Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co dát veganům pod stromeček?

Co dát veganům pod stromeček? Vymyslet vánoční dárek pro vegana může být trochu oříšek. Zkusíme vám to trochu usnadnit s naším vegan vánočním průvodcem. ☺
Jana Konečná
5,0 5
2

Co dát veganům pod stromeček? zdroj: unsplash.com

Máme před sebou nejeden velký oříšek, a to buď co dát mužům, nebo veganům. Ti dokáží být někdy pěkní výmyslové. Nic moc nejí, v kosmetice se také přehrabují a ani s oblečením se jim mnohdy nezavděčíte. Tak co jim na Vánoce pořídit, abyste udělali radost? Vegani nejí živočišné produkty. Kromě masa tedy vynechávají i mléčné výrobky, vejce a med. Svůj životní styl však neomezují jen na stravu, ale odmítají také používat kosmetiku na zvířatech testovanou nebo v tom horším případě dokonce nějakou tu živočišnou složku obsahující. Na podobný problém narazíte i u oblečení – teplým vlněným svetrem nebo hedvábnou halenkou se jim prostě nezavděčíte.

Takže co by si tak mohli vegani přát kromě celosvětového míru, zveganizování celého světa či ukončení kácení pralesů? Protože tato velkolepá přání jim asi nejspíš nesplníte, zkuste si s nimi třeba jako takový malý dárek dát alespoň veganskou vánoční večeři. Uvidíte, že radost bude převeliká. A teď se pojďme podívat na ty trochu povrchnější, materiální dary.

Proteiny pro sportovně založené vegany

Po kvalitním proteinu se nejspíš ohlíží každý, kdo to se sportem myslí trochu vážně. Vegani to mají však dost ztížené tím, že většina klasických proteinů nějakou tu živočišnou složku obsahuje. Ale i v rostlinách se nachází dost bílkovin. Velké množství je například v luštěninách, listové zelenině či spirulině. V BIOOO sortimentu můžete vybírat z hrachového, sojového nebo konopného proteinu bez příchuti (ty se hodí díky neutrální chuti do slaného i sladkého jídla).

Nebo zkuste udělat radost proteiny od firmy Balíček zdraví. Kromě možnosti výběru ze tří příchutí – kakao, jahoda a vanilka, nabízí tyto veganské proteiny také kombinací více druhů rostlinných zdrojů bílkovin, jako je například quinoa, hrách, oves, rýže či chia. Navíc jsou i obohaceny o superpotravinami – macou, acai či goji. Jsou 100% vhodné nejen pro vegany, ale i bezlepkáře.

Pro zdravím posedlé vegany

Většina veganů se na tento životní styl dala z etických či ekologických důvodů. Nechtějí se podílet na zbytečném utrpení zvířat a také chtějí co nejvíce minimalizovat dopad živočišné produkce na životní prostředí. Najdou se i tací vegani, kteří tento životní styl vyznávají kvůli zdraví. Po rostlinné stravě se prostě cítí dobře. Jak etičtí, tak zdravotní vegani se však většinou na tu zdravou stravu alespoň trochu zaměřují. Ti etičtí se tak minimálně snaží dokázat, že veganství je dobrá cesta, po které člověk může kráčet hodně dlouho a navíc u toho být i maximálně zdravý bez nějakého deficitu živin. Potravinovými doplňky proto u veganů určitě vedle nešlápnete. Jen si v případě, že je přípravek v kapslích pohlídejte, aby ty nebyly z želatiny.

Zdraví je navíc to, co si většina lidí přeje nejvíc. Minimálně se tohle přání objevuje ve všech blahopřáních i přáních do nového roku či k Vánocům. Tak co takhle tomu jít aktivně naproti? Dárky pro zdraví určitě ocení nejen zdravým životním stylem posedlí vegani, ale každý, komu na svém zdraví alespoň trochu záleží. Kromě obligátní klasiky, jako je spirulina, chlorella nebo mladý ječmen či pšenice, můžete do superpotravinového vánočního balíčku přihodit i novinky na poli superpotravin, jako je acai, noni, baobab, acerola či moringa. Takový superpotravinový balíček nadchne určitě nejednoho milovníka zdravého životního stylu.

Netestovaná kosmetika pro veganské parádnice

Nebo parádníky - jak se kdo cítí. ☺ Kdo to myslí s veganstvím opravdu vážně, tak narazí určitě i na problematiku kosmetiky a líčidel. Zatímco pečující veganská netestovaná kosmetika bez obsahu živočišných složek je poměrně už dostupná, u dekorativní kosmetiky to zase tak jednoduché není. Tam se ke karmínu a dalším živočišným složkám často uchylují značky, které jinak mají třeba většinu svým produktů veganských. Problémem jsou především rtěnky, laky na nehty a případně další dekorativní kosmetické produkty s načervenalými odstíny, jež jim propůjčuje právě karmín, který se vyrábí z nadrcených krovek broučků. Pokud byste nějaké vegance (či veganovi) rádi věnovali zkrášlovací vánoční balíček – určitě nešlápnete vedle se značkou minerálních líčidel Faran.

Pro veganské milovníky zvířat

Veganští milovníci zvířat? ☺ To jsou snad všichni, ne? Ano, ale jsou tací, co si ta zvířata tahají i k sobě domů. Zvířata se u nich objevují v nejrůznějších tvarech i velikostech. Největší klasickou jsou však i pro vegany stále ještě kočky a psi. Ideálně zachráněné či adoptované z útulku. Spolu s těmito domácími mazlíčky však nastává další dilema – když sám jako vegan nejím maso, čím tedy nakrmím svého psa či kočku? Naštěstí i na to výrobci krmiv mysleli. V naší nabídce tak můžete najít veganská či vegetariánská krmiva pro kočky i psy, jež obsahují všechny potřebné živiny, které milovaný chlupáč potřebuje. A pro vás další možnost, jak udělat nějakému veganovi nebo jeho mazlíčkovi na vánoce radost. ☺