Jako přírodní produkt se může označit téměř cokoli. Jak se ale s výběrem nespálit? Mohu mít opravdu jistotu, že vím, co kupuji? Přinášíme vám malý přehled certifikátů i zamyšlení, proč bychom je (ne)chtěli na svém produktu mít.
Co jsou certifikáty přírodní kosmetiky?
Na území České Republiky není legislativně přesně určeno co smí výrobce označovat jako “přírodní” kosmetiku a co ne. Často se tak stává, že produkt, který obsahuje pouze minimum aktivních látek, je propagován jako “čistě přírodní”. Že zbytek obsahu jsou silikony, ropné deriváty, GMO suroviny nebo chemická barviva, již výrobce samozřejmě nezmíní. Nic mu ale nebrání, aby označení “přírodní” používal.
Naštěstí již dnes existuje velké množství institucí, které kvalitu (nejen) kosmetických produktů kontrolují. Jejich certifikáty potvrzují kvalitu jak vstupních surovin, výrobních postupů, ale i dopad na životní prodtředí. Pro snadný začátek nejen s přírodní kosmetikou jsme připravili jednoduchý přehled těch nejpoužívanějších z jich a podmínky pro jejich získání. Certifikáty se udělují kosmetice, drogerii, doplňkům stravy i potravinám.
BDIH
Pokud zakoupíte produkt s certifikátem BDIH, máte jistotu, že neobsahuje jakékoli ropné složky (např. parafín nebo vazelínu), chemické barviva, konzervanty ani parfemace. Certifikace zakazuje testování na zvířatech a to výchozích surovin i produktů.
Cosmetique bio
Produkty s touto značkou obsahují minimálně 95% čistě přírodních látek. V závislosti na obsahu BIO složek se po té dělí na zelenou ( min. 95% použitých rostlinných složek je v BIO kvalitě) nebo modrou ( min. 50%) známku. Samozřejmostí je, že žádný z produktů nesmí obsahovat ropné deriváty, chemické látky nebo geneticky modifikované suroviny. Způsob výroby musí být šetrný k přírodě.
Cosmos
Pokud chce značka získat certifikát Cosmos pro své produkty, jejich výroba musí být maximálně šetrná k přírodě. Obaly těchto výrobků musí být recyklovatelné. Co se týče složení, produkty nesmí obsahovat ropné deriváty, geneticky modifikované suroviny ani parabeny (syntetické konzervanty). Úroveň certifikátu Cosmos Organic značí obsah minimálně 95% bio přírodních látek, které tvoří min. 20 % váhy produktu.
CKP a CKP bio
Tímto českým certifikátem mohou být označeny produkty, které obsahují pouze přírodní suroviny. Důraz je zde kladen i na jejich šetrný sběr a ochranu životního prostředí. Výrobky nesmí kromě již výše zmíněných chemických látek obsahovat živočišné složky, které by zapříčinily smrt zvířete ( např. mléko, med, včelí vosk jsou povoleny). Je zakázáno testování na zvířatech. Pro získání “bio” verze je třeba, aby obsah bio složek v produktu byl alespoň 20 %.
Cruelty free a Vegan Cruelty free
Cruelty free je certifikát, který dokazuje, že produkt nebyl testován na zvířatech. Pro získání “vegan” kategorie nesmí produkt ani žádné živočišné složky obsahovat. Vydává USA.
Demeter
Původní Demeter označení mohou používat pouze produkty, jejichž složky (min. 95%) jsou ekologicky certifikované a pochází z biodynamického zemědělství. Certifikátu demeter existují další dvě varianty lišící se obsahem certifikovaných bio složek (66 a 10%).
Ecocert
V současnosti jedna z největších mezinárodních certifikačních společností. Označení má opět dva stupně, základem je obsah přírodních látek min. 95%. Liší se obsahem rostlinných a BIO certifikovaných složek produktů. Samozřejmostí je zákaz použití látek jako parabeny, GMO suroviny, syntetické látky a pod.
Leaping bunny
Mezinárodní certifikát, udělován produktům, které nejsou testovány na zvířatech. Taktéž nedovoluje testování na zvířatech jednotlivých složek výrobku a to kdykoliv během výroby. Uděluje se na rok a může být kdykoli zpětně otestován.
Vegan
Toto logo značí, že v produktu nebyly použity žádné živočišné suroviny. Výrobky nesmí být testovány na zvířatech a výrobní postupy produktů musí být maximálně šetrné k přírodě.
To je pouze přehled několika málo certifikátů, které produkty mohou mít. Při výběru správného výrobku pro naši konkrétní potřebu, musíme mít ale na paměti, že licence k těmto produktům jsou často velmi nákladnou záležitostí. Zvláště je to u těch, které se udělují na kratší lhůty a je tedy nutné je často obnovovat. Což může být pro menší značky nemožné.
Stojíme i za produkty bez certifikátu
Na českém trhu naštěstí ale již existuje celý zástup značek, které dodržují výrobní postupy šetrné k přírodě, nepoužívají zdraví škodlivé chemické látky ani netestují své produkty na zvířatech. Není tedy nutností kupovat pouze produkty, které tento certifikát mají. Povzbuzujeme spíše k zájmu o složení konkrétních produktů, výrobní procesy a principy společnosti, od které chceme výrobek zakoupit.
Pozn.: Testování kosmetických produktů je v EU od roku 2004 zakázáno. Od roku 2009 platí zákaz testování jednotlivých složek produktu.
Na složení záleží
My v Biooo.cz nabízíme velké množství produktů šetrných k přirodě (floře i fauně) a navíc přinášející benefity pro spotřebitele. První, co bychom vždy měli zkontrolovat je seznam použitých složek INCI, které nám přesně řekne, jaké látky byly v produktu použity. Prověřit je pak můžete u nás v Encyklopedii.
Pokud by vás svět přírodní kosmetiky zajímal více, doporučujeme navštívit jeden z našich kurzů v Biooo Akademii, např.: Péče o problematickou pleť.