Éterické oleje na problémy se zády

5,0 5
1

Éterické oleje na problémy se zádyzdroj: pixabay.com

Bolesti zad jsou v současné době jedním z nejvíce frekventovaných problémů, které řeší již mnohdy velmi mladí lidé. Zajímavé pohledy na bolesti zad, nám nabízí psychosomatika. Ta říká, že bolest zad souvisí buď s přílišnou fixací na hmotný svět, nedostatkem lásky nebo tíhou břemena, které na sobě neseme, ale už ho z nějakého důvodu nést nezvládáme.

Není divu, že mají lidé problémy s páteří, protože rovná páteř vždy souvisela s čestným jednáním a chováním. I dnes říkáme o někom, kdo nemá čisté úmysly a hledí pouze na vlastní prospěch, že nemá páteř (tzv. bezpáteřní člověk). Bolestmi zad už si prošel nejeden z nás a všichni potvrdí, že jde o záležitost velmi nepříjemnou. Každý už slyšel výrazy ústřel, zánět sedacího nervu, skolióza, kyfóza, lordóza, vyhřezlé ploténky, artritida, fibromyalgie či spondylóza.

S bolestmi zad obecně má souvislost ochuzená energie ledvin, napětí a celková slabost. Účinným prostředkem pro práci s bolestí zad, pokud ji vnímáme z holistického a psychosomatického pohledu, je aromaterapie. Nejdůležitější je si na prvním místě uvědomit, co způsobuje bolesti zad. Jestli máte dobrou matraci, na které spíte, zda máte v pořádku své vztahy, zda nejste přepracovaní. Máme pro vás seznam několika éterických olejů, které lze efektivně využít pro potlačení bolesti zad a psychické pohodlí.

Éterické oleje na bolest zad a svalů

Majoránka je skvělá pro bolest zad, neboť je to zahřívač. Esenciální olej z majoránky zmírňuje bolest kloubů a svalů, uvolňuje emocionální stres a je také uklidňující. Doporučuje se hlavně při atritidách, neboť snižuje záněty.

Bazalkový olej je ideální na zatuhlé svaly. Pomáhá navodit pocit relaxace, rozbíjí svalové napětí. Je jedním z účinných prostředků při psychické únavě a působí jako nervové tonikum. Využívá se hlavně při neuritidě (záněty nervů). Vtírá se do páteře, dolní části zad a oblasti krku. Je vhodné ji přimíchat do nosného oleje, než používat neředěnou přímou na pokožku.

Eukalyptový olej uklidňuje, má silné protizánětlivé účinky, dokáže zbavit bolesti a působí jako analgetikum.

Zázvor je perfektní silicí pro použití při svalových problémech, oceníte ho hlavně na unavené zádové svaly. Působí protirevmaticky a využívá se i při artritidě.

Levandule uvolňuje, uklidňuje, navozuje dobré psychické rozpoložení, pomáhá řešit neklid, hyperaktivitu, únavy a úzkosti. Pokud nechcete používat zahřívače, můžete se spolehnout na účinky levandule, která také působí protizánětlivě a analgeticky.

Máta peprná je velmi osvěžující a povznášející esenciální olej, který je zároveň působí jako výborné analgetikum.

Rozmarýn je efektivní při bolesti zad, svalové bolesti, artritidu, ischias (zánět sedacího nervu), protože vykazuje skvělé analgetické a tonizující vlastnosti.

Dalšími éterickými oleji, které můžeme použít na bolesti zad, jsou cypřiš, fenykl, geránium, muškát, niaouli (kajeput), tymián, kafr, heřmánek, vetiver, benzoe, jalovec, angelika, šalvěj a oregano.

Všechny éterické oleje (kromě levandule) mícháme s nosným olejem. U zahřívačů (koření v podobě esenciálních olejů) dbáme na nízké dávkování - do dlaně nosného oleje stačí kapka, maximálně dvě kapky éterického oleje.