Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej ylang-ylang

Éterický olej ylang-ylang Éterický olej ylang-ylang má velmi silnou, dominantí, nasládlou vůni. Jeho esence povznáší náladu a působí proti stresu.
Pavlína Klaudová
5,0 5
8

Éterický olej ylang-ylang zdroj: shutterstock.com

Nasládlá a silná vůně ylang-ylangu je vám buď příjemná, nebo ji nesnášíte. Nic mezi tím. Její síla člověka ohromí. Ti, kdo s ní pracují, vědí, že pokud se ylang-ylangu použije hodně, přehluší další tóny kompozice. Prostě jím zabijete zbytek použitých éterických olejů a už to nespravíte, i kdybyste se stavěli na hlavu. Proto je rozumné s ním jednat opatrně, aby nenarušil kompozici, kterou vytváříte. Přidat můžete totiž vždy, kdežto horko těžko byste ho ubírali. Pokud se řídíte tímto heslem u všech výrazných esencí, existuje jen velmi malá pravděpodobnost, že něco zkazíte.

Esenciální olej ylang-ylangu se získává destilací z čerstvých květů stromu ylang-ylang, který nese vědecký název Cananga odorata, z toho se s ylang-ylangem můžeme setkat i pod názvem kananga vonná. Běžně se vyskytuje v deštných pralesích některých asijských a jižních tichomořských ostrovů (v Indonésii, na Filipínách, na Javě, Sumatře a v Polynésii). Existují různé stupně kvality ylang-ylangu, nejkvalitnější nese označení ylang-ylang extra-superior. Hlavními složkami silice ylang-ylang jsou benzylacetát, benzylbenzoát, linalool, karyofylen, geranylacetát, methyl benzoát a další složky známé jako seskviterpeny.

Co se týče bezpečnosti ylang-ylangu, mohou se při jeho nadměrném použití vyskytnout bolesti hlavy, nevolnost.

Esenciální olej z ylang-ylangu tvoří dobré směsi s bergamotem, grepem a dalšími citrusy, levandulí, santalem, neroli, jasmínem, benzoinem, petitgrainem, meduňkou, eukalyptem citriodora, cistem (labdanum), smrkem nebo jedlí.

Ylang-ylang v aromaterapii

Éterický olej ylang-ylang je jedním z oblíbených esenciálních olejů, které se používají pro zlepšení funkcí hormonálního systému jak u mužů, tak u žen. Směs z neroli, černého pepře (u černého pepře je potřeba být opatrný, protože je to silný zahřívač), ylang-ylangu a případně můžete doplnit i vanilkou, působí velmi pozitivně u mužů, kteří se potýkají s nevyrovnanou hladinou testosteronu a díky tomu se jim nedaří počít potomka. Směs těchto zmíněných esencí má silně afrodiziakální a zároveň uklidňující účinky.

Ylang-ylang silice má mnohé zdravotní benefity. Je antidepresivní, uvolňuje tělo a mysl, zahání strachy, úzkosti a chronický stres. Má také povznášející vliv na náladu, vyvolává pocity radosti a naděje. Může být dobrým povzbuzením pro ty, kteří se potýkají s nepříjemnou životní situací (např. úraz nebo smrt někoho z rodiny) a potřebují dodat energii.

Ylang-ylang působí protistresově, uklidňuje centrální nervový systém, napomáhá zmírňování jeho poruch, odstraňuje úzkosti, navozuje pocit uvolnění a relaxace. Je velmi vhodný pro ty, kteří trpí nespavostí, únavou, frigiditou a impotencí.

Ylang-ylang v kosmetice

Působí antisepticky na různá zranění (od oděrek přes řezná poranění) a zabraňuje vzniku bakteriálních infekcí v okolí ran. Pokud je rána způsobena železným předmětem, eliminuje možnost nákazy tetanem. Má také protiplísňový efekt a urychluje procesy hojení. Ylang-ylang může být prospěšný při léčbě zánětlivých projevů kůže, protože snižuje její podráždění a zarudnutí, vyrovnává funkce tvorby kožního mazu a pomáhá léčit infekci. Ylang-ylang je jedním z pomocníků, kteří jsou vhodní pro léčbu ekzému. Ekzém je nemoc, která je způsobena v důsledku špatné funkce mazových žláz. Výsledkem nepravidelné produkce mazu se infikují epidurální buňky. Ekzém se povětšinou vyskytuje na hlavě, lících, obočí a rukou. Zajímavostí je, že se dříve používal jako lék proti malárii.

Ylang-ylangový olej je také velmi účinným prostředkem pro snížení krevního tlaku. Hypertenze je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních chorob v dnešním světě a mnohdy se setkáváme s tím, že osoby s vysokým tlakem mají problémy, způsobené vedlejšími účinky při užívání produktů farmaceutického průmyslu. Pokud je ylang-ylang aplikován v přiměřeném množství, vedlejší účinky u něho nebyly v tomto ohledu zaznamenány. Je prospěšný i lidem, kteří trpí diabetem.

Lze jej také použít k léčení infekcí u vnitřních orgánů, jako jsou žaludek, střeva, tlusté střevo a močové cesty. Pro tyto účely smícháme esenciální olej ylang-ylang s nosným rostlinným olejem a aplikujeme pomocí masáže břicha proti směru hodinových ručiček.

Také pomáhá proti vypadávání vlasů, můžete si jej tak zkusit nakapat třeba do henny, nejen že tak podpoříte regeneraci a růst vlasů, ale zamaskujete mnohdy nepříjemný zápach henny. Lze ho nakapat i do šamponu či vlasové masky.