Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zinek

Zinek Hořčík spolu se zinkem patří mezi nejdůležitější látky, které naše tělo potřebuje.
Jana Konečná
3,7 5
6

Přejít na sekci článku:

Zdroje zinku

Zdroje zinku zdroj: shutterstock.com

Z rostlinných zdrojů můžeme najít zinek hlavně v sezamových a dýňových semínkách. Obsahují jej také houby a pivovarské kvasnice. Nejvýznamnější zdrojem zinku jsou však vnitřnosti, maso, ryby, mořské plody a mléčné výrobky. Vstřebatelnost zinku z rostlinných zdrojů je bohužel nižší než z těch živočišných. Proto by si hlavně vegetariáni a vegani měli dávat pozor na to, aby měli v jídelníčku pravidelně dostatek různých semínek. Také sportovci a kojící matky by měli přísun potravin se zinkem navýšit.

Vnější použití zinku

V kosmetice se používá pro širokospektrální účinky především sloučenina zinku – oxid zinečnatý. Uklidňující funkci má v krémech pro citlivou pokožku, na podráždění a jako dezinfekční a antibakteriální složka na aknózní pleť. Můžeme jej také najít v krémech proti opruzeninám na dětské zadečky, kde svědomitě plní dezinfekční, ale i vysušující funkci. Pro svou schopnost absorbovat přebytečnou vlhkost a eliminovat bakterie a zápach se oxid zinku přidává také do deodorantů.

V dekorativní kosmetice se tato substance používá jako základ do minerálních líčidel. V pudrech a make-upech má dezinfekční a zmatňující funkci a zároveň jim jako bonus přidává ochranný faktor proti slunečnímu záření, odráží totiž jak UVB, tak i UVA záření. Opalovací přípravky s oxidem zinečnatým nejsou dráždivé, a jsou proto vhodné i pro citlivou nebo dětskou pleť. Účinků zinku můžete využít i v klasickém dýňovém oleji, a to jak vnitřně, tak k ošetření pleti.

 

Související produkt
Dětský opalovací krém SPF 50+, Baby 50 ml
Eco Cosmetics / 532 Kč
Ochranný sluneční krém s SPF 50 je určen pro tu citlivou dětskou pleť. Jemné složení s rostlinnými výtažky je tak šetrné, že je krém dokonce vhodný i pro ta nejmenší miminka.
Detail produktu