Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zkusili jste už zařadit jógu?

zdroj: Shutterstock

Jóga. Také máte pocit, že posledních pár let neslyšíme o ničem jiném? Každá influencerka, celebrita i maminka od vedle cvičí jógu. No, ale když už se to cvičí po dlouhá staletí, nebude na tom tedy něco? Dneska se společně podíváme na to, odkud vlastně jógu máme, jaké benefity nám, pokud jí dáme šanci, může přinést a jak s ní začít.

Kde se jóga vzala

Jóga, odvozená z sanskrtského slova "judž," což znamená spojení, je starověká praxe, která nejenže posiluje tělo, ale také spojuje mysl a duši. Pochází ze starověké Indie a má bohatou tradici, která sahá tisíce let zpět. Přestože dnešní podoba jógy, spojená s pozicemi a cvičeními, je dobře známá, kořeny této praxe tkví v hlubokých duchovních a filozofických tradicích. Původně jóga vycházela z hinduistického a později buddhistického náboženství. V průběhu středověku byla jóga předávána ústně od učitele k žákovi a uchovávána v tajemstvích klášterních komunit. Oživení zájmu o jógu přišlo v 19. století, kdy začala být studována a přizpůsobována pro potřeby moderní společnosti. Indie se otevřela západnímu světu a s ní se rozšířily i prvky jógy. Jóga není pouze sbírkou fyzických cvičení, ale takovým komplexním balíčkem, který zahrnuje dechovou techniku, meditaci i tu fyzickou aktivitu. Je to cesta k celistvosti a harmonii.

Proč tomu dát šanci?

Jóga pro nás může být cenným průvodcem k lepšímu životu. Pomáhá zlepšovat fyzickou kondici, posiluje imunitní systém a snižuje stres. Zároveň nabízí řešení pro zvládání emocí a zlepšuje porozumění vlastnímu tělu. Pravidelná praxe jógy může přinést klid a vyrovnanost do každodenního života, což je obzvláště v dnešním rušném světě důležité. Jóga jako taková také zlepšuje flexibility a sílu těla, což může snížit riziko poranění při fyzických aktivitách, dechové cvičení jógy napomáhá uvolnit napětí a zlepšuje kvalitu spánku. Praxe jógy může pomoci i s duševním zdravím, snižuje úzkost a depresi a podporuje celkový psychický klid. V dlouhodobém horizontu může jóga přinést pocit naplnění a spokojenosti. Jak? Z dlouhodobého hlediska cvičení jógy pomáhá bojovat proti stárnutí. Celoživotním jogínům by málokdo jejich vysoký věk hádal. Na jógu také nedá dopustit spousta veřejně známých osobností, mezi které patří například i Madonna, které tedy na svůj věk rozhodně nevypadá. No a pokud Vás ani dlouhotrvající mládí nepřesvědčilo o tom, abyste dali józe šanci, třeba Vám pomůže fakt, že lidé, kteří cvičí jógu, mají mnohem lepší sexuální požitky.

Připravit, pozor, začínáme!

Začít s jóga praxí nemusí být obtížné. Pro začátečníky je vhodné začít s jednoduchými cvičeními a postupně zvyšovat obtížnost. Vytvoření návyku jógy vyžaduje pravidelnost a trpělivost. Můžete začít s krátkými sériemi cvičení a postupně je prodlužovat. Využívání jóga lekcí nebo online kurzů může být užitečné pro správné pochopení technik, postavení i asán (zjednodušeně pozic v józe). Ze začátku je opravdu důležité zaměřit se na techniku, takže se nenechte odradit tím, že některé cviky se Vám na první pohled budou zdát jednoduché nebo nesmyslné. Nebojte, mají svůj význam a pokud se je naučíte správně, budou mít i svůj efekt. Důležité také je najít si vhodný čas a místo pro cvičení, aby se jóga stala aktivitou, na kterou se budete těšit, ne další povinností, kterou si na svém TO-DO listu odškrtnete. Zkuste si z jógy udělat čas pro sebe, čas, kdy se budete soustředit jen na sebe samotné a všechny ostatní myšlenky a strasti každodenního života hodíte za hlavu. Jóga je to investice do Vašeho fyzického i duševního zdraví, která Vás může dozajista obohatit. Začněte pomalu, najděte svůj vlastní rytmus a uvidíte, jak jóga může pozitivně ovlivnit i Váš život.