váta, Pitta.
Jana Konečná
5,0 5
3

Vzdušná Váta zdroj: shutterstock.com

V minulých dílech jsme se seznámili s ajurvédskými konstitučními typy Kaphou a Pittou a vysvětlili jsme si také základní pojmy, které se dóš týkají. O tom, jak mohou ovlivňovat naše životy, vzhled, zdraví, odolnost proti zátěžovým situacím a další.

Dnes se budeme věnovat poslední dóše, a to Vátě. Po tomto díle byste měli být schopni přibližně určit, jaký konstituční typ u vás převažuje a také se umět vyvarovat činností, které jeho negativní schopnosti zhoršují, naopak zařadit do denního režimu aktivity, jež jeho pozitivní stránku posilují a celkově jej vyrovnávají.

Přejít na sekci článku:

Jak se typ Váta projevuje?

Jak se typ Váta projevuje? zdroj: shutterstock.com

Vátu symbolizuje vzdušný prvek a také volný prostor. Doslova ji ztělesňuje fyzický pohyb a také přenos vzruchů v nervové soustavě. Ovlivňuje žvýkání, polykání, mrkání, dýchání a další mimovolné pohyby. Dále se podílí i na práci srdečního svalu, posunu potravy zažívacím traktem a všech smyslových funkcích.

Vzhled a tělesné projevy

  • Suchost – se na tělesné úrovni projevuje suchým typem kůže nebo celkově pokožkou, která má sklony k dehydrataci. Váta typ mívá také suché a křehké třepivé vlasy. Často trpí na zácpu, kvůli slabší hydrataci organismu, a bolestivost kloubů, kterou způsobuje nedostatečná lubrikace kloubního pouzdra.
  • Lehkost – znázorňuje štíhlá a křehká postava a špatný (lehký) spánek.
  • Vzdušnost – se může projevovat lehkými a rychlými pohyby, rychlou chůzí a oblibou v cestování. V negativní rovině ji můžeme rozpoznat v nestálosti a náladovosti.
  • Jemnost – se projevuje drobnými obavami, sklonem k neopodstatněnému strachování.
  • Jasnost a světlost – se promítá do otevřené mysli, přílivu nových a neotřelých nápadů, rychle a rád se učí, bohužel však disponuje krátkodobou pamětí a také rychle zapomíná.

Povaha

Váta má navzdory svým výborným intelektuálním schopnostem problémy se svým sebevědomím. Bývá často vystresovaná, nervózní a trápí se obavami o budoucnost svou i svých blízkých. Váty mají také většinou problém s organizací a plánováním. Neumí si vytvářet finanční rozpočet a rády peníze utrácejí.

Zdravotní stav

Pokud je váta v nerovnováze, může se projevit přehnanou hubeností až vychrtlostí, kdy dotyčný nemůže přibrat, ať se snaží sebevíc. Váty mají také slabší imunitní systém a jsou náchylnější k onemocněním zejména při rychle se střídajícím počasí, jaké obvykle bývá na podzim a v zimě.