Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej Kadidlo

Éterický olej Kadidlo Pryskyřice kadidlovníku oplývá teplou, balzamickou vůní, která navozuje meditativní stavy a využívá se i v přírodním léčitelství.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Éterický olej Kadidlo zdroj: commons.wikimedia.org

Éterický olej kadidlo je teplá, objímající, konejšivá náruč, do které se rádi schováte, když vás trápí splíny a potřebujete navodit kontemplativní rozpoložení a zmírnit stresy. Vnímání jeho krásné vůně vás pozvedne k posvátným výšinám. Kadidlo bylo vyhledáváno nejen pro rituální účely, ale také pro jeho skvělé vlastnosti na poli obchodu s krásou.

Přejít na sekci článku:

Co je to kadidlo

Co je to kadidlo zdroj: shutterstock.com

Esence se extrahuje z pryskyřice kadidlovníku, jehož latinský název je Boswellia Carteri. Hlavními složkami éterického oleje z kadidla jsou alfa-pinen, oktanol, bornylacetát, linalool, oktylacetát a další složky. Kadidlo je již dlouhá staletí oblíbené nejen pro meditační účely, ale také v kosmetice. Tento fakt potvrzují i vykopávky z Egypta a anglosaského světa. Kromě toho se také používá v přírodním léčitelství.

Éterický olej kadidlo je v aromaterapii velmi oblíbený, neboť pokryje mnoho oblastí od duchovních až po problémy běžného dne. Funguje například jako okysličovač krve, odvodňuje, léčí narušené buněčné stěny, vyživuje nově vzniklé buňky a navíc snižuje viditelnost jizev. Může být užitečný při autismu, také je známý jako výborný hormonální olej.

Kadidlo v antickém Řecku a jiných kulturách

Kadidlo se používalo již ve starověkých kulturách, přidávaly se do něj různé byliny. V řeckém světě se kadidlo jmenuje θυμίαμα /thymiama/. Ne nadarmo má toto slovo podobnost s tymiánem, který se v éře křesťanského východu přidával do kadidelnice. V dávných dobách mělo kadidlo daleko větší cenu než zlato. Ještě před narozením Krista se kadidlo často pančovalo. Zatímco v jiných náboženských systémech se kromě kadidla používaly i jiná vykuřovadla, v době antického Řecka se jako prokazování úcty bohům pálilo pouze kadidlo. Kadidlo a jeho použití pro modlitební účely známe jak ze Starého, tak z Nového zákona a bylo uchováváno i v jeruzalémském Chrámu. Jeho léčebné vlastnosti jsou kouzelné a umí si poradit v mnoha sférách. Charakteristický je jeho bohatý a balzámový tón, který je velmi příjemný ve směsích.

Míchání éterického oleje kadidlo do směsí

Zkuste kadidlo kombinovat s jinými éterickými oleji, jako jsou citrusy, pryskyřicí benzoe, levandulí, myrhou, borovicí nebo santalem, ylang-ylangem, cypřišem, heřmánkem, mimózou, vetiverem, skořicí, kafrem, bazalkou, gerániem nebo pačulí. Se všemi vytvoří zajímavou vůni a nejlepší na tom všem je, že tyto směsi můžete podle nálady a potřeby střídat, aby se nám kadidlo „neovonělo“. Uvidíte, že v něm získáte dobrého přítele nejen pro meditaci, ale i pro projasnění pochmurných dnů.