Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jarní úklid s přírodou

Jarní úklid s přírodou Proč používat k jarnímu úklidu šetrné čisticí prostředky?
Marcela Fröhlichová
5,0 5
3

Jarní úklid s přírodou zdroj: istockphoto.com

Jaro už se krásně probouzí a jak nám pouští do domova ostré sluneční paprsky, uvědomujeme si, že by to chtělo pořádně vysmejčit i náš domov. S jarem prostě přichází jarní úklid. A ekologie začíná za dveřmi našich domovů, proto je dobré zamyslet se nad tím, jaké čisticí prostředky používat.

Celá léta jsme zvyklí na chemické přípravky, které sice vybělí do běla a vyčistí do čista, ale jestli jsou šetrné k naší pokožce, zdraví či životnímu prostředí, to už bylo jaksi téma vedlejší. V dnešní době už i výrobci myslí ekologicky a snaží se nabídnout produkty, které budou šetrné a zároveň i funkční.

Proč používat ekologické prostředky na úklid?

V čem je vlastně rozdíl mezi chemickými a přírodními čisticími prostředky? Rozdíl je především v tom, že čisticí prostředky s bio certifikací neobsahují rozjasňovače, deriváty ropy, chlory, barviva ani geneticky modifikované enzymy, jednoduše řečeno nezatěžují životní prostředí ani naši pokožku či dýchací cesty. Protože ať chceme či ne, s naší pokožkou přichází do kontaktu spousta čisticích prostředků, nemluvě o tom, že je při úklidu vdechujeme - pokud tedy neuklízíme s rouškou. V dnešní době, kdy spousta lidí trpí na nejrůznější alergie, není jedno, v čem si vypereme oblečení, které nosíme na těle, a není jedno, v čem si umyjeme hrnek, a co všechno poté ve finále spláchneme do odpadních vod.

Možná máme často pocit, že šetrnější čisticí prostředky nám neudělají pořádnou práci a neuklidíme s nimi jako s pořádnou chemikálií. Možná máme pocit, že vlastně není nijak důležité, jestli třídíme odpad nebo ne. Ale když vidíme, kolik dětí trpí ekzémem a astmatem a kolik zbytečných (často biocidních prostředků) používáme, tak se této přecitlivělosti na nejrůznější chemické látky nemůžeme divit. V samotné přírodě existuje určitá rovnováha, kterou člověk systematicky narušuje a neuvědomuje si, že tím vlastně narušuje i rovnováhu vlastního domova.

Výhody šetrných prostředků na úklid

Přírodní čisticí prostředky využívají mimo jiné i éterické oleje na rozdíl od chemických parfemací a barviv, na které může být spousta lidí alergická. Při úklidu s takovým čisticím prostředkem dokážete vydezinfikovat povrch a zároveň přirozeně provoníte byt, aniž byste použili nebezpečný biocidní prostředek, který zničí všechno živé. Třeba takové tea tree dokáže zázraky a stačí pár kapek. Prací prášky, které mají bio certifikaci používají jemnější tenzidy a vyhýbají se právě alergizujícím parfemacím a barvivům, které pokožka hůře snáší. Alternativou jsou prášky a gely na praní obsahující mýdlové ořechy, sodu, sůl, jíl a další bezpečné látky - prostě šetrné prostředky, které vyčistí, ale nedevastují životní prostředí, které je přímo naším životním prostředím, ve kterém žijeme a dýcháme každý den my i naše děti.

Související produkt
Čistič na koupelny 500 ml
AlmaWin / 146 Kč
Čistič koupelen je výborným pomocníkem pro úklid všech povrchů v koupelně. Díky účinnému přírodnímu složení lehce odstraňuje nečistoty, vodní kámen i usazené zbytky zubních past.
Detail produktu