Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zinek

Zinek Hořčík spolu se zinkem patří mezi nejdůležitější látky, které naše tělo potřebuje.
Jana Konečná
3,7 5
6

Olej z dýňových semen zdroj: shutterstock.com

Zinek patří spolu s hořčíkem mezi nejdůležitější látky, které naše tělo potřebuje. Je přítomný v každé tkáni našeho těla a přímo se podílí i na tvorbě nových buněk.

Kromě toho je také vynikajícím antioxidantem a je hlavním ochranným prvkem imunitního systému. Pomáhá však nejen předcházet různým onemocněním, ale urychluje také hojení různých ranek a oděrek a stará se o kvalitu pokožky.

Přejít na sekci článku:

Jak se nedostatek zinku projevuje?

Jak se nedostatek zinku projevuje? zdroj: shutterstock.com

Asi jako první na sobě nedostatek zinku pocítíte tak, že se vám zhorší imunita. Jakmile se trochu prochladíte, hned na vás sedá rýma a kašel? Jen na vás někdo v tramvaji kýchne a už jste na hromadě? Viníkem by mohla být právě nízká hladina zinku ve vašem těle. Zinek není samozřejmě jediným hybatelem imunity, ale pokud se cítíte dlouhodobě oslabení, zkuste se na tento stopový prvek trochu zaměřit.

Konzumaci potravin bohatých na zinek by si měli pohlídat zejména cukrovkáři. Právě těm se totiž různé ranky či škrábance špatně hojí a navíc hrozí nebezpečí, že se do rány dostane infekce. Dostatečné zásobování těla zinkem přispěje ke zrychlení hojení a zároveň pomůže tělu se efektivněji bránit před případnou infekcí. Zinek nepodceňujte ani v případě, že vás trápí problematická pokožka. Pokud vám v obličeji raší akné, zinek působí jednak jako prevence před jeho další tvorbou a zároveň svým dezinfekčním účinkem brání jeho zanícení a dalšímu šíření. Ocení jej ale i suchá pokožka se sklonem k šupinatění, tvorbě prasklin a celkově oslabená a citlivá.

Zinek má také na svědomí produkci testosteronu a jeho nedostatek se tak může projevit sníženým libidem nebo přímo neplodností. Silné antioxidační a proimunitní funkce zinku se využívá také u závažných onemocnění, jako je například cystická fibróza nebo pro rychlejší obnovu pokožky u rozsáhlých popálenin a pro regeneraci jater u alkoholiků.

Dávejte si však pozor, po předávkování zinkem vám hrozí zažívací potíže. Pokud to s dávkami zinku budete přehánět dlouhodobě, můžete si vypěstovat chronickou chudokrevnost. Zinek totiž snižuje obsah železa a mědi v krvi.