Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej limeta

5.0 5
3

Esenciální olej limeta zdroj: shutterstock.com

Limeta je jedním z nejoblíbenějších esenciálních olejů. Je skvělá, šťavnatá a pokud děláte parfém a něco vám v něm chybí, kápněte do něho limetu. Uvidíte, že jej dokáže velmi dobře vyvážit. Pokud se jedná o 100% kvalitní esenci, lze ji považovat za bezpečnou a může se používat i vnitřně. Své stálé místo má, jako všechny citrusy, i v kosmetickém průmyslu.

Esenciální olej z limety je získáván parovodní destilací z kůry plodu stromu, jehož botanický název je Citrus aurantifolia. Má antiseptické, antivirové, baktericidní a dezinfekční účinky. Působí proti horečce, je hemostatický, regenerační, antioxidační, působí jako diuretikum. Obsahuje alfa-pinen, beta pinen, limonen, myrcen, terpinolen, cineol, linalool, citral, geranylacetát.

Díky svým antibiotickým vlastnostem může léčit infekce a chránit nás před jejich rozvojem. Pokud jste se poranili o železný předmět a máte strach o své zdraví, zkuste potřít místo, na kterém jste si způsobili poranění směsí limetky a nosného oleje. Říká se, že limeta pomáhá proti tetanu. Při externí aplikaci léčí limeta kožní infekce. Účinně pomáhá při infekcích močového ústrojí, žaludku a střev. Je zázračně účinná při léčbě vředů, gangrény, lupénky, léčí vyrážky.

Její protivirové účinky můžeme využít při infekcích dýchacího ústrojí u dětí. Pomůže při chřipce, příušnicích, kašli, nachlazení a spalničkách. Citrusy jsou všeobecně vhodné, pokud chceme léčit děti a nejsme si jisti, zda můžeme použít nějaký z éterických olejů, protože kromě fototoxicity nevykazují kontraindikace. I tak s nimi ale musíme postupovat dle doporučení a kapat dětem poloviční dávkování (na 100 ml nosného oleje 25 kapek éterického). Jako příklad si uvedeme bolest zubů u dětí. Pokud se v tomto případě bojíme používat koření (nebo éterické oleje z koření), ať už je tento strach spojený s jeho chutí nebo velkou sílou esence, pomohou nám právě citrusy, které jsou skvělé také při průjmech. (I když bychom jinak volili oregánový olej). Navíc zastavují krvácení a jsou dobré pro lidi trpící nechutenstvím.

Esenciální olej z limety je baktericidní. Můžeme ho použít, pokud trpíme otravou jídlem, průjmy, břišním tyfem a cholerou, protože všechny tyto nemoci jsou způsobeny bakteriemi. Kromě toho může vyléčit vnitřní bakteriální infekci v tlustém střevě, žaludku a močovém traktu, ledvinách, pohlavních orgánech, ale i kožní infekce. Pro lokální aplikaci se musí vždy používat zředěný v nosném oleji.

Působí proti horečkám, podporuje lepší zotavení našeho imunitního systému, vyplavuje z těla nežádoucí látky. Protože horečku téměř vždy doprovází infekce, nachlazení a problémy s dýchacím ústrojím, limeta funguje na více bojových frontách a ničí tyto problémy komplexně. Působí diureticky, napomáhá lepšímu pocení, odvádí z těla přebytečnou vodu a tuk.

Limeta je hemostatická, podporuje lepší srážení krve, snižuje krvácení. Tento olej slouží jako regenerační, obnovuje zdraví a sílu orgánových systémů po celém těle. Je skvělým tonikem pro svaly, tkáně a kůži. Podporuje lepší funkce krevního oběhu, dýchacího a vylučovacího ústrojí. Zabraňuje vzniku stárnutí a stařeckých skvrn (jsou to jaterní skvrny).

Limetka je výborná při emocionálních problémech, stresu, pokud potřebujeme dodat energii a povzbudit. Pomáhá při vyčerpání, stimuluje dobrou náladu. Stačí ji nakapat do aromalampy nebo si dopřát energizující masáž. Uvidíte, že vám pomůže se uvolnit a načerpat síly při emocionálních problémech. A také si zlepšíte imunitu, protože stres je zabijákem dobré kondice duše i těla.

Tento éterický olej je vhodný do masážních směsí, protože poskytuje úlevu při bolestech zad, kloubů a namožených svalů. Lze jej pro tyto účely míchat s cedrem.

Limetka je výborná i pro péči o vlasy, pomáhá eliminovat lupy, oživuje jejich lesk. Stačí přidat tři kapky do vašeho běžného šamponu. Mícháme ji s ostatními citrusy, šalvějí, levandulí, neroli, petitgrainem, ylang-ylangem a dřevinami, vanilkou, tonkou, benzoinem, mimózou, geránií.

DIY kokosovo-limetový peeling

Ingredience

  • šálek cukru
  • ¼ šálku rozpuštěného kokosového oleje
  • esenciální olej limetu (6-8 kapek)
  • lžíci strouhaného kokosu
  • nastrouhanou kůru z jedné limetky, nejlépe bio

Postup

Rozpusťte kokosový olej, přidejte do něho cukr, esenciální olej, kokos a kůru z limetky. Nandejte peeling do sklenice a používejte dle potřeby.

Související produkt
Limeta lisovaná 10 ml
Saloos / 94 Kč
Přírodní rostlinná silice z limety účinně neutralizuje nepříjemné pachy a má významné čisticí účinky. Zároveň působí při chřipce a nachlazení a ihned osvěží tělo i mysl.
Detail produktu