Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Diastáza: co to je a jak na ni?

zdroj: shutterstock

Disatáza, nejspíš jsme každý tohle podivné slovo slyšel, ale co to přesně je, případně koho se může týkat? Většina lidí totiž žije v mylné představě, že je to problematika spjatá pouze s těhotenstvím. To ale zdaleka není pravda a my vám dnes ukážeme, že diastáza může postihnout mnohem větší spektrum lidí, než se zdá.

Jak se to stane?

Břišní svaly jsou oporou pro naše orgány a záda. Diastáza přímých břišních svalů je označení pro rozestup mezi nimi. K tomu dochází při soustavném napínání vaziva linea alba do stran a působením síly a tlaku na vazivový pruh zevnitř i zvenčí. Výsledkem je oslabení opěrného systému. Jeho funkci potom musí zastoupit vazivová tkáň. Vazivo ale není tak silné jako svaly, takže se v oslabených místech protlačují střevní kličky a dochází k deformaci břicha

Je důležité podotknout, že mezi vzdálenost mezi svaly se přirozeně liší podle šířky linea alba. To závisí na našem pohlaví, věku a antropologických rozměrech. V tomto článku se budeme zaobírat pouze stavem, kdy je vzdálenost pravé nebo levé poloviny přímého břišního svalstva nepřirozeně vzdálená právě od vaziva linea alba.

Co jsou Core a HSS?

Jaký je rozdníl mezi CORE a HSS, nebo hloubkovým stabilizačním systémem? CORE zahrnuje svaly odpovědné za stabilitu našeho středu těla. HSS kromě svalů znamená také klouby, kosti a další tělní struktury. Právě tento opěrný systém je diastázou narušen a nevykonává tak své funkce pro naše zdraví. Silný CORE mimo jiné řeší inkontinenci, zpevnění bříška, bolest zad, správné držení těla a zploštění břicha například po těhotenství. Proto je ho potřeba udržovat v kondici a myslet na prevenci.

Jak diastáza vzniká

Žen po porodu se diastáza týká velmi často. Těhotenství vyvíjí na břišní svaly tlak po dlouhou dobu. Nejsou ale jediné, kdo se s diastázou potýká. Kromě nich diastáza postihuje i další lidi a na vině mohou být i různé drobnější faktory. Takže kdo všechno si má dát na diastázu pozor:
 

- lidé přbývající na váze
- miminka a malé děti
- lidé po operaci
- kulturisté, gymnasté, jogíni
- tenisté a golfisté
- lidé se sedavým zaměstnáním
- lidé nosící podpatky nebo těsné oblečení
- lidé nosící dítěte na jedné straně
- ti, kdo nosí jednostrannou zátěž – tašku nebo kabelku na jednom rameni
- lidé s piercingem v pupíku
- ti, kdo vtahují břicho, aby vypadalo ploché

Jak poznat, že jí mám

Nejčastěji se diastáza tvoří okolo pupíku. Může se ale projevit i v jiných částech břicha, a to i nesymetricky. Podle konkrétního projevu je poté práce s diastázou odlišná. Diagnostikovat diastázu lze mnoha způsoby. Ultrazvukem, tomografií, magnetickou rezonancí. Jde to ale i samovyšetřením. Pomocí prohmatání a pohledu můžete zjistit, zda je diastáza váš případ. A pokud si nejste svým vyšetřením jistí, navštivte školeného odborníka, který vám poradí.

Jak ji léčit

K léčbě diastázy naštěstí není potřeba chirurgický zákrok. Kdykoli totiž můžete začít s cvičením, a to i po 20 letech s diastázou. Skvělá zpráva je také to, že první výsledky se dostaví už po relativně krátkém čase pravidelného cvičení a rehabilitace. Fyzické cvičení není jediný krok k pevnému středu těla a funkčním svalům. Psychická pohoda a rozpoložení jsou nezbytnou součástí zdraví. Přesné kroky a návodný program, jak se naučit pracovat se svým tělem sepsala Anna Nováková do své knihy a cvikových karet Diastáza. Knížka vás seznámí s problematikou diastázy a dokážete podle ní poznat, zda diastázou trpíte a jak ji následně léčit, zároveň zjistíte, jak jejímu vzniku předcházet, abyste ji nikdy léčit nemuseli. Postupně vás týden po týdnu provede nastavením osobního přístupu ke zdraví, k sebelásce a přiblíží vám situace, se kterými se potkávají ženy v těhotenství a po porodu. Cvičební balíček karet nabízí 50 karet pro 50 dní cvičení

Během 7 týdnů cvičení se naučíte pracovat s dechem a hrudníkem, zjistíte jak správně chodit ve vzpřímené poloze, procvičíte pánevní dno, zaktivujete svůj chůzoví mechanismus, procvičíte záda, šikmé svaly a především přímé břišní svalstvo. Celý program je sestavený podle metodiky CoreYoga®, která vede k nalezení tělesné i mentální rovnováhy, podporuje dravé držení těla, dýchání a aktivuje hloubkové svalstvo. Zdravý pohyb není jen o nárazovém cvičení, ale provází nás každým dnem po celou dobu. Právě proto vás program naučí i využívání principů v každodenních činnostech. Dokážete díky němu také odstranit zlozvyky. Víte například, jak správně vstát ze židle?