Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Žahavka, Urtica nebo kopřiva?

Žahavka, Urtica nebo kopřiva? Kopřiva je považována za plevel, kterému se všude daří, ale přesto má skvělé léčivé účinky na pokožku, vlasy i pokožku.
Iva Lhotská
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Jak se kopřiva podává

Jak se kopřiva podává zdroj: shutterstock.com

Kopřiva je ideální bylinou pro přípravu směsí. Samostatně ji lze využít v podobě jemněji působícího nálevu nebo razantněji působícího odvaru. Klasický kopřivový čaj si připravíte velmi jednoduše: 3 - 4 čerstvé lístky kopřivy (nebo 1 čajovou lžičku sušených lístků) dejte do šálku, zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut vyluhovat. Trochu vychladlé té popíjejte 2 - 3x denně.

  • Kopřiva na snížení tlaku

50 gramů malých čerstvých lístků kopřivy přidejte do 1 litru studené vody a pomalu zahřívejte. Vaří se na mírném plameni asi 3 - 5 minut. Poté nechte čtvrt hodiny vyluhovat a přeceďte přes sítko. Popíjejte po šálcích přes celý den.

  • Kopřiva na čištění krve

Použije se 40 gramů čerstvých, umytých a nakrájených kořenů. Do hrnce přidejte 1 litr studené vody a přiveďte ji k varu. Nechte pomalu vařit na mírném plameni. Poté nechte 10 minut vyluhovat a přeceďte. Doporučuje se pít denně půl litru postupně po šálcích.

  • Kopřivový čaj při chudokrevnosti

Čajovou směs připravíte ze 2 dílů natě kopřivy, po 1 dílu natě zeměžluči a třezalky. Dvě polévkové lžíce zalijte půl litrem vroucí vody, přikryjte a nechte vyluhovat. Poté přeceďte, dochuťte citronem a pijte 2 - 3x denně.

  • Kopřivová tinktura

Čerstvé vršky kopřivy rozmixujte spolu s vodkou na tekutou řídkou kašičku a nechte odstát. Přeceďte přes husté sítko. Užívá se 3 - 5x denně po lžičce na čištění krve nebo při senné rýmě.

  • Kopřivový odvar při vypadávání vlasů

Hrst kořenů kopřivy dejte do půl litru kvalitního vinného octa a vařte pomalu asi 10 minut v přikryté nádobě. Nechte vychladnout, přeceďte a jemně přefiltrujte. Ocet můžete vtírat do vlasové pokožky 1x denně.

  • Vlasová voda proti vypadávání vlasů

100 ml vilínové vody, 50 ml kopřivové tinktury, 30 ml ořechové tinktury. Všechny ingredience naplňte do lahvičky a obsah důkladně protřepejte. Lahvičku zašroubujte a nasaďte na ni rozprašovač. Doporučuji vmasírovat 2x denně - ráno a večer - do vlasové pokožky a to tak, že buď stříknete rovnou na hlavu nebo si nakapejte trochu vlasové vody do dlaní a vetřete do vlasů. Vlasová voda vydrží cca 6 měsíců.