Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zlo zvané kortikoidy

Zlo zvané kortikoidy Kortikoidy mají navíc celou řadu nežádoucích vedlejších účinků a narušují náš imunitní systém.
Jana Konečná
4,6 5
71

Zlo zvané kortikoidy zdroj: istockphoto.com

S kortikoidy se setkal asi každý, kdo trpí nějakým kožním onemocněním, ať už je to ekzém či lupénka, ale i alergie a různá autoimunitní onemocnění. Kortikoidy jsou až „zázračně“ působící léky, které dokáží téměř rychlostí blesku potlačit příznaky těchto problémů. Zároveň jsou hned z několika důvodů dost nebezpečné. Kortikoidy jsou uměle vyráběné hormony, podobné hormonu kortizolu, který si naše tělo samo vyrábí v nadledvinkách. Tento hormon pomáhá našemu tělu vyrovnat se se zvýšeným stresem a zároveň přímo působí na imunitní systém a to tak, že snižuje jeho přehnanou reakci ve chvílích, kdy moc potřeba není, jako jsou například právě ty alergie, kdy nás nadměrná reakce našeho těla může i zabít.

Při podávání vyšší dávky kortikoidů se činnost imunitního systému sníží a může se dokonce vyřadit z provozu úplně. V tom je právě nebezpečí kortikoidů. Neřeší totiž příčinu toho, proč nám na pokožce něco raší, ale prostě pošlou imunitě zprávu, aby ten problém neřešila a nevytvářela žádné nežádoucí kožní projevy. Hormony jsou navíc látky, jejichž účinky mají prakticky okamžitý efekt (a to i ty umělé). Proto nám po namazání krémem s kortikoidy může zmizet ekzém prakticky přes noc. Pokud se ale neřeší příčina a jen dlouhodobě potlačují příznaky, tak si původce choroby vesele bují dál a může narůst až do nebezpečných rozměrů. Takto ale působí většina léků – potlačuje příznaky a neřeší příčiny.

Největším nebezpečím používání kortikoidů však je, že nám úplně rozhodí přirozený imunitní systém a naše tělo pak může závažně ohrozit i takové běžné lehké onemocnění, jako je třeba rýma. Dalším rizikem je rychlé vysazení léků s kortikoidy. Nadledvinky si zvykly, že jsou hormony na snižování přehnané imunitní reakce dodávány uměle, samy je přestanou produkovat a než se po vysazení kortikoidů jejich činnost opět nastartuje, tak nás případná přehnaná imunitní reakce může i zabít.

Cushingův syndrom

Kromě toho, že kortikoidy významně narušují funkci imunitního systému, mají i celou další řadu nežádoucích vedlejších účinků, které jsou souhrnně označovány jako Cushingův syndrom. V první řadě zvyšují chuť k jídlu, což může vést k nadměrnému ukládání tuku a obezitě. Zvyšují hladinu krevního cukru a jejich dlouhodobé používání může vést ke vzniku cukrovky. Kortikoidy sice pomáhají urychlovat hojení různých kožních potíží, ale zároveň pokožku paradoxně narušují. Při vnitřním užívání snižují tvorbu kolagenu, což může vyústit v popraskání pokožky v podobě strií. Při vnějším používání v podobě mastí kortikoidy ohrožují pouze to místo, kde jsou aplikovány. Pokožku ztenčují a snižují tak i její obrannou funkci před škodlivými látkami a vnějšími vlivy. Zároveň i zpomalují hojení případných ran.

Kortikoidy zvyšují krevní tlak a zrychlují tep. Kortizoly totiž naše tělo vyplavuje hlavně ve chvílích, kdy je vystaveno stresu. Mimo jiné tím i zrychlí tep a zajistí tak, že červené krvinky rychleji dopraví kyslík tam, kde je ho nejvíce potřeba. Díky tomu naše tělo zvládne pracovat i během silně stresové situace. Jednorázově je to úplně v pořádku a žádoucí, ale při dlouhodobém užívání kortikoidů se naše tělo chová tak, jako by bylo vystaveno silnému stresu pořád. Už to samotné je pro něj velkou zátěží. Dlouhodobě nad normu zvýšený tep pak vede k rychlejšímu opotřebování srdce.

Kdy má používání kortikoidů smysl?

Přestože užívání kortikoidů s sebou nese řadu nebezpečných vedlejších účinků, jsou i případy, ve kterých jejich podání význam má. Tím může být třeba akutní autoimunitní onemocnění, které by člověka mohlo rychle připravit o život. Kortikoidy dají takovou první pomoc, stav těla stabilizují a poskytnou čas, ve kterém se mohou začít řešit příčiny takového onemocnění.

Existuje přírodní alternativa?

V první řadě je třeba si uvědomit, že téměř za každým onemocněním stojí stres a celkově psychika, strava nebo prostředí, ve kterém žijeme. Takže z dlouhodobého hlediska je třeba se zaměřit na toto. Udělat si pořádek v těle – pořádně jej pročistit, dopřát mu detox a po jeho skončení nastavit zdravější stravovací režim. Udělat si pořádek ve vztazích, začít pracovat na posílení své psychiky, ať už formou různých meditačních cvičení nebo terapií. Je to rozhodně práce na delší dobu a zkoušení, co právě vám sedne.

Jak ale vyřešit například kožní onemocnění, které vás trápí právě teď, protože svědí, pálí, ani moc hezky nevypadá a prostě vám všemožně ztěžuje život? Existují i přírodní látky, které mají podobné účinky jako kortikoidy, ale bez nepříjemných vedlejších účinků. Takové účinné látky obsahují například výtažky z houby reishi. Při péči o narušenou pokožku pak máte na výběr z celé řady přírodních ošetřujících a protizánětlivých přípravků, jako jsou například ty s propolisem, měsíčkem lékařským, konopným olejem a mnohé další.

Související produkt
Propolis krém 50 ml
Martina Gebhardt / 603 Kč
Propolisový krém je výborným pomocníkem do každé domácnosti. Pokožku regeneruje, zvyšuje její odolnost a působí proti zánětům.
Detail produktu