Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 tipů pro zvládání stresu

žena, klid, slunce, žena paprsky slunce zdroj: Unsplash

Stres nám sice v minulosti pomohl rychle utéct před nebezpečím, ale v dnešní době je často zbytečný a dokáže nám dlouhodobě škodit jak fyzicky, tak psychicky. Je proto důležité se mu umět bránit dříve, než budeme muset vyhledat odbornou pomoc. 

Každé ráno se protáhněte

Zkuste ráno po zazvonění budíku začít protahováním namísto toho, abyste hned otevřeli email nebo sociální sítě, které vás mohou zbytečně vystresovat ještě v posteli. Je důležité nastartovat den v dobré náladě a plni energie, ze které budete čerpat až do večera. Prvních pár minut zůstaňte ještě v posteli a zkuste si pořádně protáhnout páteř vytahováním se za rukama a nohama. Poté se pomalu zvedněte na všechny čtyři a protáhněte páteř vyhrbením jako kočka. Pak vstaňte úplně a přivítejte den pozdravem slunce nebo čímkoli, co vás baví a rozehřeje. I vůně jsou skvělým stimulujícím prvkem, tak můžete dotvořit atmosféru s aroma sadou na jógu. Stačí 15 minut protahování, posilování nebo klidně tance a buďte si jisti, že den bude hned o něco veselejší (a zadek pevnější).

Naučte se správně dýchat

Nádech...výdech. Zní to jednoduše, ale přesto mnoho z nás dělá tento životně důležitý proces špatně a ani o tom neví. Začněte u správného držení těla – ať už stojíte nebo sedíte, vždy se ujistěte, že se nehrbíte a tím netlačíte na hrudní koš a bránici. Dalším důležitým bodem je dýchání do břicha, zkuste si dát ruku na pupík a pozorujte, jak se zvedá při nádechu a pomalu upouští při výdechu. Dýchání hraje nenahraditelnou roli při zpracovávání stresu, protože nám okysličuje krev – ne nadarmo se při stresových situacích doporučuje „dýchat zhluboka.” A pokud máte často ucpaný nos, zkuste třeba eukalyptový balzám či inhalační tyčinku proti rýmě. S úpravou dýchání vám dnes pomohou chytré mobilní aplikace, ale zvládnete to i sami – stačí zavřít oči, dát ruku na břicho a s každým výdechem si představit, že se zbavujete trochy starostí. 

Doplňte svůj jídelníček

To, že by váš talíř měl být vždy pestrý na zdravé tuky a zeleninu, je dobře známá věc. Naopak byste se měli vyhnout přemíře bílých cukrů, kofeinu a alkoholu, které dlouhodobě nepůsobí dobře na psychiku. Ale jak se říká, všeho s mírou, takže pokud vám udělá ranní káva a večerní sklenka radost, nemusíte si nic upírat. Nezapomeňte také na doplňky, které příznivě působí na nervovou soustavu, základem jsou vitamíny C a B-komplex. Skvělá je také guarana, která působí proti únavě a zvyšuje celkovou psychickou odolnost. Ženšen pro lepší soustředění nebo Matcha pro doplnění energie, když nám práce přerůstá přes hlavu. Do batohu můžete přihodit také praktické Bachovy pastilky nebo harmonizační SOS roll-on, který pomůže ulevit a osvěžit aplikací na zápěstí, krk nebo pod nos či na spánky.

Vytvořte si vlastní rituály

Rituály jsou součástí lidského života už od nepaměti. Nemusíte zrovna vymítat duchy nebo tančit nazí při úplňku. Pro psychickou pohodu postačí, když si vymyslíte vlastní malé rituály, které budete každý den plnit. Ráno můžete začít cvičením na oblíbenou písničku, potom si připravit plnohodnotnou snídani a sníst ji na balkoně nebo alespoň s výhledem z okna. Je prokázáno, že pomáhá také psaní deníku – tak si kupte hezký zápisník a na konci každého dne si do něj zapište například to, za co jste vděční a co se vám povedlo. Večer můžete zkusit krátkou meditaci, kdy si pohodlně sednete a budete se koukat do jednoho bodu a přitom eliminujete své myšlenky a obavy na minimum. Rituálem může být i uklízení, které vám pomůže utřídit nejen myšlenky, ale i prostor, ve kterém žijete. A nezapomeňte se pak odměnit třeba dobrou hořkou čokoládou.

Vyspěte se do růžova

Asi vás nepřekvapí, že spánek je jedním ze stavebních kamenů psychické pohody. Pokud budete spát málo nebo nekvalitně, budete mnohem více náchylní k tomu podlehnout stresovým faktorům během dne. Pokud si chcete udržet dobrou náladu, nemůžete přece být bez energie a podráždění. Pro plnohodnotný spánek je důležité chvilky před usnutím věnovat zklidnění mysli, proto není úplně vhodné například koukat na seriál. Relaxaci pomůžete koupelí s mořskou solí nebo levandulovým esenciálním olejem, který můžete přidat i do aromalampy. Určitě spěte v pohodlném oblečení z přírodních materiálů a dopřejte si alespoň sedm hodin, abyste naplnili všechny důležité fáze.