Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterické oleje na problémy se zády

Éterické oleje na problémy se zády Bolesti zad mají mnoho příčin - od psychických, fyzických až po genetické. Lze se s nimi ale poprat třeba díky éterickým olejům.
Pavlína Klaudová
5,0 5
1

Éterické oleje na problémy se zády zdroj: pixabay.com

Bolesti zad jsou v současné době jedním z nejvíce frekventovaných problémů, které řeší již mnohdy velmi mladí lidé. Zajímavé pohledy na bolesti zad, nám nabízí psychosomatika. Ta říká, že bolest zad souvisí buď s přílišnou fixací na hmotný svět, nedostatkem lásky nebo tíhou břemena, které na sobě neseme, ale už ho z nějakého důvodu nést nezvládáme.

Není divu, že mají lidé problémy s páteří, protože rovná páteř vždy souvisela s čestným jednáním a chováním. I dnes říkáme o někom, kdo nemá čisté úmysly a hledí pouze na vlastní prospěch, že nemá páteř (tzv. bezpáteřní člověk). Bolestmi zad už si prošel nejeden z nás a všichni potvrdí, že jde o záležitost velmi nepříjemnou. Každý už slyšel výrazy ústřel, zánět sedacího nervu, skolióza, kyfóza, lordóza, vyhřezlé ploténky, artritida, fibromyalgie či spondylóza.

S bolestmi zad obecně má souvislost ochuzená energie ledvin, napětí a celková slabost. Účinným prostředkem pro práci s bolestí zad, pokud ji vnímáme z holistického a psychosomatického pohledu, je aromaterapie. Nejdůležitější je si na prvním místě uvědomit, co způsobuje bolesti zad. Jestli máte dobrou matraci, na které spíte, zda máte v pořádku své vztahy, zda nejste přepracovaní. Máme pro vás seznam několika éterických olejů, které lze efektivně využít pro potlačení bolesti zad a psychické pohodlí.

Éterické oleje na bolest zad a svalů

Majoránka je skvělá pro bolest zad, neboť je to zahřívač. Esenciální olej z majoránky zmírňuje bolest kloubů a svalů, uvolňuje emocionální stres a je také uklidňující. Doporučuje se hlavně při atritidách, neboť snižuje záněty.

Bazalkový olej je ideální na zatuhlé svaly. Pomáhá navodit pocit relaxace, rozbíjí svalové napětí. Je jedním z účinných prostředků při psychické únavě a působí jako nervové tonikum. Využívá se hlavně při neuritidě (záněty nervů). Vtírá se do páteře, dolní části zad a oblasti krku. Je vhodné ji přimíchat do nosného oleje, než používat neředěnou přímou na pokožku.

Eukalyptový olej uklidňuje, má silné protizánětlivé účinky, dokáže zbavit bolesti a působí jako analgetikum.

Zázvor je perfektní silicí pro použití při svalových problémech, oceníte ho hlavně na unavené zádové svaly. Působí protirevmaticky a využívá se i při artritidě.

Levandule uvolňuje, uklidňuje, navozuje dobré psychické rozpoložení, pomáhá řešit neklid, hyperaktivitu, únavy a úzkosti. Pokud nechcete používat zahřívače, můžete se spolehnout na účinky levandule, která také působí protizánětlivě a analgeticky.

Máta peprná je velmi osvěžující a povznášející esenciální olej, který je zároveň působí jako výborné analgetikum.

Rozmarýn je efektivní při bolesti zad, svalové bolesti, artritidu, ischias (zánět sedacího nervu), protože vykazuje skvělé analgetické a tonizující vlastnosti.

Dalšími éterickými oleji, které můžeme použít na bolesti zad, jsou cypřiš, fenykl, geránium, muškát, niaouli (kajeput), tymián, kafr, heřmánek, vetiver, benzoe, jalovec, angelika, šalvěj a oregano.

Všechny éterické oleje (kromě levandule) mícháme s nosným olejem. U zahřívačů (koření v podobě esenciálních olejů) dbáme na nízké dávkování - do dlaně nosného oleje stačí kapka, maximálně dvě kapky éterického oleje.